هشدار ایران نسبت به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و غیرموجه ضدایرانی تحت پوشش ادعاهای بی اساس

سفیر  و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در این نامه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از دیرباز هدف اصلی و قربانی اصلی حملات سایبری زیرساختی بوده است که در ارائه خدمات عمومی و دولتی اختلال ایجاد کرده است. حملات استاکس نت و دوکو به تاسیسات صلح آمیز هسته ای ایران و همچنین حملات اخیر به زیرساخت های صنعتی مانند صنایع فولاد و پتروشیمی نمونه هایی از این حملات سایبری هستند. همچنین رژیم صهیونیستی بارها به دخالت خود در این حملات جنایتکارانه که  از حمایت بی دریغ آمریکا برخوردار شده، اعتراف کرده است.

  نماینده دائم ایران در سازمان ملل  در این نامه که رونوشت آن به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال شده است،افزود : جمهوری اسلامی ایران هرگونه انتساب حمله سایبری ادعایی به زیرساخت های آلبانی را قاطعانه رد و محکوم می کند. در نتیجه، اتهاماتی که به ایران  وارد شده است، کاملاً بی اساس بوده و رد می شود.

سفیر  ایران در سازمان ملل در این نامه به امکان طراحی عملیات و حملات سایبری و فعالیت های خرابکارانه گروهک تروریستی منافقین با هدف انتساب این اقدامات خرابکارانه به ایران اشاره کرده و گفته است که این سازمان تروریستی مورد حمایت رژیم  اسرائیل، قادر به برنامه ریزی و اجرای حملات سایبری به زیرساخت های دیگر کشورها از داخل خاک آلبانی می باشد و تاکنون نیز این گروهک تروریستی چندین حمله سایبری تروریستی علیه زیرساخت های ایران با کمک و حمایت برخی از کشورها انجام داده است.

  نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز و غیر موجهی که تحت پوشش ادعاهای بی اساس انجام می شود، حق ذاتی خود را برای پاسخگویی، مطابق حقوق بین الملل و منشور ملل متحد، به هرگونه تهدید، حمله یا اقدام غیرقانونی که منافع، زیرساخت های حیاتی و غیرنظامی آن هدف قرار دهد، به تناسب و هر زمان که لازم بداند، محفوظ می دارد.

  سفیر و نماینده دائم  ایران در پایان این نامه تعرض پلیس آلبانی به اماکن دیپلماتیک ایران را  نقض آشکار تعهدات  بین المللی آلبانی دانسته و تاکید کرده است که پلیس آلبانی با توسل به زور و بدون رضایت ایران وارد نمایندگی های دیپلماتیک ایران در تیرانا شدند. چنین تجاوزی نقض آشکار حقوق بین الملل، به ویژه اصل مصونیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی، و همچنین تعهدات کشورها بر اساس کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک و کنوانسیون ۱۹۶۳ وین در رابطه با روابط کنسولی است، که همه کشورها را ملزم به رعایت آنها بوده و  متعهد هستند تا اقدامات مقتضی برای حفاظت از اماکن دیپلماتیک و کنسولی در برابر هر گونه تعرض یا آسیب و جلوگیری از هرگونه خسارات به این اماکن اتخاذ نمایند.منبع

به گزارش آژانس خبری سیاست خارجی، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم حمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان اتهامات اخیر دولت آلبانی علیه جمهوری اسلامی ایران را بی اساس دانست و تاکید کرد: کشورم به دروغ متهم به حمله سایبری شد.

 دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران همچنین تصریح کرد: این گونه ادعاهای ساختگی و کذب تنها با جعل و فرضیات طرح شده با اهداف سیاسی  مطرح شده است. علاوه بر این، با توجه به ماهیت و ویژگی های فنی فضای سایبری، ایران نسبت به امکان طراحی و اجرای طیف وسیعی از سناریوهای حمله سایبری توسط شواهد جعلی و ساختگی برای انتساب این حملات به دولت ها هشدار می دهد.

 در نامه نماینده دائم ایران اشاره شده که  جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر موضع پایدار خود تاکید می کند که فضای سایبری و و فناوری های مرتبط با آن باید صرفاً برای اهداف صلح آمیز استفاده شود و دولت ها باید با همکاری، مسئولانه و با رعایت کامل حقوق بین الملل قابل اعمال  اقدام کنند. ایران این رویکرد را در فضای سایبری بین‌الملل حفظ می‌کند که مبتنی بر رفتار هنجاری و مسئولانه دولت در زمان صلح است.