قول سفیر ایران در پاکستان برای تمرکز همکاری‌های دوجانبه بر تجارت و مبارزه با تروریسم

سفیر ایران در پاکستان در یک سخنرانی بر اهمیت تقویت همکاری‌های دو کشور، به ویژه در حوزه تجاری تاکید کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، رضا امیری مقدم، سفیر ایران در پاکستان در سخنرانی در رویدادی که توسط اندیشکده تحقیقات سیاسی در پاکستان برگزار شد، وعده تمرکز بر افزایش همکاری‌های دوجانبه با پاکستان در حوزه‌های تجاری، مبارزه با تروریسم فراملی و کنترل مواد مخدر را داد.

امیری مقدم با تاکید بر اهمیت مرزهای مشترک دو کشور گفت: من سمتم را در این شرایط و پس از مطالعه و درک چالش‌ها و فرصت‌ها پذیرفتم. دولت جمهوری اسلامی ایران در دوران ریاست جمهوری رئیس‌جمهور رئیسی اهمیت زیادی برای کشورهای همسایه قائل شد. پاکستان به عنوان همسایه ما برایمان بسیار ویژه بوده است.

سفیر ایران در پاکستان همچنین بیان کرد: جهان با پایان یافتن نظام تک قطبی جهانی هر لحظه در تغییر است و قدرت‌های جدیدی در حال شکل‌گیری هستند که از غرب به شرق تغییر جهت می‌دهند. جهان در آینده تک‌قطبی نخواهد بود و قدرت‌های متعددی در آن وجود خواهند داشت.

به گفته او، «چارچوب‌های چندملیتی مانند سازمان همکاری شانگهای و ائتلاف بریکس محل شکل‌گیری قدرت‌های جدید در جهان شرق هستند.»

این دیپلمات ایرانی ابراز تاسف کرد که نرخ تجارت دوجانبه میان ایران و پاکستان با وجود تلاش‌های بسیار افزایش نیافته است، چرا که ارتکاب به اقدامات تروریستی از سوی بازیگران خارجی فرامنطقه‌ای در منطقه به دنبال ایجاد بی‌ثباتی و اتکا به این بازیگران بود.

امیری مقدم درباره اهانت به قرآن کریم در برخی از کشورهای اروپایی با گفتن این که بدنام کردن اسلام یکی از چالش‌های جهان اسلام است، گفت: من از سفرای کشورهای غربی پرسیدم که چطور اجازه دادند که یک نفر احساسات دو میلیارد نفر را جریحه‌دار کند.»

سفیر ایران در اسلام‌آباد درباره افتتاح بازارچه‌های مرزی میان دو کشور گفت: «ما قرار است ۶ بازارچه را در مناطق مرزی افتتاح کنیم. علاوه بر این، گذرگاه‌های مرزی بیشتری افتتاح می‌کنیم. مسیرهای ترانزیتی جدیدی نیز افتتاح شده‌اند. هر دو طرف تصمیم گرفته‌اند که مرزهای امنیتی را به مرزهای تجاری و اقتصادی تبدیل کنند. »

او با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری دو کشور گفت: «پتانسیل گردشگری بزرگی در روابط پاکستان و ایران وجود دارد. ما گردشگری مذهبی را میان دو کشور ارتقا خواهیم داد، چراکه همکاری دوجانبه ما افزایش بیشتری خواهد یافت.»

این دیپلمات ارشد ایرانی بر نقش موثر ایران در مبارزه با مواد مخدر نیز اشاره کرد.

امیری مقدم اظهار کرد که مطالعات پژوهشی اندیشکده‌هایی مانند اندیشکده تحقیقات سیاسی اسلام آباد باعث ارائه راهکارهای فنی برای افزایش نرخ تجارت میان دو کشور و همکاری در مبارزه با تروریسم فرامرزی می‌شود و بنابراین، باید میان اندیشکده‌های ایرانی و این اندیشکده پاکستانی یک گروه مطالعاتی تشکیل شود.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060100586/%D9%82%D9%88%D9%84-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA