گفتگوی رئیسی- مکرون تحول دیپلماتیک قابل توجهی بود/موضع ایران در مورد جنگ اوکراین تغییر نکرده است

وی در مورد لغو روادید بین ایران و کشور های منطقه گفت: جمهوری قزاقستان رسما اعلاکرد که شهروندان ایرانی می توانند بدون روادید به این کشور سفر کنندف این امر می تواند به توسعه روابط تجرای ایران با کشورهای همسایه کمک کند.

ایران منافع اساسی کشور و ملت را قربانی روند شتابزدگی در مذاکرات نخواهد کرد

وی در پاسخ به سوالی در مورد حکم دادگاه بلژیک درباره اسدالله اسدی گفت: گفت‌وگوهای ما با دولت بلژیک برقرار است و موضع ما همان موضع گذشته بوده و تغییر نکرده است. ما معتقد به بیگناهی دیپلمات ایرانی و ضرورت آزادی بی قید و شرط ایشان هستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضوع جمهوری اسلامی ایران درباره دفن زباله‌های هسته‌ای و رادیو اکتیو رژیم صهیونیستی در کرانه باختری رود اردن گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره نسبت به تهدید فعالیت‌های غیرقانونی هسته‌ای رژیم صهیونیستی برای صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای هشدار داده است به عبارتی شمشیر در دست یک دیوانه زنجیری است که متاسفانه تحت حمایت برخی کشورها از جمله دولت آمریکا است که دست این رژیم غاصب را در منطقه باز گذاشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: برداشت ما این است که در شرایط کنونی فرانسه مایل این است در کنار سایر تلاش‌هایی که از حوزه‌های مختلف و از سوی کشورهای مختلف و طرف‌ها مختلف برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها انجام می شود، نقش کمک کننده‌ای ایفا کند و ما به طور طبیعی از هر طرفی که آمادگی داشته باشد و علاقه مند باشد که نقش سازنده ایفا کند استقبال می‌کنیم و این گفت‌وگوها هم در این چارچوب صورت گرفته و امیدواریم کمک کننده و نتیجه‌بخش باشد.منبع

وی ادامه داد: هم در نشست تهران و هم در گفت‌وگوهای دوجانبه با مقامات ترکیه تاکید شد، ضروری است اختلاف نظر در شمال سوریه  در سایه همکاری مشترک دولت سوریه و ترکیه، مبتنی بر توافقاتی که در گذشته بین دو کشور وجود داشت،حل و فصل شود. اجلاس تهران موفق بود و تاثیرات ایجابی خود را بر جای گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که عنوان کردم کشورهای مختلفی در منطقه و خارج از منطقه علاقمند هستند که با ارائه ابتکاراتی به نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین کمک کند تا مذاکرات بتواند به نتیجه مطلوب و عملی برسد. برداشت ما این است که در کنار فرانسه و گفت‌وگوهایی که از طریق مذاکره کننده اروپایی با مذاکره‌کننده ارشد ما صورت می‌گیرد در کنار تماس‌ها و تبادل پیام‌هایی که بین وزیر خارجه ما با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وجود دارد اینگونه اقدامات و ابتکارات توأم با حسن نیت هم می‌تواند به نزدیک کردن دیدگاه‌های کمک کننده باشد.

کنعانی تاکید کرد: دیدگاه‌های ایشان کمک کننده و سازنده نیست. ایشان علاقه‌مند است هر از چندگاهی موضعی راجع به مباحث هسته‌ای ایران مطرح کند. معتقدیم در مقابل همکاری سازنده ایران با آژانس، مدیرکل آژانس حتما لازم است رویکرد سازنده و تعاملی داشته باشد. اظهارات مدیرکل آژانس را فنی و حرفه‌ای نمی‌دانیم و ایشان را دعوت می‌کنیم به رعایت اصل بی طرفی و انصاف و اجتناب از اظهاراتی که با انگیزه‌های سیاسی صورت می‌گیرد.

امنیت عراق را امنیت خودمان می دانیم

کنعانی در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه وزارت خارجه برای کمک به جلوگیری از شیوع کرونا  گفت: مرجع ذیصلاح درخصوص پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت است. و ستاد کرونا و وزارت خارجه مبتنی بر دستورالعمل‌هایی که صادر و ابلاغ می‌شود عمل می‌کنند. تا این لحظه اطلاعی ندارم که آیا ابلاغیه و دستورالعملی صادر شده است یا خیر.

هیچ برنامه‌ای برای کاهش سطح روابط با سوئد نداریم

وی ادامه داد: متاسفانه اقدامات سازنده ایران با واکنش سازنده و متقابل آژانس و مدیرکل آژانس مواجه نشده است. متاسفانه آقای گروسی بارها درباره برنامه هسته‌ای ایران مشخصا در ماه‌های اخیر یک رویکرد غیرحرفه‌ای و غیرمنصفانه اتخاذ کرده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره عراق خاطرنشان کرد: امنیت عراق برای ما بسیار حائز اهمیت است  برای مبارزه با تروریسم و وحدت سرزمینی عراق و حفظ تمامیت ارضی عراق در کنار برادران عراقی با تمام وجود هستیم. امنیت عراق را امنیت خودمان تلقی می‌کنیم و در کمک به برادران عراقی برای تثبیت امنیت هیچ کوتاهی نخواهیم کرد. ارتباط نزدیک با برادران در عراق و در اقلیم برقرار است.

فرانسه مایل است نقش کمک کننده‌ای در مذاکرات ایفا کند/ گفتگوی رئیسی- مکرون تحول دیپلماتیک قابل توجهی بود

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گفت و گوی ۱۲۰ دقیقه‌ای آیت‌الله رئیسی با مکرون گفت: گفت‌وگوی دو ساعته بین روسای جمهور ایران و فرانسه تحول دیپلماتیک قابل توجهی بوده است. اخیرا گفت‌وگوی تلفنی را میان وزیر امور خارجه کشورمان و همتای فرانسوی خود داشتیم. در این گفت و گوی تلفنی همتای فرانسوی این نکته را به دکتر امیرعبداللهیان منتقل کرده بودند که آقای مکرون دیدگاه‌هایی درخصوص روند مذاکرات دارند که می‌تواند برای نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف اصلی بر روند مذاکرات رفع تحریم‌ها کمک کننده باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره موضع وزارت امور خارجه درخصوص تحولات سریلانکا گفت:‌ تحولات سریلانکا موضوع مهمی است ما رابطه خیلی خوب و دوستانه‌ای با کشور سریلانکا داشته و داریم.تحولات سیاسی و اجتماعی این کشور را با نگرانی و حساسیت دنبال کردیم و تلاش کردیم آخرین وضعیت را در میدان و در داخل این کشور بدانیم.

کنعانی عنوان کرد: ما اعتقاد داریم جمهوری اسلامی ایران در بحث تامین امنیت منطقه نقش سازنده و ثبات آفرینی داشته و جمهوری اسلامی به این نقش ادامه خواهد داد و از هرگونه ابراز تمایل کشورهای منطقه برای تقویت همکاری‌ها و رفع سوء‌تفاهم‌ها و برداشتن گام‌های به سمت جلو استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: این گزارشی است که وجود دارد متاسفانه هم در حوزه سازمان‌های بین‌المللی این اهتمام و جدیت وجود ندارد که به این موضوع به عنوان تهدید نگاه کنند. در حوزه منطقه‌ای شاهد غفلت از سوی کشورهای منطقه هستیم هر دو بعد قضیه هم زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی و عدم عضویت این رژیم در معاهده پادمان و هم بحث زباله‌های هسته‌ای یک تهدید مشترک منطقه‌ای است و معتقدیم جامعه جهانی باید به آن نگاه ویژه داشته باشد و آن را مدیریت کند.

کنعانی ادامه داد: تحولات اقلیم کردستان عراق متاسفانه قدری پیچیده شده است. تروریسم خطر مشترک برای ما دولت عراق و دولت ترکیه است. از آنچه رخ داده متاسفیم و همدردی خود را دولت عراق و خانواده‌ها اعلام و باید راهکاری در این زمینه پیدا شود و در پرتو گفت‌وگوهای مشترک شاهد روندی باشیم که شاهد بروز چنین اتفاقاتی در اراضی عراق نباشیم.

نزدیک بودن یا دور بودن به توافق مرتبط با تصمیم سیاسی دولت آمریکا است

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: رویکرد دیگر این است که جمهوری اسلامی به روند مذاکره به عنوان یک انتخاب جدی ملتزم و پایبند است و این مسیر را تا زمان دستیابی به یک توافق خوب و قوی و پایدار ادامه خواهد داد.  جمهوری اسلامی در همین راستا  میز مذاکرات را ترک نکرده است. روند مذاکرات در وین چند ماه ادامه پیدا کرد. گام دیگری از مذاکرات بعد از یک دوره وقفه در دوحه قطر انجام شد واقعیت این است که فارغ از مواضع رسانه‌ای که به ویژه مقامات دولت آمریکا اتخاذ می‌کنند درخصوص روند مذاکرات، فشارهای روانی که  انتظارات و توقعات یک‌جانبه‌ای که از دولت جمهوری اسلامی ایران مطالبه می‌کند مبنی بر اینکه ایران باید سریعا به تصمیم برسد و یا تاکید می‌کنند زمان محدود است و باید ایران در کوتاهترین مدت جواب دهد. اما واقعیت این است که ایران در این زمینه احساسی و شتابزده عمل نمی‌کند و منافع اساسی کشور و ملت را قربانی روند شتابزدگی نخواهد کرد.

وی در پاسخ سیاست همسایه محوری جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی بر مبنای سیاست منطقه‌گرایی و شرق‌محور و آسیا محور گسترش همه جانبه مناسبات را با کشورهای همسایه اعم از همسایگان مرزی و همسایگان منطقه‌ای مدنظر دارد و در همین مسیر عمل می‌کند. تاکید جمهوری اسلامی ایران بر سیاست خارجی متوازن و پویا است ما به سمت بلوک‌بندی‌های جدید حرکت نمی‌کنیم به سمت تشکیل بلوک‌های سیاسی که ایجاد تقابل یا ایجاد رقابت غیرسازنده کند حرکت نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال دیگری درباره فراخواندن سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد به تهران در ارتباط با دادگاه حمید نوری گفت: ما هیچ برنامه‌ای برای کاهش سطح روابط نداریم. با توجه به اهمیت موضوع سرنوشت شهروند ایرانی بازداشت شده در سوئد آقای حمید نوری و حکم غیراصولی و غیرسازنده‌ای که صادر شده است ما سفیرمان را به تهران برای پاره‌ای از مشورت‌ها فرا خوانده‌ایم و فعلا هیچ برنامه‌ای برای کاهش روابط سیاسی نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه عنوان کرد: مناسبات جمهوری اسلامی ایران با روسیه مناسبات بسیار متنوع متکثری است ما در حوزه‌های مختلف روابطمان را گسترش می‌دهیم ما موافقتنامه همکاری‌های بلند مدت بر مبنای تحولات جدید و نیازهای جدید با روسیه داشتیم پیش نویس همکاری‌های بلند مدت را تبادل کردیم و روی پیش‌نویس در حال مذاکره هستیم و با نهایی شدن پیش نویس انشالله این سند جامع امضا می‌شود.

کنعانی تصریح کرد: با کشور چین سند همکاری‌های جامع ۲۵ ساله امضا کردیم و به عنوان نقشه راه همکاری‌ها در این مسیر در حال حرکت هستیم با ترکیه اخیراً در جریان سفر آقای اردوغان تفاهمنامه همکاری‌های جامع و بلند مدت را امضا کردیم با همه کشورهای موثر آمادگی داریم که چنین رویکردی را داشته باشیم و همکاری‌هایمان را گسترش دهیم.

کنعانی بیان کرد: در روند تحولات سیاسی خوشبختانه ما شاهد بازگشت تدریجی و نسبی ثبات و آرامش در این کشور هستیم،در آخرین تحولاتی که در این کشور رخ داده شاهد هستیم که پارلمان این کشور رئیس جمهور موقت را بر مبنای همین اقدام انتخاب کرده است و نخست وزیر هم تعیین شده و کابینه تشکیل شده است. از روند مثبت تحولات سیاسی در این کشور و بازگشت آرامش و ثبات ابراز خرسندی می‌کنیم و به رئیس جمهور این کشور که توسط پارلمان انتخاب شد و به اعضای کابینه تبریک می‌گوییم. امیدواریم هستیم روند سیاسی در این کشور به سمت آرامش و ثبات و تامین دیدگاه‌ها و منویات مردم این کشور پیش برود.

مکانیزم منطقه‌ای باید به بازگشت ثبات و امنیت در افغانستان کمک کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات اخیر گروسی گفت: جمهوری اسلامی ایران عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و معاهده عدم اشاعه است و در سالیان متمادی با نگاه تعاملی و سازنده و با این نگاه که به سوءتفاهمات خاتمه دهد اجازه داد بازرسان آژانس به دفعات متعدد و متوالی از مراکز مورد نظر بازدید کنند.

کنعانی بیان کرد: در منطقه ما هم وزرای خارجه برخی از کشورهای دوست از جمله عمان و قطر و عراق تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده اند و می دهند، کشورهای دوردست دیگری هم در این زمینه در حوزه اروپا ورود کرده‌اند به طور مشخص ایتالیا و فرانسه در این زمینه تلاش هایی را مبتنی بر حسن نیت برای ایجاد نوعی نزدیکی بین دیدگاه ها را مطرح کرده‌اند. هرکدام به سهم خودشان تلاش‌هایی را انجام می‌دهند. واقعیت امر این است که ما در رسیدن به یک توافق جدی هستیم وخواستار توافق خوب و قوی و پایدار و متضمن منافع دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران هستیم. 

کنعانی افزود: کشور اردن از جمله کشورهایی است که ما با آن رابطه رسمی داریم و ارتباطات ما در سطوح مختلف برقرار است در جلسه دیگری هم به به این موضوع اشاره کردم. سیاست اصولی جمهوری اسلامی بر این است که روابط را با کشورهای عربی و اسلامی منطقه توسعه دهد اردن هم از جمله همین کشورها است.

وی عنوان کرد: از شگردهای دائمی دولت آمریکا، دامن زدن به بی‌ثباتی، تمسک به سیاست ایران هراسی، ایجاد تنش و بحران در منطقه، تلاش برای بلوک‌بندی‌های غیرضروری در منطقه و بازارسازی برای کمپانی‌های اسلحه سازی آمریکا است.

ایران برای تامین امنیت اردن نقش مهمی ایفا کرده‌ است

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی در دولت سیزدهم بر سیاست همسایگی تاکید دارد و در ارتباط با همسایگان خلیج فارس هم با حسن‌نیت به‌دنبال رفع سوءتفاهم‌ها و گسترش مناسبات است. بنابراین توصیه می‌کنیم دولت آمریکا به دوگانه‌سازی‌های جعلی ادامه ندهد و کشورهای ما در منطقه به این سیاست‌ها و شگردهای نخ‌نمای دولت آمریکا اهمیت نخواهند داد.

اسدی بیگناه است/باید بی قید و شرط آزاد شود 

وی عنوان کرد: تعامل سازنده با هیات حاکمه موقت افغانستان به این جهت که اکنون مسئولیت افغانستان را در اختیار دارند، وجود دارد. تلاش می‌کنیم مباحث دوجانبه با افغانستان را سازماندهی و مدیریت کنیم، امنیت مرزها، مدیریت آب، بحث مسائل تجاری، اقتصادی و بهداشت و ترانزیت  ایجاب می‌کند با طرفی که مسئولیت رسمی در افغانستان دارد تعامل و گفت‌وگو کنیم. کمک به مردم افغانستان از این مجرا انجام می‌شود در حوزه دیگر هم گمان می‌کنیم که مکانیزم منطقه‌ای باید به بازگشت ثبات و امنیت در افغانستان کمک کند، ایران از چارچوبی که کمک به این فرایند کند خود را خارج نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آموزش زنان در افغانستان گفت: ارزش‌های حقوقی و انسانی به ویژه در بحث حقوق زنان معتقد وجود دارد که هم در حوزه دینی و هم اسلامی ما به آن تاکید شده، افغانستان هم کشور اسلامی است، علاوه بر این حقوق زنان جزو ارزش‌های جهان شمول محسوب شود موضع جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط  روشن است.

هیچ تغییری در موضع ایران در جنگ اوکراین اتفاق نیافته است

گروسی همواره در مورد برنامه‌های برنامه هسته‌ای ایران رویکرد غیر حرفه‌ای و غیرمنصفانه دارد

وی تصریح کرد: نزدیک بودن یا دور بودن به توافق مرتبط با تصمیم سیاسی دولت آمریکا است. جمهوری اسلامی حتما توافق به فکر می‌کند و علاقه‌مند است توافق در آینده نزدیک انجام شود و شکل بگیرد اما احساسی عمل نخواهیم کرد و منافع اساسی جمهوری اسلامی و ملت را مدنظر قرار خواهیم داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: در این گفت‌وگو وزیر خارجه عراق به این نکته اشاره کرد که محمد بن سلمان در حاشیه گفت‌وگو در جده اظهار تمایل و آمادگی کرده است که گفت‌وگوی رسمی و علنی سیاسی ایران و عربستان در نشست بعدی انجام شود.این یک نشانه مثبت است و گمان می‌کنیم با توجه به اراده مثبت طرفین برای گام عملی به سمت جلو این زمینه فراهم است که نشست بعدی را در سطح رسمی و سیاسی در بغداد داشته باشیم و گام ملموس و بزرگ در جهت ارتقا و از سرگیری مناسبات دو کشور برداشته شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احیای شتابزده برجام آن هم به رغم ادامه سیاست فشار و تحریم‌ها از جانب آمریکا چقدر با منافع ملی سازگاری دارد، گفت: موضوع موضوع بسیار مهمی است و همواره محل توجه است و ما باید در این زمینه تبیین درست و دقیق داشته باشیم. در هر حال سیاست اصولی دولت سیزدهم مبنی بر این است که اقتصاد و معیشت مردم را به روند مذاکرات رفع تحریم گره نزنیم. 

اجلاس تهران بسیار موفق بود

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران امنیت کشورهای منطقه را امنیت خود تلقی می‌کند. این سیاست اصولی برای ما است. ما اتهامات مبنی بر مداخله  جمهوری اسلامی در امور داخلی کشورهای عربی را رد می‌کنیم. تاکید می‌کنیم اظهارات باید سازنده باشد و منطقه را به سمت جلو و به سمت برداشتن گام‌هایی به سمت پیش‌رو رهنمون کند.

کنعانی بیان کرد: ایران نسبت به تحولات افغانستان و نسبت به امنیت و ثبات در این کشور حساس است، متاسفانه آن چیزی که در افغانستان رخ داد علاوه بر سالیان طولانی اشغال خاک این کشور توسط دولت آمریکا و اشغال نظامی ۲۰ ساله، خروج غیرمسئولانه دولت آمریکا از افغانستان بود که به  میزان که اشغال این کشور خسارت بار بود و می‌توانست خسارت‌هایی برای افغانستان داشته باشد.

کنعانی خاطرنشان کرد: در خصوص بحث تهدیدات فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی فعالیت‌های به دور از نظارت بین‌المللی در موضوع محیط زیست، بهداشت و سلامت شهروندان فلسطینی و شهروندان کشورهای منطقه‌ای گزارش‌های عدیده‌ای وجود دارد. از چندین سال پیش از زمانی که در حوزه کشورهای عربی مأموریت داشته‌ام این موضوع از سوی محققان و کارشناسان به طور جدی بیان می‌شد که علاوه بر تهدید زرادخانه هسته‌ای رژیم‌صهیونیستی، موضوعات پادمانی و تاثیراتی که تشعشعات هسته‌ای می‌گذارد، دفن غیر اصولی زباله‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطین در کرانه باختری و در اراضی برخی از کشورهای منطقه‌ای تهدیدی جدی است.

ایران به سمت تشکیل بلوک‌های سیاسی که ایجاد تقابل یا ایجاد رقابت غیرسازنده کند حرکت نمی‌کند

وی تصریح کرد: ایران انعطاف زیادی در مذاکرات داشته است، تاکنون ابتکارات سازنده مختلفی را ارائه داده‌ایم و فکر می‌کنیم اگر طرف آمریکایی هم به عنوان طرف اصلی در تعیین روند مذاکرات و گفت‌وگوهای رفع تحریم به اندازه جمهوری اسلامی سازنده و با حسن نیت عمل کند و ابتکارات مثبت جمهوری اسلامی ایران واکنش مثبت نشان دهد، به توافق نزدیک هستیم.

کنعانی افزود: نگاه ما این است که این مشکل را باید در سایه گفت‌وگوی دوجانبه با مقامات کشور سوئد حل و فصل کنیم. دیدگاه‌هایمان را به صراحت منتقل کردیم گفت‌وگوهای ما در سطوح مختلف سیاسی ادامه دارد. مواضع و دیدگاه ما روشن است تاکید کرده‌ایم که دیدگاه یک سازمان بدنام و از منظر هویت یک سازمان کاملا مشخص و تروریستی نباید مبنای بازداشت و برخورد قضایی با یک شهروند بیگناه ایرانی قرار گیرد و صلاحیت دادگاه را از نظر قضایی به رسمیت نشناختیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پادشاه اردن ضمن ابراز تمایل برای گسترش روابط با ایران اتهاماتی علیه نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه مطرح کرده است، گفت:‌ پادشاه اردن اظهاراتی داشتند مبنی بر اینکه کشورهای عربی منطقه اتفاق نظر دارند که باید با ایران گفت‌وگو کنند و روابط را گسترش دهند. ما قطعاً از نگاه‌های مثبتی از اینگونه استقبال می‌کنیم و منتظر اقدامات عملی کشورها خواهیم بود.

کنعانی بیان کرد: به همراه انتقال این پیام خود وزیر خارجه فرانسه هم نقطه نظرات و دیدگاه‌های تکمیلی خود را در این ارتباط ارائه کرد. گفت‌وگوی تلفنی دو رئیس جمهور که حدود دو ساعت طول کشید مکمل گفت‌وگوی تلفنی دو وزیر امور خارجه در ارتباط با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: معتقدیم این رویکرد و شگرد آمریکا شگرد کهنه و نخ‌نمایی است و در این زمینه به عنوان کشوری که با همسایگانمان در امنیت شریک هستیم معتقدیم که اساس روندی که می‌تواند به تامین امنیت مشترک کمک کند، همکاری‌های دسته جمعی و گفت‌وگوهای دو یا چند جانبه است.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره موضع ایران در خصوص جنگ اوکراین گفت: موضع ایران در این زمینه کاملا روشن است و توسط مقامات ایران از جمله وزیر خارجه بیان شده است. ایران با هرگونه راهکار نظامی و جنگی درباره هر کشوری در منطقه مخالف است. لازم است اختلافات از طریق سیاسی حل و فصل شود. معتقد به ضرورت ورود به راهکار سیاسی بین روسیه و اوکراین هستیم و هیچ تغییری در موضع عملی و سیاسی ایران اتفاق نیفتاده و در حال مشورت‌های مستمر با طرفین است. راهکار ایران راهکار سیاسی است و ایران در کنار یک طرف علیه طرف دیگر قرار نخواهد گرفت. ایران خواهان جنگ و درگیری در هیچ کشوری نیست.

کنعانی همچنین گفت که اجلاس تهران بسیار موفق بود و افزود: الگوی موفقی بود که همکاری‌های چندجانبه می‌تواند الگوی موثر برای حل و فصل اختلافات منطقه باشد. مشکلات در مرز مشترک سوریه و ترکیه کمی پیچیده است و بخشی از این امر ناشی از سیاست‌های دولت آمریکا و حمایت پیدا و پنهان از برخی گروه‌ها در آنجا صورت می‌گیرد.

نشست بعدی ایران و عربستان در سطح رسمی و سیاسی در بغداد برگزار خواهد شد

وی تصریح کرد: در خصوص تأمین امنیت منطقه، گمان می‌کنیم برای تامین امنیت اردن نقش مهمی ایفا کرده‌ایم. اگر نبود نقش تعیین کننده جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم در سوریه در مقابله با تروریسم افراطی‌گری و مقابله با تجزیه طلبی در سوریه و در سرکوب کردن تروریسم سیاه در سوریه و در عراق که کشور اردن با هر دو کشور همسایه است قطعا امنیت منطقه و اردن متاثر می‌شد.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد ادامه مذاکرات ایران و عربستان گفت: پنج دور مذاکرات بین ایران و عربستان انجام شد که با میزبانی دولت عراق در بغداد بود و نتایج بسیار خوب و دلگرم کننده ای داشته است،بعد از اجلاس جده فواد حسین وزیر خارجه عراق با امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان تماس تلفنی داشت و ایشان را در جریان برخی مسائل مرتبط با اجلاس جده قرار داد.

وی ادامه داد: تلاش جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین همسایه افغانستان و کشور مهم و اثرگذار منطقه‌ای این است که در چارچوب تعامل سازنده با هیات حاکمه موقت افغانستان در چارچوب تعامل و همکاری سازنده با همسایگان افغانستان و کشورهای منطقه به بازگشت ثبات و آرامش به این کشور کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اتفاقی که افتاد از نظر ما یک اتفاق ناخوشایند در روابط دو جانبه است تاکید می‌کنیم که ما تلاش می‌کنیم مقامات سوئد را متقاعد کنیم که این روند نادرست را اصلاح کنند اما برنامه‌ای برای کاهش سطح روابط نداریم هر چند از همه امکانات و توانمان متناسب با نیاز شرایط برای آزادی شهروندمان  استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: ما بر ضرورت مسئولیت جامعه بین‌المللی و مسئولیت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به عنوان نهادی که باید فعالیت‌های هسته‌ای غیرقانونی این رژیم را تحت نظارت و کنترل خود قرار دهد تاکید می‌کنیم و اینکه این یک مسئولیت بین‌المللی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد:  گفت‌وگو در خصوص اختلاف نظرها از پشت تریبون‌ها و میکروفون‌ها کمک کننده نیست. ما همه دوستان منطقه‌ای را به انجام گفت‌وگوهای دو و چند جانبه دعوت می‌کنیم اگر اختلاف نظری وجود دارد در گفت‌وگوها مطرح شود.

فعالیت‌های غیرقانونی هسته‌ای رژیم صهیونیستی تهدیدی برای صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ است

کنعانی افزود: خوشبختانه موافقت‌ها حاصل شده است دیدار با رئیس جمهور هم صورت گرفته و انشاالله طبق برنامه‌ریزی در محل نمایندگی‌های مورد ماموریت مستقر خواهند شد و کار خود را ادامه خواهند داد. ماموریت وین هم به طور طبیعی جزو ماموریت‌های مهم بین المللی است در آنجا هم رییس نمایندگی انتخاب شده است و انشاالله شروع به کار خواهند کرد آقای غائبی هم از دیپلمات‌های خوب ما هستند و حتما از ظرفیت‌های ایشان در آنجا و چه در پست‌های دیگر استفاده خواهد شد.

کنعانی گفت: اطلاع دارید که سه نشست هم برگزار شده یک نشست در پاکستان، نشست دیگر در جمهوری اسلامی ایران و یک نشست هم در چین برگزار شده است. نشست دیگری هم روز آینده یعنی سه شنبه در تاشکند ازبکستان برگزار می‌شود که البته در چهارچوب نشست وزرای خارجه همسایه نیست اما ایران به عنوان مهمترین کشور همسایه افغانستان در دو رویکرد در حال کمک به ثبات در افغانستان است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه دقایقی پیش با حضور خبرنگاران در محل وزارت امور خارجه آغاز شد. ‌

وی ادامه داد: خارج از منطقه و حتی نسبت به اروپا نگاه ما مبتنی بر توسعه روابط است ما به سمت بلوک بندی و تشکیل بلوک‌ها و قطب‌های قدرت و تقابل حرکت نمی‌کنیم. مبنای روابط و حرکت جمهوری اسلامی ایران روابط سازنده و متوازن و پویا است و با هر کشوری که آمادگی داشته باشد در چهارچوب منافع و مصالح مشترک با ما همکاری کنند حتماً اقدام خواهیم کرد و همکاری‌هایمان را گسترش می‌دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما گمان می‌کنیم تا الان در این زمینه موفقیت‌های خوب و ملموسی را به دست آورده‌ایم مهمترین چارچوبی که درخصوص کمک به بازگشت صلح و ثبات و استقرار سیاسی در این کشور شکل گرفته اجلاس یا فرمت وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره این سوال که جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای به رسمت شناختن طالبان گفت: موضوع افغانستان جزو موضوعات مهم ما در منطقه است. ما تقریبا حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان داریم و هر تحولی در این کشور رخ بدهد برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: خوشبختانه روابط ما با این کشور از گذشته روابط مثبت بوده همکاری‌های خوبی داشته‌ایم و باید امیدوار باشیم که در روند بازگشت ثبات و آرامش به این کشور روابط ما بیش از پیش توسعه و گسترش پیدا کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد شیوع  آبله میمونی به برخی از کشورهای منطقه گفت:  مرجع ذیصلاح در خصوص پروتکل‌های بهداشتی وزرات بهداشت و ستاد کرونا است و وزارت امور خارجه نیز بر اساس تصمیمات و ابلاغیه‌ها عمل خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: روند گفت‌ و گوها از طریق کانال‌های ارتباطی ادامه دارد، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران با آقای مورا گفت‌وگو ها و تماس ها و تبادل پیام دارد، در سطح وزیر امور خارجه نیز با آقای بورل گفت‌وگو و تبادل پیام‌ها در جریان است . پیشنهادات مختلفی تا الان رد و بدل شده است و برخی کشورهای دیگر هم در سطوح مختلف از جمله وزرای امور خارجه کشورها با نگاه دوستانه مبتنی بر مساعی جمیله ورود کرده‌اند و دیدگاه هایی و پیشنهاداتی را مطرح کرده‌اند برای نزدیک کردن دیدگاه ها به یکدیگر ابتکاراتی مطرح می شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه بر ضرورت آزادی دیپلمات ایرانی تاکید میکنیم، ادامه داد: ما همواره بر ضرورت رعایت مقررات کنوانسیون ژنو تأکید داشته و امیدوار هستیم در پرتو این گفت‌وگوها و رویکرد منطقی دولت بلژیک شاهد آزادی این دیپلمات ایرانی باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به منصوب شدن ۸ سفیر آیا محمدرضا غایبی نماینده ایران در سازمان‌های بین‌الملل در وین به کار خود ادامه می‌دهد، گفت: انتخاب‌ها و انتصاب‌ها و تعیین سفرای جدید و روسای جدید نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران یک روند منطقی و حرفه‌ای در وزارت امور خارجه است و انتصاب‌های جدید هم به عبارتی تغییر و تحول دوره‌ای در ریاست نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران است و بر همین مبنا انتخاب‌های جدید صورت گرفته است.

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره بیانیه وزارت دفاع آمریکا درباره موضوع پهپادهای ایران گفت: اساس طرح موضوعاتی از این دست را انحرافی می‌دانیم معتقدیم که دولت آمریکا با طرح موضوع انحرافی و ایجاد نوعی دوگانه سازی‌های جعلی به دنبال استفاده سیاسی از فضا سازی‌ها است معتقد هستیم که این فضاسازی‌ها کمکی به صلح و ثبات و امنیت در منطقه نمی‌کند.