ما روی مسائل باقی مانده پادمانی بسیار جدی هستیم/تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها و رونق اقتصادی بدون نگاه به برجامما روی مسائل باقی مانده پادمانی بسیار جدی هستیم/تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها و رونق اقتصادی بدون نگاه به برجام

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی از تانزانیا، حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه در جمع ایرانیان مقیم تانزانیا گفت: نگاه برای اثر کردن تحریم‌ها و رونق و توسعه اقتصادی در کشور بدون نگاه به برجام وجود دارد چراکه با فرض اینکه چند هفته دیگر توافق ما به نقطه قطعی برسد و همه چیز تا قدری کار کند و تحریم‌های ثانویه برداشته می‌شود، اما تحریم‌های اولیه در چارچوب برجام باقی خواهد ماند.

وی افزود: دولت مصمم است برنامه توسعه پایدار اقتصادی را با نگاه به بی اثر کردن تحریم‌ها ادامه دهد و همزمان مسیر مذاکرات را همانطور که در ماه‌های گذشته دنبال کرده است، ادامه دهد.

وی افزود:روز گذشته پاسخ طرف آمریکایی به پیشنهادات مکتوب خودمان از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دریافت کردیم. ما در ماه‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی در گفت‌وگوها و تدوین متن داشتیم و آخرین دیدگاه‌های خودمان را به طرف آمریکایی منتقل کردیم، در بعضی از موضوعات باید تاکید بیشتری انجام می‌شد که این کار انجام شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: همانطور که گفتیم ما پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده و در حال بررسی و آنالیز دقیق آخرین متنی که روی میز قرار دارد هستیم. روی مسائل باقیمانده پادمانی بسیار جدی هستیم و به هیچ وجه حاضر نیستیم در شرایطی که همه طرف‌ها به برجام برمی‌گردند برخی اتهامات سیاسی و بی اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران باقی مانده باشد و آنها بخواهند مثل استخوان لای زخم هر زمان که خواستند این ادعاهای برخاسته از محیط ناامن کننده رژیم صهیونیستی را تکرار کنند.

وی تاکید کرد: با ایستادگی بر خطوط قرمز خود امیدواریم طرف آمریکایی‌ در تعهداتش جدی باشد و چنانچه در بررسی‌هایمان به نقطه مطلوب توافق برسیم امیدواریم در کنار تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌های اولیه که باقی می‌ماند در موضوع بازگشت همه طرف ‌ها به توافق و لغو تحریم‌ها علیه ایران بتوانیم به مرحله نهایی مذاکرات نزدیک شویم.

رییس دستگاه دیپلماسی افزود: چنانچه بررسی‌های ما به نقطه‌ای برسد که جمع بندی تیم کارشناسی ما تامین منافع و رعایت ملاحظات و خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران باشد، گام بعدی جمع شدن و حضور وزرای خارجه در وین برای جمع بندی گفت‌وگوها و توافقات است و براساس جدول زمانبندی که در مورد آن بررسی‌های کارشناسی ما در دست اقدام است، امیدواریم بتوانیم به مراحل بعدی هم وارد شویم.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: مادامی که در حوزه رعایت خطوط قرمز و حصول منافع ملت ایران مطمئن نشویم، هیچ شتاب و عجله‌ای در این موضوع نخواهیم کرد.

وزیر امور خارجه در پایان گفت: امیدوار هستم در هر دو مسیر، جمهوری اسلامی ایران با حمایت گسترده مردمی و تلاش‌هایی که در ماه‌های گذشته انجام شده، بتوانیم کماکان در همه موضوعات همچون مباحث علم، فناوری و دفاعی که ایران یکی از پنج کشور و کنشگر اصلی در جهان است در سایر موضوعات نیز در نوک قله قرار بگیرد.منبع

مطالب مرتبط