پایان رایزنی‌های فشرده ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل؛ امیرعبداللهیان نیویورک را ترک کرد

وزیر امور خارجه ایران پیش از این نیز با وزرای خارجه اتریش، سوئد، بلژیک، هلند، اردن، برزیل، کویت، امارات، اریتره، ارمنستان، اوگاندا، سری لانکا، نیکاراگوئه، ونزوئلا، عراق و سوریه و رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه به وقت محلی در آخرین روز سفر خود با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل و چابا کروشی رئیس هفتاد وهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود، در راستای دیپلماسی دولت سیزدهم، دیدارهای فشرده بسیاری با همتایان خود و نیز شخصیت‌های بین المللی داشت.

امیرعبداللهیان روز دوشنبه به وقت محلی در نیویورک با وزرای خارجه اندونزی، اسلوونی، بلاروس، مالی، کوبا، برونئی، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه دیدار و درباره مناسبات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و بین المللی رایزنی کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار آخرین وضعیت گفت وگوهای جاری برای احیای برجام و پیام‌های تبادل شده با طرف آمریکایی را تشریح و اظهار کرد، تروریسم و افراط گرایی همچنان چالش اصلی در منطقه خاورمیانه است که با تشدید وضعیت افغانستان به منشا نگرانی جدی برای کشورهای منطقه بدل شده است.

امیرعبداللهیان و گوترش درباره برخی موضوعات مورد علاقه طرفین و آخرین تحولات مذاکرات برای لغو تحریم‌ها بحث و تبادل نظر کردند.

این دیدارها علاوه بر شرکت در نشست‌های بین المللی و چندجانبه و نیز برگزاری ۱۳ دیدار دپیلماتیک در سطح سران و نخست وزیران در نخستین حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل است.منبع

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در دیدار با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل با بیان این که ایران جایگاه عالی برای مجمع عمومی سازمان ملل قائل است، اظهار امیدواری کرد که نشست جاری این مجمع فرصتی  برای تبادل نظر رسیدگی به چالش‌های جهانی در حوزه صلح و امنیت بین المللی باشد.