گزارشی از هشتمین مجمع رسانه‌ای کشورهای ساحلی دریای کاسپین در آستاراخان

یک کارشناس مسائل روسیه با بیان اینکه در ۲۷ و ۲۸ شهریور ماه هشتمین مجمع رسانه‌ای کشورهای ساحلی دریای کاسپین در آستاراخان روسیه برگزار شد، گفت: در راستای تفاهم روسای جمهور پنج کشور ساحلی دریای خزر (روسیه، ایران، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان) در سال ۱۳۹۴ آستاراخان روسیه شروع به برگزاری مجمع‌های سالیانه رسانه‌ای در راستای تعمیق روابط کشورهای ساحلی دریای خزر کرده است و امسال هشتمین مجمع در اواخر شهریور ماه در این منطقه برگزار شد.

«روح الله مدبر» در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه مجمع امسال نسبت به نشست‌های قبلی با شکوهتر و با انجام ابتکارات جدیدی برگزار شد، اظهار کرد : در این نشست حدود ۷۰۰ خبرنگار و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی به خصوص در حوزه کاسپین از کشورهای مختلف حضور داشتند.

وی همچنین با بیان اینکه این اجلاس با پیام آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه آغاز شد، گفت: در این اجلاس آندری رودنکو معاون وزیر خارجه روسیه، پریماکوف رئیس آژانس روسسوترودنیچستوو با وظایف فعالیت های بشردوستانه و توسعه دیپلماسی عمومی روسیه، بلا چرکسوا، معاون وزیر ارتباطات این کشور، ددوف، سفیر روسیه در ایران، سفیر قزاقستان در روسیه، آکوچکیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستاراخان و تعدادی دیگر از مقامات ارشد دیپلماتیک از سایر کشورهای عضو کاسپین و حضور داشتند.

این کارشناس مسائل روسیه با بیان اینکه در این اجلاس نمایندگانی از دو کشور بلاروس و هندوستان نیز که عضو حوزه کاسپین نیستند نیز حضور داشتند، تصریح کرد: در این اجلاس ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی و فضای مجازی کشورهای حوزه کاسپین مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

مدبر که خود به عنوان تحلیلگر ایرانی در آن نشست شرکت کرده بود، با بیان اینکه راه‌های مبارزه با اخبار دروغ که باعث ایجاد اختلاف در بین کشورهای حوزه کاسپین می‌شود، اهمیت توسعه همکاری‌های اقتصادی بین کشورهای این حوزه و همچنین توجه به ظرفیت‌های گذرگاه شمال -جنوب و افزایش ظرفیت‌های بندری و حمل و نقل تجاری و طرح گسترش توریسم دریایی از جمله مواردی بود که در این اجلاس در ارتباط با آن بحث و رایزنی شد گفت: در این نشست موضوع دیپلماسی فرهنگی و توسعه مراودات فرهنگی و هنری بین کشورهای این حوزه در حوزه‌هایی همچون موسیقی و هنر برای تعمیق دیپلماسی عمومی بین کشورهای منطقه، ایجاد پایگاه رسانه مشترک برای انتشار اخبار دقیق از تحولات این حوزه و مقابله با اخبار دروغ مورد تاکید جدی قرار گرفت.

این کارشناس مسائل روسیه با بیان این که سخنرانان روسی در همایش توجه ویژه‌ای به ظرفیت‌های شمال جنوب و همچنین مقابله با اخبار نادرست و تلاش غربی‌ها برای ایجاد اختلاف بین کشورهای حوزه کاسپین داشتند، ادامه داد: همچنین موضوع محیط زیست منطقه خزر از دیگر مسائل مورد توجه در این نشست بود.

گزارشی از هشتمین مجمع رسانه‌ای کشورهای ساحلی دریای کاسپین در آستاراخان
هشتمین مجمع رسانه‌ای کشورهای ساحلی دریای کاسپین در آستاراخان

مدبرهمچنین به جایگاه آستاراخان در گذرگاه شمال -جنوب به عنوان یک بندر راهبردی اشاره کرد و گفت: در واقع باید گفت ما در مجمع هشتم شاهد یک ابتکار عمل جدید برای تقویت همکاری‌های رسانه‌ای در حوزه کشورهای کاسپین بودیم منطقه‌ای که از نظر استراتژیک و ژئوپلتیک دارای اهمیت زیادی است و طرف غربی همواره به دنبال ایجاد بی ثباتی در آن است.

وی تصریح کرد: در این اجلاس همچنین در جریان رایزنی‌هایی که با کارشناسان و تحلیلگران روسی داشتیم بر اهمیت ایجادد شناخت هر چه بیشتر مردم ایران و روسیه از یکدیگر تاکید شد. همچنین مدبر تاکید نمود: سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آستراخان در شرایط فعلی با فعالیت های ویژه، نقش مهمی در فعال کردن ظرفیت های روسیه و ایران بر عهده دارد و اقدامات موثر و مثبت قابل توجهی توسط این مجموعه صورت در ابعاد مختلف اقتصادی خصوصا فعال کردن زیر ساخت های راه گذر شمال جنوب، علمی و دانشجویی صورت گرفته بویژه افزایش میزان صدور روادید به اتباع روس برای سفرهای متعدد خصوصا تجاری به بالای چهل هزار روادید که بیانگر گسترده شدن چشمگیر فعالیت های اثرگذار ایران در آستراخان می باشد. شایان ذکر است هم اکنون بیش ار چهارصد نفر از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های آستراخان تحصیل مینمایند همچنین صدها تن دیگر از تجار ایرانی و خانواده های آنان نیز در آستراخان زندگی می نمایند که بیانگر ظرفیت ارزشمند، مهم و البته ناشناخته این منطقه روسیه است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402070100545/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%85%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AD%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B3%D9%BE%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1