گسترش بریکس؛ فرصت بزرگ برای ایران و کشورهای مستقل

کارشناسان مسائل بین‌المللو دیپلمات‌ها معتقدند عضویت جمهوری اسلامی ایران در گروه «بریکس» دستاوردهای بزرگی برای تهران خواهد داشت و فرصت‌های دوجانبه‌ای برای ایران و بریکس فراهم خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، عضویت جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آرژانتین، اتیوپی، امارات عربی متحده، عربستان سعودی و مصر در گروه بریکس مورد توجه بسیاری از کارشناسان و دیپلمات‌ها قرار گرفت و این امر تلاشی از سوی کشورهای اصلی این گروه برای مقابله با نظام تک قطبی جهانی و اقدامی در راستای برقراری نظم جهانی «چندقطبی» تلقی شد.

در حال حاضر گروه بریکس از پنج کشور اقتصاد بزرگ در حال توسعه شامل روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده و به گروه «قدرت‌های اقتصادی نوظهور» معروف است و قرار است از ژانویه ۲۰۲۴ اعضای جدید به آن بپیوندند.

«رضا زبیب» سفیر ایران در اسپانیا معتقد است: «پذیرش عضویت جمهوری اسلامی ایران در ‎بریکس موفقیتی ارزشمند است که بار دیگر نشان داد دیپلماسی، با بردباری نتیجه می‌دهد. سخنرانی سال گذشته ریاست محترم جمهوری در اجلاس بریکس پلاس، گامی بلند در تحقق این دستاورد بود. در ‎جهان پساغرب، کشورهای مستقل با دیپلماسی چابک، فرصت‌های ارزنده‌ای خواهند داشت.»

«سید رسول موسوی» دیپلمات ارشد ایران هم نوشت: «با اضافه‌شدن ایران، عربستان، امارات، مصر، اتیوپی و آرژانتین به ‎بریکس تحولات مختلفی را در عرصه روابط بین‌الملل شاهد خواهیم بود. تحولات مفهومی، یکی از آن‌هاست. مفهوم منطقه دیگر مفهومی جغرافیایی نیست بلکه مفهومی راهبردی و کارکردی است. “منطقه بریکس” نمونه اعلای این نوع جدید منطقه‌ است».

پیش از این، «امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با ایسنا درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم و عضویت در سازمان‌های بین‌المللی گفت: «عضویت در پیمان شانگهای و زمینه‌سازی عضویت در بریکس اقدامی بسیار قابل توجه و مهم در پیشبرد سیاست خارجی کشور است».

گسترش بریکس؛ فرصت بزرگ برای ایران و کشورهای مستقل

«رودرا گائوراو» سفیر هند در تهران هم به خبرنگار ایسنا گفت: «برای دهلی‌نو، جمهوری اسلامی ایران یک دوست ویژه است و از تعاملات ایران با بریکس که در حال انجام است، حمایت می‌کنیم و نسبت به این قضیه ذهن بازی داریم».

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز پیش از پیوستن ایران به بریکس گفته بود: «شراکت بین ایران و بریکس، در برخی حوزه‌ها عملا آغاز شده که در این ارتباط می‌توان به موضوع حمل و نقل اشاره کرد. در این حوزه، کریدور شمال-جنوب که هند را از طریق ایران به روسیه متصل می‌کند، عملا بخشی از یک پروژه حمل‌ونقل در قالب بریکس است. همکاری‌های ایران و چین برای اتصال چین به خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، عملا چین و هند را به هم وصل می‌کند و از طریق حمل‌ونقل ترکیبی می‌تواند چین را به آفریقای جنوبی و برزیل متصل کند».

«کاظم جلالی» سفیر ایران در روسیه هم اخیراً در مصاحبه با شبکه «ایزوستیا» روسیه، درباره علت تمایل ایران برای پیوستن به بریکس گفت: «دوره جهان تک‌قطبی در حال پایان است و ما به سمت شکل‌گیری یک جهان چندقطبی حرکت می‌کنیم. سخت است بتوان کشوری پیدا کرد که بیشتر از ایران با جهان تک قطبی جنگیده باشد. ما در این مبارزه هزینه‌های هنگفتی متحمل شده‌ایم وگرنه ۴۰ سال تحریم نبودیم. شکل‌گیری جهان آینده و اینکه چه قطب‌هایی در آن ظاهر می‌شوند بسیار برای ایران مهم است. ما تقویت سازمان‌هایی مانند بریکس و مشارکت خود در آن‌ها را مهم تلقی می‌کنیم. بریکس حجم عظیمی از تولید ناخالص داخلی و تجارت با کشورهای دیگر دارد. ایران هم اقتصاد عظیمی دارد و مشارکت ما در این انجمن می‌تواند نوعی هم‌افزایی ایجاد کند. بنابراین ما می‌توانیم مکمل یکدیگر باشیم».

«مهدی آقاجعفری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی چندی پیش به ایسنا گفت: «سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر دیپلماسی پویا، متوازن و تعامل هوشمند است. سفر رئیس‌جمهور به آفریقای جنوبی بسیار مهم است و فرصت ایده‌آلی به طور چندجانبه فراهم می‌کند و البته ملاقات‌های دوجانبه در حاشیه آن با سران سایر کشورها انجام خواهد گرفت».

گسترش بریکس؛ فرصت بزرگ برای ایران و کشورهای مستقل

رئیس‌جمهور در سفر روز پنجشنبه به آفریقای جنوبی، ضمن حضور و سخنرانی در نشست سران بریکس، با روسای‌جمهور چین، برزیل، سنگال، تانزانیا و نخست‌وزیران هند و بنگلادش نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

«فرشید باقریان» کارشناس مسائل بین‌الملل هم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: «بریکس یک سازمان تازه تاسیس نیست و از شرایط نظم نوین جهانی مطلع است. بزرگی این سازمان به اندازه کنش‌گران آن است که خود از بزرگ‌ترین کنش‌گران منطقه‌ای هستند. برخی از آن‌ها تولید ناخالص ملی بسیار زیادی داشته و در واقع یا بزرگ‌ترین تولیدکننده یا مصرف‌کننده هستند. باید بخش خصوصی آمادگی داشته باشد مسئولیت بزرگی را از دولت دریافت کند تا وارد این پیمان اقتصادی شویم؛ بهتر است شورایی با عنوان شورای بریکس در کشور از سوی بخش خصوصی به‌عنوان همکار و همراه دولت تشکیل شود و موانع و کمبودها را بررسی کند».

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060301649/%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%B3-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%D9%84