صفری: جهش روابط راهبردی با روسیه در ماه‌های اخیر ملموس استصفری: جهش روابط راهبردی با روسیه در ماه‌های اخیر ملموس است

به گزارش حوزه سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «روابط ایران و روسیه» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و با حضور اعضای ستاد مرکب از مدیران دستگاه‌های ذیربط برگزار شد.

صفری با تأکید بر اهمیت پیگیری مصوبات سفرهای ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه را مسئول پیگیری توافقات و هماهنگ کننده بخش های مختلف دانست و از دستگاه‌های مختلف تقاضا کرد تا از طریق وزارت امور خارجه برنامه‌های دیدار و سفر هیات های مختلف را پیش ببرند تا تداخل در امور و موازی کاری صورت نگیرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی روابط با روسیه را راهبردی خواند و جهش آن در ماه‌های اخیر را ملموس برشمرد.

وی ادامه داد: سه بخش انرژی، تجارت و ترانزیت از موضوعات مهم فیمابین جمهوری اسلامی ایران و روسیه است که نیازمند همکاری دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی مسئول است.

وی همچنین از افزایش صادرات ایران در ماه‌های اخیر به چین و روسیه ابزار خرسندی و خاطر نشان کرد: روسیه لیستی از نیازمندی‌های مورد تقاضای خود را منتشر کرده است که ایران توان صادراتی بسیاری از اقلام آن را دارد و می‌تواند موجب رشد چشمگیر صادرات ایران و راه حلی مناسب برای پرداخت بدهی‌های ایران به طرف روسی باشد.

 صفری از احتمال لغو روادید برای تجار روسی به منظور افزایش سرمایه گذاری، ایجاد سازوکار بانکی روبل با کشورهای هم پیمان روسیه، توافق ایجاد مسیر سبز گمرکی و بهبود روابط مالی با سفر مدیران کل بانک مرکزی خبر داد.

در ادامه حاضران در این جلسه در خصوص چگونگی همکاری دستگاه‌ها، موانع پیش رو و راهکارهای ارتقا همکاری‌های فیمابین و بحث و محورها و پیشنهادات خود را ارائه کردند.منبع

مطالب مرتبط