وزارت خارجه آمریکا: تبادل زندانیان با ایران از سایر موضوعات جداست

معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با بیان اینکه «تبادل زندانیان از سایر موضوعات مرتبط با ایران جداست» گفت: ما به حصول هیچ توافقی با ایران نزدیک نیستیم.

به گزارش ایسنا، «ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزازت امورخارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه یک توافق نانوشته میان تهران و واشنگتن برای کاهش تنش‌ها وجود دارد و اینکه این موضوع به تبادل زندانیان با ایران مرتبط است، تاکید کرد که این موضوعات همچنان غیر مرتبط هستند و ایران و آمریکا به حصول هیچ توافقی نزدیک نیستند.

بنا بر گزارش وب‌سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پاتل ادامه داد: آنچه وزیر دیروز گفت را تکرار می‌کنم؛ ما به هیچ نوع توافقی نزدیک نیستیم. ما هیچ‌گونه توافقی نداریم. ما البته همچنان متعهد هستیم که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و کماکان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به آن است.

وی همچنین اظهار داشت: ما تاکید کرده‌ایم که برای دیپلماسی در آینده، ابتدا ایران باید تنش‌ها را کاهش دهد و فضای لازم را ایجاد کند. اما در حال حاضر ما هیچ توافقی در زمینه هسته‌ای با ایران نداریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا با تکرار ادعاهای واشنگتن در خصوص سیاست‌های منطقه‌ای ایران و اتهامات اثبات نشده مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در اوکراین گفت: ما در روزهای گذشته اخبار مربوط به آزادی پنج آمریکایی‌ در ایران را به اشتراک‌ گذاشتیم اما این، موضوعی جداگانه از سایر مسائل مرتبط با ایران است. ما به اقدامات خود برای اینکه ایران را در قبال فعالیت‌های مخرب و بی‌ثبات‌کننده‌اش پاسخگو بدانیم، ادامه می‌دهیم که شامل ارائه پهپاد به روسیه برای استفاده در اوکراین می‌شود. این چیزی است که ما به همکاری با متحدان و شرکای خود برای مقابله با توسعه، تولید و تکثیر پهپادها توسط ایران ادامه خواهیم داد.

ودانت پاتل درباره پیوستن رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به دانشگاه پرینستون در پتییز سال جاری خاطر نشان کرد که مالی همچنان در مرخصی است و او اطلاعات جدیدی در این زمینه ندارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره فرایند آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی تصریح کرد: این پول تنها در راستای اهداف بشردوستانه و سایر مبادلات غیر تحریمی، مانند غذا و دارو مورد استفاده قرار خواهد گرفت. آمریکا به نظارت خود بر چگونگی استفاده از این پول‌ها ادامه خواهد داد و هرگونه گزارش که خلاف این موضوع باشد، صحت ندارد.

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته اخباری مینی بر این منتشر شد که پنج جاسوس آمریکایی در ایران در ازای آزادسازی ۶ میلیارد دلار از وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی و آزادی تعدادی از شهروندان ایرانی زندانی در آمریکا از زندان اوین به حبس خانگی منتقل شده‌اند و قرار است به زودی به آمریکا بازگردند. 

وزارت امورخارجه ایران در مورد آزادسازی منابع توقیف شده ایرانی و آزادی تعدادی از زندانیانی که به‌طور غیرقانونی توسط آمریکا بازداشت شده‌اند، بیانیه‌ای صادر و در آن تصریح کرد: فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران که برای چند سال به‌طور غیرقانونی در کره جنوبی توسط آمریکا توقیف شده بود، آغاز شد. ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود در این خصوص را دریافت کرده‌ است اما جاسوسان مدنظر آمریکا کماکان در ایران حضور دارند.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی کشور نیز روز شنبه طی پیام‌هایی در شبکه اجتماعی ایکس از آزادسازی همه منابع ارزی ایران در کره جنوبی خبر داد و گفت که این منابع بصورت پرداخت بانکی جهت خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده می‌شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد و هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالت پذیرفته شد.

فرزین همچنین تصریح کرد: بر همین اساس، بزودی تمامی این منابع یورویی به حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر واریز و بصورت پرداخت بانکی جهت خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده می‌شود. مابقی این منابع هم در صورت سپرده، مشمول دریافت سود بانکی خواهد شد.

سیامک نمازی در سال ۱۳۹۵ به جرم جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا، عماد شرقی در سال ۱۳۹۹ به جرم جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی و مراد طاهباز در سال ۱۳۹۶ به جرم جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط زیستی، هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده بودند. از دو تن دیگر که گفته می‌شود یک نفر از آنها زن بوده، نامی آورده نشده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052616504/%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D9%84-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA