کنعانی: پیگیری تحقق مطالبات ایران از کشورهای مختلف از جمله ژاپن ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی، به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، «ناصر کنعانی» در ابتدای نشست خبری امروز (دوشنبه) خود در تهران، فرا رسیدن ۱۷ مردادماه روز خبرنگار را تبریک گفت. او همچنین یاد شهدای دیپلمات ایران در مزار شریف را گرامی داشت.

پیگیری تحقق مطالبات ایران از ژاپن در سفر امیرعبداللهیان

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد اهداف سفر امیر عبداللهیان به ژاپن گفت: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دعوت همتای ژاپنی خود به توکیو سفر کرده است و قرار است با نخست وزیر ژاپن نیز دیدار و رایزنی کند. زمینه های مختلفی برای همکاری بین ایران و ژاپن وجود دارد و گسترش تعاملات با ژاپن به عنوان یکی از کشورهای مهم آسیا در دستور کار ماست.

او هم چنین در پاسخ به سوالی گفت: موضوع پرداخت مطالبات ژاپن  به ایران یکی از دستور کارهای رایزنی آقای امیر عبداللهیان با مقامات ژاپن در این سفر است. دولت ژاپن همواره اعلام کرده است که نسبت به پرداخت این مطالبات توجه دارد و ما برای تحقق این وعده، این موضوع را در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ژاپن پیگیری می‌کنیم.

کنعانی گفت: همچنین در جریان دیدار رییس‌جمهور کشورمان با نخست‌وزیر ژاپن در سال گذشته در حاشیه مجموع عمومی سازمان ملل، در ارتباط با این موضوع رایزنی و گفت وگو شد. پی‌گیری تحقق مطالبات ایران از کشورهای مختلف از جمله ژاپن همواره مورد توجه ما بوده و است.

نشست ایران و بریکس در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین اعلام کرد: فردا نشستی با موضوع «ایران و بریکس؛ چشم‌انداز همکاری‌ها» در مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل در تهران برگزار می‌شود.

آخرین وضعیت تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا

کنعانی همچنین در مورد آخرین اخبار از تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا نیز گفت: همان طور که امروز وزیر امور خارجه کشورمان در نشست مطبوعاتی در ژاپن مطرح کردند بحث تبادل زندانیان به عنوان یک موضوع انسانی مورد توجه ما قرار دارد. گفت‌وگوهایی با واسطه با طرف آمریکایی برای ایجاد راه حل برای تحقق این موضوع  داشته‌ایم. پیگیری این موضوع، جزء موضوعات جاری است و با طرف‌های مختلف نقش‌آفرین در این ارتباط از جمله عمان رایزنی و گفت‌وگو داریم.

تاکید ایران بر راهکار سیاسی برای بحران اوکراین

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اظهارنظرهای مطرح شده در مورد احتمال استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در جنگ اوکراین گفت: من نمی‌توانم در مورد احتمالات صحبت کنم. آنچه که برای ایران مهم است که موضوع بحران اوکراین نباید تبدیل به یک موضوع تهدیدکننده و چالش‌آفرین برای صلح و امنیت بین المللی شود. ما بر راهکار سیاسی به عنوان بهترین راهکار برای پایان بخشیدن به این بحران تاکید داریم.

در حال تکمیل…

منبع: https://www.isna.ir/news/1402051609563/%DA%A9%D9%86%D8%B9%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%82-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%85%D9%84%D9%87-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86