وزیر خارجه مالزی: سفرم به ایران فصل جدیدی را در روابط تهران-کوالالامپور گشود

وزیر امور خارجه مالزی در بیانیه‌ای با اشاره به ابعاد مختلف سفر چهار روزه‌اش به ایران، گفت که این سفر به طور موفقیت‌آمیزی فصل جدیدی را در روابط دوجانبه میان ایران و مالزی و روابط مالزی با منطقه آسیای غربی گشود.

به گزارش ایسنا و به نقل از روزنامه مالای میل، زمبری داتوک سری عبدالقادر، وزیر امور خارجه مالزی در جریان سفرش به ایران، امروز در بیانیه‌ای عنوان کرد که این سفر نشانگر دیپلماسی فعالانه‌ای است که داتوک سری انور ابراهیم، نخست‌وزیر مالزی آن را معرفی می‌کند.

او همچنین اشاره کرد که سفر چهار روزه‌اش به ایران، اولین سفر یک وزیر امور خارجه مالزی به ایران پس از هفت سال و در سال ۲۰۱۶ است.

عبدالقادر در این بیانیه گفت: این سفر همچنین تلاشی جدی و ادامه‌دار از سوی مالزی برای تقویت بیشتر روابط دوجانبه با تمامی کشورهای مسلمان، از جمله ایران است که در پی تحولات مثبت اخیر در غرب آسیا اتفاق افتاده است.

وزیر خارجه مالزی: سفرم به ایران فصل جدیدی را در روابط تهران-کوالالامپور گشود
نشست خبری مشترک وزرای امور خارجه ایران و مالزی در تهران

او طی این سفر با مقامات ارشد ایران، از جمله سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس ایران و حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود دیدار کرد.

عبدالقادر علاوه بر این با  وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر علوم تحقیقات و فناوری و وزیر کشاورزی ایران دیدار کرد.

زمبری همچنین اشاره کرد که رییس جمهور ایران در جریان این سفر، مکالمه‌ای تلفنی با نخست‌وزیر مالزی داشت و از اقدامات مالزی برای ارتقای روابط دوجانبه با ایران استقبال کرد.

به گفته وزیر امور خارجه مالزی، «ایران و مالزی، این دو کشور با نفوذ و موثر مسلمان پتانسیل این را دارند که نقشی چشمگیر در مسائل جهانی داشته باشند که بر جامعه اسلامی اثرگذار است، به ویژه در پرداختن مشترک به اسلام‌هراسی.»

او خبر داد که روسای دو کشور برای سفر رسمی، از یکدیگر دعوت متقابل به عمل آوردند.

زمبری افزون بر این تاکید کرد که یکی از اهداف سفرش به ایران، توسعه بیشتر دسترسی بازارها به کالاهای مالزیایی است.

وزیر امور خارجه مالزی اشاره کرد که موقعیت راهبردی ایران، با توجه به این که با ۱۵ کشور مرز مشترک دارد، پتانسیل این را دارد که به کانون بزرگی برای صادرات کالاهای مالزیایی تبدیل شود.

وزیر خارجه مالزی: سفرم به ایران فصل جدیدی را در روابط تهران-کوالالامپور گشود
دیدار وزیر امور خارجه مالزی با رییس جمهور ایران

در این بیانیه مطرح شد: علاوه بر این، من به مسئله امنیت غذایی نیز اشاره کردم. ایران کشوری است که قادر است در زمینه اطمینان‌یابی از این که تامین غذا در حد مطلوب باقی بماند، خودکفایی‌اش را حفظ کند.»

این سفر دستاوردهای مهم دیگری نیز داشت، از جمله می‌توان به گسترش ظرفیت همکاری دوجانبه در حوزه‌های متعددی که از طریق نشست کمیته مشترک و کمیته اقتصادی مشترک به آن رسیدگی خواهد شد، جست‌وجو برای فرصت‌های جدید همکاری در حوزه‌های علم وفناوری، داروسازی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، تجهیزات پزشکی و تحقیقات تولید واکسن اشاره کرد.

موضوعات دیگر نیز شامل همکاری در زمینه امنیت غذایی، به ویژه در صنعت حلال، یافتن مسیرهای هوایی موثر متصل‌کننده دو کشور و ارتقای همکاری در حوزه آموزش و پرورش می‌شد.

به گفته زمبری، این سفر به طور موفقیت‌آمیزی فصل جدیدی را در روابط دوجانبه میان ایران و مالزی و روابط مالزی با منطقه آسیای غربی گشود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060100685/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B5%D9%84-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%BE%D9%88%D8%B1