گلاوچنکو: ایران و بلاروس با همکاری در حوزه فناوری می‌توانند تحریم‌ها را خنثی کنند

وی ادامه داد: تأکید می‌کنم همه کشورهایی که علیه آنها فشار غیرقانونی و تحریم‌ها اعمال می‌شود، این امکان را دارند با تشریک مساعی و تبادل تجربیات در همه زمینه‌های فناوری و تکنولوژی از این شرایط خارج شوند و با اقتصادی بسیار قوی‌تر از این شرایط تحریمی خارج شوند.

وی تأکید کرد: کار بسیار زیادی پیشِ رو داریم و البته اسناد و مذاکرات زیادی باید نهایی شود و به مرحله اجرا برسد که به آن سطح مطلوب در حوزه‌های مختلف دست یابیم.

وی یک‌بار دیگر از محمد مخبر به‌خاطر سازماندهی و همراهی برای این سفر قدردانی کرد و گفت: از اینکه در مرکز تمدن تاریخی در منطقه قرار دارم خوشحالم و برای مردم ایران آرزوی صلح و آرامش دارم.منبع

نخست وزیر بلاروس افزود: در جریان ملاقات‌های خصوصی و عمومی با معاون اول رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران راه‌های حل و فصل مسائل اقتصادی به دست آمد و دولت‌های دو کشور به‌خوبی می‌دانند که در ماه‌ها و هفته‌های آینده چه اقداماتی برای ارتقای روابط تا آن سطح انجام دهند که مورد تأیید رهبران دو کشور است.

گلاوچنکو خاطرنشان کرد: جمهوری بلاروس آماده است در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی همکاری داشته باشد که امروز در این زمینه‌ها توافق شده است.

نخست وزیر بلاروس گفت: امروز پنجره فرصت بسیار خوبی باز شد تا اقتصادهای دو کشور را قوی‌تر کرده و ملت‌های خود را در رفاه بیشتر ببریم و هر دو ملت را بیش از پیش به سمت استقلال برسانیم.

گلاوچنکو تصریح کرد: در سال جاری به‌طور قابل توجهی حجم تبادلات تجاری دوجانبه از لحاظ انتقال کالا و ترانزیت‌های دو کشور افزایش یافت.

نخست وزیر بلاروس با تأیید سخنان معاون اول رئیس‌جمهور گفت: کاملاً با گفته همکارم آقای مخبر موافقم که این نقشه راه در دست تهیه که برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ تدوین می‌شود، سند جامعی در همه حوزه‌هاست.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت آژانس خبری سیاست خارجی، «رومن گلاوچنکو» نخست وزیر بلاروس عصر سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: در وهله اول از همکار خوبم آقای مخبر بابت دعوت و میزبانی تشکر و اعلام می‌کنم که متقابلاً پذیرای یک هیأت بزرگ از ایران در بلاروس خواهیم بود.