کارشناس عراقی: سیاست خارجی ایران موانع و بحران‌های پیشین را پشت سر گذاشت

پژوهشگر سیاسی عراق در اظهاراتی با اشاره به اینکه گشایش در روابط ایران و عربستان و برخی کشورهای منطقه حاکی از پشت سر گذاشتن موانع و مهار بحران‌های پیشین توسط جمهوری اسلامی ایران است، گفت: بغداد نیز در واقع بخش مهمی از این تحول است.

دکتر «حیدر البرنزجی»، پژوهشگر سیاسی و رئیس سازمان گفت‌وگو و فرهنگ «الوان» در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه سیاست خارجی ایران از زمان ریاست‌ جمهوری «سید ابراهیم رئیسی» تاکنون شاهد چه تغییری بوده‌ است، گفت: قطعا سیاست خارجی ایران در دوره آقای رئیسی توسعه یافت و این پیشرفت به صورت میدانی حاصل شد.

وی در همین زمینه ادامه داد: گشایشی که در روابط ایران با عربستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه ایجاد شد، حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران بر بسیاری از موانع غلبه کرده و بحران‌های سابقی را که آمریکا و برخی کشورها به دنبال ایجاد آن در منطقه بودند، پشت سر گذاشته است. بنابراین این تغییرات راهبردی منطقه‌ای نقطه عطف و گامی متفاوت و ضروری در برابر نگاه سابق به جمهوری اسلامی ایران است.

البرنزجی به نقش کشورش در این تحول اشاره کرد و گفت: این تحول در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران بدون عراق و تصادفی نبوده است. عراق در واقع بخش بزرگی از این تحول است و در این زمینه به ایفای نقش پرداخته است؛ به طوری که در زمان عادل عبدالمهدی، نخست وزیر پیشین عراق گفت‌وگوهایی میان جمهوری اسلامی ایران و همسایه آن عربستان سعودی وجود داشت، سپس این موضوع تا جایی پیش رفت که در دوره محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر کنونی به مراحل پایانی خود رسید و اقدامات عملی از طریق گشایش کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها، تبادل سفرا و سفر وزیر امور خارجه آغاز شد. پس از آن کنفرانس مهم اقتصادی بریکس بود که مسئولان دو کشور (ایران و عربستان) را گردهم آورد.

کارشناس عراقی: سیاست خارجی ایران موانع و بحران‌های پیشین را پشت سرگذاشت

وی درباره اینکه روابط دو کشور در دوره آینده به چه سمت و سویی خواهد رفت، گفت: عربستان از آقای رئیسی دعوتی برای سفر به این کشور به عمل آورده است و به همین دلیل معتقدم که مرزهای روابط تنها به اینجا ختم نمی‌شود و از آن فراتر خواهد رفت و به تشکیل یک نهاد سیاسی و اقتصادی قدرتمند در منطقه خواهد انجامید که در معرض تزلزل و یا باج‌خواهی قرار نمی‌گیرد و ممکن نیست که بار دیگر عقب‌گرد و تنزل بپذیرد.

پیش از این، پادشاه سعودی ضمن استقبال از توافق تهران و ریاض، از رئیس جمهور کشورمان برای سفر رسمی به ریاض دعوت کرد و خواستار تقویت همکاری‌های اقتصادی و منطقه‌ای شد. رئیس جمهور کشورمان نیز با استقبال از این دعوت، بر آمادگی ایران برای تقویت همکاری‌ها تاکید کرد.

به‌ دنبال سفر بهمن‌ماه سید ابراهیم رئیسی به پکن و گفت‌وگوهای انجام شده میان رییس جمهور چین با رییس جمهور کشورمان، از اواسط اسفندماه در شهر پکن مذاکرات فشرده‌ای به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات بین تهران-ریاض آغاز شد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن صادر شد.

پژوهشگر سیاسی عراق در ادامه خاطرنشان کرد: در واقع این تحولات و فعالیت‌ها در سطوح سیاسی، دیپلماتیک و حتی اقتصادی حاصل عملکرد رئیسی و دولت او محسوب می‌شود و از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران به سمت خودکفایی و عدم وابستگی ۱۰۰ درصدی به نفت پیش می‌رود، پس این امر می‌طلبد عراق نیز که خواهان رهایی از سلطه اقتصادی آمریکاست چنین اقداماتی را در پیش گیرد.

وی در پایان گفت: هرکس که طی دو سال گذشته سیاست خارجی ایران در منطقه را دنبال کرده باشد آن را موفق و موثر می‌یابد که نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060503041/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B9-%D9%88-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D9%BE%D8%B4%D8%AA