کارشناس یمنی: مواضع ایران در حمایت از یمن در دولت رئیسی نمود بیشتری یافته است

کارشناس یمنی اظهار داشت: ایران در راس کشورهایی است که از یمن در مقابله با تجاوز و محاصره حمایت می‌کند و مواضع این کشور در قبال صنعا در دوره رئیس‌جمهور کنونی به شکل شفاف‌تری مطرح شده است.

«نجیب الاشموری»، خبرنگار شبکه تلویزیونی المسیره یمن در مصاحبه با ایسنا بر نقش محوری جمهوری اسلامی ایران در منطقه به ویژه در رابطه با مسئله فلسطین تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به تحولات یمن و نقش حمایتی جمهوری اسلامی ایران از این کشور گفت: یمن پس از انقلاب ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴ توانست مزدوران آمریکا را سرنگون کند و این تحول، نقطه عطفی برای محور جهاد و مقاومت بود و از آن مرحله جمهوری اسلامی استقبال و حمایت خود را از انقلاب مردم یمن اعلام کرده است.

الاشموری در همین زمینه تصریح کرد: تنها ۶ ماه از عمر این انقلاب گذشته بود که تجاوز آمریکا و عربستان به یمن در ۲۶ مارس ۲۰۱۵ آغاز شد و ایران نه تنها تغییر موضع نداد، بلکه این تجاوز را محکوم کرد و آن را تعرض به استقلال ملت یمن دانست. جمهوری اسلامی همچنان پس از ۹ سال تجاوز، اگر تنها کشور نباشد، در راس کشورهایی است که یمن را در مقابله با تجاوز و محاصره پشتیبانی می‌کند و در دوره ریاست جمهوری جناب آقای رئیسی مواضع ایران در قبال یمن به شکل شفاف‌تری مطرح شد.

کارشناس یمنی عنوان داشت: با کاهش شدت جنگ نظامی یا آنچه به عنوان کاهش تنش شناخته می‌شود، محاصره همچنان بزرگترین چالش پیش روی یمن و متحدانش در محور جهاد و مقاومت است. ما امیدواریم این محور بتواند ارتباط بیشتر و هماهنگی بهتری داشته باشد تا بتواند تحریم‌ها و محدودیت‌های ناعادلانه را بشکند و خیر و برکت را به ملت‌های منطقه در جهت از بین بردن ظلم و ستم و تحقق عدالت و ارزش‌های بزرگ اسلام بازگرداند.

کارشناس یمنی: مواضع ایران در حمایت از یمن در دولت رئیسی نمود بیشتری یافته است
«نجیب الاشموری»، خبرنگار شبکه تلویزیونی المسیره

وی در پاسخ به سوالی پیرامون عادی‌سازی روابط ایران و عربستان و تاثیر آن بر منطقه و یمن اظهار داشت: ما از عادی‌سازی روابط میان همه کشورهای اسلامی حمایت می‌کنیم و به آنچه که میان عربستان و ایران رخ داد به عنوان نتیجه تغییرات در عرصه بین‌المللی می‌نگریم اما در مورد تأثیر این امر بر یمن من معتقدم که با توجه به تداوم محاصره ناعادلانه یمن، تغییر محسوسی رخ نداد. اگرچه معتقدیم یمن کشوری مستقل است، اما آثار روابط بین‌الملل ناگزیر بر دولت‌ها و ملت‌های منطقه منعکس می‌شود و امیدواریم تلاش‌های ایران منجر به حمایت مردم یمن در کاهش رنج‌ها و شکستن محاصره شود.

کارشناس یمنی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش ایران در عادی‌سازی اوضاع سیاسی در سوریه گفت: نقش ایران در سوریه با یمن بسیار متفاوت است. جمهوری اسلامی به طور رسمی در صحنه حضور دارد و بر اساس توافقات راهبردی نظامی با رهبری سوریه عمل می‌کند. با نابودی تروریسم تکفیری، دستاوردهای بزرگ و مبارک بسیاری در عرصه سوریه محقق شده است، اما اشغال مناطق مهم و نفتی سوریه از سوی آمریکا، این دستاورد را نیمه تمام باقی می‌گذارد که این امر مستلزم فعالیت و تلاش میدانی بیشتر برای اخراج نیروهای آمریکایی و بازپس‌گیری منابع ثروت است تا ثبات برقرار شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060100362/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B6%D8%B9-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%D9%85%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D9%86%D9%85%D9%88%D8%AF