کشورهای میزبان مسئول حفظ امنیت سفارتخانه‌های خارجی هستند/عاملان حمله به ایران تحویل داده شوندکشورهای میزبان مسئول حفظ امنیت سفارتخانه‌های خارجی هستند/عاملان حمله به ایران تحویل داده شوند

حسن هانی‌زاده در گفت‌و گو با خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی درباره ورود یک فرد مسلح به سفارت دانمارک و اقدامات علیه سفارت خانه های ایران در کشورهای اروپایی گفت: اقدام اخیر یک منافق مسلح در ورود به سفارتخانه جمهوری اسلامی در دانمارک برای ترور سفیر ایران نشان می‌دهد که این کشور به کانون همراهی با عناصر تروریستی در اروپا تبدیل شده است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: براساس قوانین بین‌الملل کشورهای میزبان مسئول حفظ امنیت سفارتخانه‌های خارجی هستند و تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دهند که امنیت دیپلمات‌های مقیم تحت تاثیر فضاسازی‌های بین‌المللی قرار گیرد.

هانی‌زاده بیان کرد: این نخستین بار نیست که منافقین و تجزیه‌طلب‌ها در همراهی با صهیونیست‌ها و رژیم سابق بعث عراق به سفارتخانه‌های ایران در خارج حمله می‌کنند.

وی عنوان کرد:‌ در ۳۰ آوریل ۱۹۸۰ «دهم اردیبهشت ۱۳۵۹» حدود ۶ فرد مسلح تجزیه‌طلب به سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در خیابان کنزینگتون در جنوب لندن حمله کردند و به مدت ۶ روز شماری از کارکنان ایرانی سفارت را به گروگان گرفتند.

کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد: متاسفانه بر اثر همراهی دولت انگلیس با تروریست‌های تجزیه‌طلب، پلیس انگلیس با تاخیر زیاد وارد عمل شد که در نهایت دو تن از کارکنان سفارت شهید و دو تن زخمی شدند.

هانی‌زاده ادامه داد: در روزهای اخیر با آغاز اعتراضات در برخی شهرهای ایران عناصر تروریستی منافقین و سلطنت طلب‌های فراری تلاش داشتند تا مسلحانه وارد سفارتخانه ایران در لندن شوند اما با هوشیاری کارکنان سفارت این تلاش‌ها خنثی شد.

وی خاطرنشان کرد: در پاریس نیز شرایط مشابهی طی روزهای اخیر رخداد وعناصر تروریستی پناهنده در کشورهای اروپائی قصد حمله به سفارتخانه ایران در پاریس را داشتند که این حمله خنثی شد.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل بیان کرد: با اینکه کشورهای اروپائی مدعی رعایت پروتکل‌های بین‌المللی هستند اما عملا با گروه‌های تروریستی خارج‌نشین همراهی می‌کنند که نمونه آن اتفاقاتی بود که طی هفته‌های اخیر برای برخی سفارتخانه‌های ایران درکشورهای اروپائی رخداد.

هانی‌زاده یادآور شد: لذا جمهوری اسلامی این حق را دارد که براساس قوانین بین‌الملل از کشورهای اروپائی بخواهد تا تروریست‌هایی که طی روزهای اخیر جان کارکنان سفارتخانه‌های ایران را تهدید کرده‌اند دستگیر و برای محاکمه تحویل ایران دهند.

به گزارش آژانس خبری سیاست خارجی، حمله روز جمعه (۱۵مهرماه) یک فرد مهاجم مسلح به سلاح سرد به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ و تهدید سفیر کشورمان منجر به مجروح شدن یکی از کارمندان محلی و صدمات به خودروهای سفارت شد.منبع