کنعانی: اگر نقش برجسته سردار سلیمانی در مبارزه با داعش نبود، امروز همه با این گروه درگیر بودندکنعانی: اگر نقش برجسته سردار سلیمانی در مبارزه با داعش نبود، امروز همه با این گروه درگیر بودند

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی امور خارجه امروز دوشنبه (۹ آبان ماه) با اصحاب رسانه در محل وزارت امورخارجه ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی شاهچراغ گفت: جنایت رخ داده در حرم احمدبن موسی در شاهچراغ شیراز را از جانب خودم و از جانب همه خدمتگزاران ملت شریف ایران در دستگاه دیپلماسی محکوم میکنم که متاسفانه منجر به شهادت جمع زیادی از شهروندان عزیز و بیگناه ایرانی اعم از زن و کودک نوجوان خردسال و سالخورده شده است و جمعیت زیادی هم مجروح شدند.

آرتین به عنوان مظهر مظلومیت شناخته می‌شود

وی ادامه داد: این اقدام تروریستی و این حادثه تلخ و شهادت جمعی از فرزندان ایران زمین را به محضر مقام معظم رهبری و آحاد ملت شریف ایران به ویژه به خانواده های داغدار که از آن را از دست دادند، تسلیت میگویم و از خداوند برای خانواده های داغدار صبر و اجر برای عزیزان از دست رفته علو درجات و مجروحان این حادثه تروریستی از خداوند شفای عاجل مسئلت می‌کنم.قلب همه ایرانیان این روزها در ابراز همدردی و محبت با آرتین به عنوان مظهر مظلومیت تبلور یافته است، کودک معصومی که در اوج مظلومیت با چشمان معصوم و کودکانه خود در این جنایت مرگبار شاهد از دست دادن پدر و مادر و برادر است.

آنهایی که مدعی باغ نشینی بودند در مقابل جنایت شاهچراغ زبان به کام گرفتند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: متاسفانه کسانی که خود را مدعی باغ نشینی و دیگران را مدعی جنگل نشینی توصیف می‌کنند، در این روزها زبان به کام گرفته و سخن نمی‌گویند و حمایت از حقوق بشر را حمایت از حقوق زن حمایت از حقوق کودک را که همواره مدعی آن هستند را به فراموشی سپرده‌اند و یا با عبارات و واژه‌های دوگانه و سه گانه مطالبی را اظهار می‌کنند و از کنار آن به سادگی و راحتی عبور می‌کنند و نقشه خود را در دامن زدن به خشونت و اغتشاش و تحریک و ایجاد زمینه برای این گونه اقدامات تروریستی و تلخ به فراموشی می‌سپارند و مسئولیت خود را در این ارتباط نادیده می‌گیرند.

کنعانی تاکید کرد: اگر نقش برجسته ایران و سردار نامدار قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم تکفیری و داعشی نبود، قطعاً جامعه جهانی و همه دولت‌های مدعی حقوق بشر تا این زمان درگیر جنایات ناشی از این جریان تروریستی بودند و قطعاً نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران و نقش این سردار بزرگ ایرانی در دور کردن این تهدید بزرگ از روی سر جامعه جهانی در تاریخ ثبت خواهد شد و آزادگان جهانی حتما با انصاف و قضاوت عادلانه جهانی به این نگاه می‌کنند و نقش ایران و سردار ایرانی را به یاد خواهند سپرد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مداخله کشورهای غربی در ایران به خصوص کانادا و وزرای خارجه غربی تاکید کرد: متاسفانه در طول تحولات اخیر در جمهوری اسلامی ایران شاهد اظهارات مداخله جویانه و هم اقدامات غیرسازنده و غیرمسئولانه و اقداماتی که عملاً در درخواست های مسالمت جویانه بخشی از اقشار جامعه فهیم ایرانی را با اقدامات نسنجیده و تحریک آمیز خود به اغتشاش و آشوب کشاندند و شرایط نامناسبی را ایجاد کرده‌اند که حتی زمینه برای شنیدن صدای افرادی که دارای دیدگاه‌های انتقادی مسالمت آمیز بودند را تغییر دادند و و زمینه را برای نقش آفرینی خشونت طلبان و اغتشاشگران فراهم کردند و مبنای این مداخلات را هم حمایت از حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها قرار دادند.

زنان و کودکان در معرض تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار دارند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: در ایران اقلیت‌ها موضوعیت ندارد و اقوام ایرانی حضور دارند که همه بخشی از جامعه بزرگ ایران تاریخی و تمدنی هستند و اجزای اصیل جامعه بزرگ ایرانی هستند.از حقوق زنان و دفاع از این حقوق صحبت می‌کنند. اینگونه اظهارات مداخله‌جویانه است و اظهارات توأم با نفاق و دورویی است و آنهایی که از حقوق زنان صحبت میکنند، چرا در ارتباط با تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا و همراهی و اطاعت پذیری اروپا از تحریم‌های یکجانبه آمریکا توجه نکردند که تحریم‌های بدون تبعیض علیه فرد، فرد ملت ایران که شامل دختران و زنان ایرانی و کودکان ایرانی هم شده است.

وی ادامه داد: در کجای این تحریم‌های طولانی و بی‌سابقه دولت آمریکا، مقامات اروپایی که الان در امور ایران و زنان مداخله میکنند، در این تحریم‌ها بدون تفکیک و بدون تبعیض زنان و کودکان ایرانی هم در معرض همه تحریم‌ها قرار دارند و بیماران ایرانی هم در معرض همین تحریم‌ها هستند. بنابراین ادعای امروز آن‌ها با نفاق است و اظهارات آن‌ها در مربوط به مسائل مربوط به زنان و اقوام ایرانی غیر واقع بینانه است و منطبق با حقایق ایران نیست. جایگاه زنان در ایران و حقوق زنان در ایران و حقوق دختران و مادران در ایران نه فقط درخواست از قوانین، بلکه منبعث از تاریخ تمدن و فرهنگ ایرانی است.

سپاه یک نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی ایران است و تحریم آن کاملا غیرقانونی است

وی در پاسخ به سوالی در مورد قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی توسط آلمان گفت: اظهارات مقامات کشور آلمان در ارتباط با تصمیم برای تحریم سپاه، در ادامه اقدامات غیرسازنده و غیرمسئولانه این کشور است که ناشی از ادامه رویکرد غلط این‌ها در ارتباط با دولت و ملت ایران است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی است و چنین اقدامی کاملاً قانونی است و امیدواریم هم دولت آلمان و هم دیگر دولت‌ها که در این زمینه اقدامی دارند، به نتیجه اقدامات غیرسازنده خودشان توجه کنند و به طور خاص منافع دوجانبه خودشان را قربانی مصالح سیاسی زودگذر و تصمیمات احساسی نکنند.

استرالیا سال‌هاست که نسبت به حقوق پناهجویان بی‌تفاوت بوده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد ممانعت استرالیا از بازدید کمیته پیشگیری از شکنجه سازمان ملل از بازداشتگاه‌ها گفت: در ارتباط با گزارش سازمان ملل در ارتباط با استرالیا که در اخبار هم دیدیم و مطلع شدیم، متاسفانه دولت استرالیا هم جزو کشورهای مدعی حقوق بشر است و همواره نسبت به اتفاقات سایر کشورها از جایگاه یک کشور مدعی و مداخله‌جویانه اظهارنظر می‌کند. سالهاست که نسبت به حقوق پناهجویان در این کشور بی‌تفاوت بوده و آنها را نقض می‌کند. در ارتباط با بومیان استرالیا هم همین وضعیت وجود دارد و گزارش‌های رسمی متعددی از نقض حقوق بشر در ارتباط با پناهجویان موجود در بازداشتگاه‌های این کشور منتشر شده است و آخرین نمونه هم اشاره درباره جلوگیری از ورود هیئت کمیته فرعی گیری از شکنجه سازمان ملل که در اخبار و گزارش‌های منتشر شده است، بود. این نشان دهنده این است که شعارها و عمل ها همخوانی ندارد و تفاوت در گفتار و عمل را در تعداد قابل توجهی از کشورهای مدعی حقوق بشر می بینیم که معمولاً از حقوق بشر به عنوان یک ابزار و یک رویکرد برای اعمال نظر سیاسی و تحمیل دیدگاه‌های سیاسی علیه دیگران استفاده می کنند.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد نشست شورای امنیت در ارتباط با اتفاقات اخیر در ایران گفت: آنچه که مطرح است این نشست  موسوم به آریافرمولاست که یک نشست غیرررسمی در شورای امنیت سازمان ملل است و جلسه آن هم همان طور که اشاره کردید به درخواست آمریکا و آلبانی در سالنی غیر از سالن اصلی شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار می‌شود. هدف اصلی این برگزاری هم اعمال فشار سیاسی بر جمهوری اسلامی ایران است و در ادامه فعالیت های مداخله‌جویانه مشخص دولت آمریکا در ارتباط با تحولات داخلی ایران است. متاسفانه امپراتوری رسانه‌ای دولت آمریکا هم در خدمت چنین هدفی همچنان به کار گرفته می‌شود و با تحریف و وارونه نمایی حقایق مرتبط با جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کنند که فضای سیاسی را برای شکل گیری چنین نشست‌هایی و رویکردهای سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران فراهم کنند.

وی افزود: نکته جالب این است که از یک سری افراد معلوم الحال با هویت ایرانی هم میخواهند استفاده کنند و در این نشست دعوتشان میکنند تا علیه جمهوری اسلامی ایران صحبت کنند. افرادی که به رغم هویت و تابعیت ایرانی خودشان در سالیان طولانی گذشته و در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران و زنان و کودکان ایرانی در سخت ترین شرایط تحریم‌ها تحت تحریم های غیرقانونی و دولت آمریکا بوده‌اند و حتی تامین واکسن هم برای شهروندان ایرانی  به دلیل تحریم‌های یک جانبه دولت آمریکا مهیا نبود،و حتی امکان تامین پانسمان‌ها برای کودکان پروانه‌ای ایران فراهم نبود، این افراد معلوم الحال هیچ صدایی در هیچ تریبونی نداشتند و حالا  دعوت شده و قرار است علیه ایران از آن تریبون صحبت کنند. متاسفانه رویکرد ضد ایرانی جاوید رحمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران در این زمینه بی تاثیر نیست.

ایران به هیچ طرفی در جنگ اوکراین، سلاح صادر نمی‌کند

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد ارسال تسلیحات نظامی به روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران صادر کننده سلاح به هیچ طرفی از جمله روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نیست. ایران همواره مخالف جنگ در اوکراین، سوریه، یمن است و ضرورت استفاده از راهکارهای سیاسی را برای حل و فصل اختلافات میداند. همه تلاش‌های دیپلماتیک ایران از ابتدای شکل گیری این بحران جنگ تا الان برخلاف کشورهای مدعی که علیه ایران فرافکنی می‌کنند و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات به یک طرف جنگ صادر می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران، رویکردش تلاش‌های سیاسی برای پایان دادن به جنگ و استفاده از مکانیزم سیاسی برای حل و فصل این اختلاف بود و این سیاست را ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد حادثه جشن هالووین و دخالت‌های کره جنوبی در اتفاقات ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات اخیر در ایران مواضع، رویکرد و عملکرد تک تک کشورها را با دقت بررسی کرده و مورد توجه قرار داده است و در ارتباط با کشورهایی که نیاز بود به صورت آنی و فوری واکنش نشان دهد، این اقدام را انجام داده است.ما یک واکنش انسانی نشان دادیم و مسائل سیاسی را با مسائل انسانی در هم نمی‌آمیزیم. 

این خبر تکمیل میشود…منبع