مقام عراقی: تخلیه مقرهای تروریست‌ها ادامه دارد/ پرچم‌ احزاب کُرد پایین کشیده شد

یک مسئول عراقی از تداوم عملیات نیروهای مرزبانی این کشور برای تخلیه پایگاه‌های تروریست‌های تجزیه‌طلب و خلع سلاح آن‌ها خبر داد.

به گزارش ایسنا، یک مسئول برجسته عراقی در فرماندهی نیروهای مرزبانی این کشور به وبگاه «العربی الجدید» گفت تجهیزات نظامی جدیدی امروز(دوشنبه) به نوار مرزی ایران و عراق خواهد رسید و هدف از این اقدام در دست گرفتن کنترل منطقه مرزی است.

وی گفت که روند تخلیه پادگان‌ها و مقرهای احزاب کُرد تجزیه‌طلب در مرزها و پایین آوردن پرچم‌های آن‌ها ادامه دارد.

این مسئول عراقی که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است، خاطرنشان کرد: در مرحله کنونی تلاش‌ها برای خالی کردن مرزهای ایران از عناصر مسلح تجزیه‌طلب به مسافت ۲۰ کیلومتر ادامه دارد.

وی گفت که عناصر کرد تجزیه‌طلب قبول نکرده‌اند که بخشی از سلاح و تجهیزات نظامی خود را به بغداد یا اربیل تحویل دهند و آن‌ها را منفجر کرده‌اند.

این مسئول نظامی با اشاره به همکاری گسترده نیروهای پیشمرگه برای کنترل نوار مرزی ایران و عراق و تسهیل روند ورود نیروهای نظامی عراقی به مرزها از تشکیل اتاق عملیات مشترک بین دو طرف در راستای اجرای این ماموریت خبر داد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که برخی جناح‌ها و شخصیت‌ها در احزاب کرد تجزیه‌طلب تمرد و سرکشی کردند اما با استفاده از قدرت و زور پایگاه‌های آن‌ها تخلیه شده است.

این مسئول عراقی در ادامه تاکید کرد که نیروهای مرزبانی عراق به همراه نیروهای پیشمرگه روزهای شنبه و یکشنبه در نوار مرزی ایران و عراق عملیات پاکسازی و کشف سلاح انجام دادند و عملیات انقال پایگاه‌های احزاب تجزیه‌طلب و خانواده‌های آن‌ها تحت تدابیر شدید امنیتی ادامه دارد.

وی گفت: ما تلاش می‌کنیم که بحران را با آرامش و بی سر و صدا حل کنیم و ایرانی‌ها موافقت کردند که مرحله‌ای باشد به شرط اینکه مرزهایشان از سمت عراق خالی از عناصر مسلح باشد.

ساعاتی پیش، «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق به دستور «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر این کشور راهی اربیل در منطقه کردستان عراق شد.

بر اساس این گزارش، هدف از این سفر پیگیری اجرای توافق امنیتی ایران و عراق است.

روز گذشته شبکه العربیه به نقل از منابع خود از تکمیل انتقال اردوگاه‌های تروریست‌های تجزیه‌طلب از مرزهای ایران به عمق خاک عراق خبر داد.

منابع العربیه گزارش دادند که انتقال اردوگاه‌های تروریست‌های تجزیه‌طلب از مرزهای جمهوری اسلامی ایران به عمق خاک عراق تکمیل شده و نیروهای گارد مرزی عراق در مرزهای با ایران مستقر شده‌اند.

«تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق نیز روز یکشنبه در گفت‌وگو با العربی الجدید گفت نیروهای امنیتی این کشور فرایند اعمال قانون و حاکمیت بر تمام نقاط مرزی با ایران را آغاز کرده‌اند تا از خاک عراق برای تعرض به کشورهای همسایه استفاده نشود.

این فرمانده عراقی گفت: نیروهای عراقی توانایی نظامی کنترل نوار مرزی عراق با ایران را دارند و ما هماهنگی سطح بالایی با دولت اقلیم کردستان در این زمینه داریم و عراق به طور کامل به اجرای توافق امنیتی با ایران پایبند است و این امر به سود امنیت ملی کشورمان است.

از سوی دیگر «غیاث سورجی» از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق تاکید کرد که بغداد به طور عملی اجرای توافق امنیتی با ایران در خصوص انحلال گروه‌های کُرد تجزیه‌طلب موجود در مرزهای عراق و ایران را آغاز کرده و بسیاری از این گروه‌ها را از مرزها دور و خلع سلاح کرده است.

«فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز روز چهارشنبه و در کنفرانس خبری با همتای ایرانی خود در تهران گفت: ما متعهد هستیم که گروه‌های تروریستی در مرزهای مشترک ایران و عراق خلع سلاح شوند. این گروه‌های تروریستی به اردوگاه پناهندگان که زیر نظر سازمان ملل است، منتقل می‌شوند. دولت عراق و اقلیم کردستان عراق با هم همکاری دارند تا این توافق امنیتی اجرا شود.

رسانه‌های عراقی پیشتر خبر داده بودند طرف‌های ذیربط پیشنهادی مبنی بر انتقال تروریست‌های تجزیه‌طلب از منطقه کردستان عراق به به استان الانبار در غرب عراق را داده‌اند.

در این پیشنهاد آمده است که مجتمع‌های مسکونی تحت نظارت امنیتی عراق همانند اردوگاه «اشرف» که برای منافقین ساخته شده بود، برای این گروه‌ها در استان الانبار ساخته شود. قرار است منطقه‌ای در نزدیکی شهر «الرطبه» برای ساخت این مجتمع‌های مسکونی انتخاب شود و هدف این است که این گروه‌ها به دورترین نقطه از مرزهای ایران و عراق انتقال داده شوند.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز دوشنبه گذشته گفت: موعد اجرای توافق امنیتی (۲۸ شهریور) میان ایران و عراق تمدید نمی‌شود و ما این را به صراحت اعلام کرده‌ایم. اقدامات خوبی از سوی عراق برای اجرای این توافق انجام شده و نخست‌وزیر عراق نیز برای اجرای این توافق امنیتی تاکید کرده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402062716448/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%AA%D8%AE%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%BE%D8%B1%DA%86%D9%85-%D8%A7%D8%AD%D8%B2%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AF