طرف غربی به جای قطعنامه نویسی، با اراده جدی وارد مذاکرات شود

علی‌اکبر فرازی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، با اشاره به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در نشست شورای حکام، گفت: به طور معمول مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش از برگزاری نشست‌های فصلی شورای حکام به کشورهایی که عضو پادمان هستند سفر می‌کند تا سؤالات خود را مطرح کرده و پاسخ بگیرد. در همین راستا به سرزمین‌های اشغالی سفر و آن را مثبت ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت: اگر ما دیپلماسی فعال نداشته باشیم، به نقطه گذشته باز می‌گردیم. دیپلماسی ما باید فعال باشد تا گرفتار برنامه‌های رژیم صهیونیستی نشویم و مسائل خودمان را با آژانس حل کرده و مذاکرات را به نتیجه برسانیم.

فرازی با تأکید بر اینکه اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوالی از برنامه‌های هسته‌ای ایران داشته باشد، مقامات کشورمان همواره به طور کامل به این سوالات پاسخ می‌دهند، اضافه کرد: اینکه روی سه نقطه‌ای که قبلا از آنها رفع ابهام شده، دست می‌گذراند، بدین معناست که رژیم صهیونیستی روی این موضوع اثر گذاشته و آژانس در دام افتاده است.

این دیپلمات پیشین با بیان اینکه استنباط من این است که رژیم صهیونیستی طوری برنامه‌ریزی کرده است که ایران را در مقابل آژانس قرار دهد، تصریح کرد: ما باید این توطئه را خنثی کرده و به همکاری سازنده با آژانس ادامه دهیم؛ چراکه شورای حکام آژانس صرفاً یک نهاد نیست و حدود ۳۰ کشور از ۳۵ کشور عضو به قطعنامه رای مثبت دادند.

آژانس در دام رژیم صهیونیستی افتاده است

فرازی در پایان گفت: بنابراین نکته اول اینکه تیرگی روابط با آژانس به رغم اینکه حق با ایران است، به نفع آمریکا و رژیم صهیونیستی خواهد بود تا به نفع ایران، آمریکا هنوز تصمیم لازم برای رسیدن به توافق در وین را نگرفته است لذا طرف غربی‌ به جای فرافکنی و اقدامات نسنجیده باید در تصمیم خود را در مذاکرات وین بگیرد.منبع

وی افزود: این سفر سؤالی را به ذهن متبادر می‌کند که چرا آقای گروسی برای تبادل نظر، با سران رژیم صهیونیستی دیدار کرده است که اصلا عضو NPT نبوده و مسائل پادمان را قبول ندارند و اگر قرار بر همکاری با آژانس باشد، رژیم صهیونیستی باید با آژانس همکاری کند لذا هدف از سفر گروسی به سرزمین‌های اشغالی سیاسی است.