سفیر ژاپن در تهران: تسلیحات هسته‌ای هیچ جایگاهی در دنیای معاصر ندارد

سفیر ژاپن در تهران در اظهاراتی گفت که ایران و ژاپن هردو از اعضای کنوانسیون منع استفاده از تسلیحات شیمیایی هستند و ما هم حداکثر تلاش‌مان را برای ایجاد دنیایی بدون تسلیحات شیمیایی انجام خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، گفت‌وگوی کازو توشی آیکاوا، سفیر ژاپن در تهران با شبکه العالم به شرح ذیل است:

 درس‌هایی که ژاپن از بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی اخذ کرد، چیست؟

ژاپن تلاش کرده و همواره کمک می‌کند که به جهانی فاقد تسلیحات هسته‌ای دست یابد. ژاپن تلاش کرده است زیرا این وظیفه کشوری است که اولین بار در جنگ شدیدا از تخریب هسته‌ای صدمه دید. استفاده‌ از تسلیحات هسته‌ای پیامدهای وحشتناک، تخریب‌های شناخته نشده و صدمات عظیم انسانی را به همراه دارد. آن‌هایی که در اثر تسلیحات هسته‌ای کشته شدند فقط در مورد هیروشیما یکصد و چهل هزار نفر و در ناکازاکی هفتاد هزار نفر تا این دقیقه درگذشتند، همچنین افرادی هم براثر عوارض جانبی پرتوهای رادیواکتیو تسلیحات هسته‌ای صدمه دیدند بنابراین ماه آگوست ماه خاصی برای ما محسوب می‌شود. آگوست همیشه برای ما ماه بزرگداشت غیر نظامیانی است که در اثر این تخریب عظیم و مصیبت انسانی در هیروشیما و ناکازاکی صدمه دیدند، بنابراین وظیفه ماست که حداکثر تلاش‌ را انجام بدهیم تا دستیابی به جهانی فاقد تسلیحات هسته‌ای داشته باشیم.

پیام ژاپن به جهان امروز در این فاجعه دردناک بشری چیست؟

همانطور که پیشتر عرض کردم نقش ژاپن این است که حداکثر تلاش را برای دستیابی به جهانی فاقد تسلیحات هسته‌ای انجام دهد. دنیا محل خطرناکی شده است. ما بطور قاطع باور داریم که تسلیحات هسته‌ای هیچ نقش و جایگاهی در دنیای معاصر ندارد. با توجه به جنگ اخیر اوکراین رئیس جمهور روسیه به تهدید جنگ هسته‌ای اشاره کرد که برای ما به هیچ وجه قابل قبول نیست . بنابراین نابود کردن تسلیحات هسته‌ای کار ساده ای نیست تسلیحات هسته‌ای یک شبه معدوم نمی‌شوند. به هرحال هرقدر زمان‌بر باشد ما حداکثر تلاش را برای رسیدن به این هدف انجام می دهیم .

توجیه اخلاقی برخورداری از سلاح مرگبار از سوی برخی از کشورها غیر از مساله بازدارندگی چیست؟

همانطور که پیشتر گفتم معدوم کردن تسلیحات هسته‌ای کار ساده ای نیست و دنیا محل خطرناکی است در منطقه ما کشوری مثل کره شمالی است که شش بار تست هسته‌ای انجام داده است و راه‌اندازی موشک‌های بالستیک در مجاورت ما را دنبال کرد. بنابراین تسلیحات هسته‌ای برای کشورهایی که تسلیحات هسته‌ای را به عنوان اهداف دفاعی می‌خواهند استفاده کنند به عنوان همان بازدارندگی که شما فرمودید خواهد بود اما از نظر صدمات انسانی همانطور که پیشتر عرض کردم تسلیحات هسته‌ای هیچ نقش و جایگاهی در دنیای معاصر ندارد.

شهر سردشت ایران هم سال‌ها پیش قربانی سلاح های کشتار جمعی شد با توجه به خواهرخواندگی سردشت با هیروشیما نگاه کشور ژاپن به سردشت و اتفاقات آن چگونه است؟

تسلیحات شیمیایی هم مثل تسلیحات هسته‌ای سلاح کشتار جمعی محسوب می‌شود ما با هم اتفاق نظر داریم خواه مردم سردشت باشند یا مردم هیروشیما باشند ما نظر مشابهی داریم که کمک کنیم به دستیابی به جهانی بدون تسلیحات کشتار جمعی خواه تسلیحات هسته‌ای باشد یا تسلیحات شیمیایی.

ایران و ژاپن هردو از اعضای کنوانسیون منع استفاده از تسلیحات شیمیایی هستند و ما هم حداکثر تلاش را برای ایجاد دنیایی بدون تسلیحات شیمیایی می‌کنیم.  در حقیقت مردم هیروشیما و سردشت در سطح توده مردمی بسیار تلاش می کنند که حس هدف و تجارب تسلیحات کشتار جمعی را به اشتراک بگذارند به عنوان مثال ، ما میزبان تعدادی از مردم در هیروشیما بودیم که با همتای خودشان یعنی مردم ایران با هم کار می‌کردند که میزبان جشنواره فیلم صلح و دوستی باشند که عنوانش جشنواره فیلم صلح دوستی ایران و ژاپن است که پنج یا شش فیلم ایرانی در این جشنواره به نمایش گذاشته می شوند و برای یکی از فیلم هایی که در این جشنواره به نمایش گذاشته شد مجددا در سفارت ژاپن در تهران هم جلسه مشاهده گذاشته شد.

همچنین امسال در مراسم سالگرد بزرگداشت سردشت همکار و معاونم آقای موراکامی به دعوت مشاور رئیس‌جمهور به آنجا رفت و بسیار تحت تاثیر این عزم مردم سردشت قرار گرفت که به عنوان مثال با مردم هیروشیما برای دستیابی به دنیای صلح آمیز و پایدار همکاری می کنند و همچنین تحت تاثیر نام خیابانی به نام هیروشیما در سردشت قرار گرفت که نشانگر حس باهم بودن میان مردم سردشت و هیروشیما است به هرحال خانم کونیکو یامامورا یا خانم بابایی ایشان هم با مردم سردشت و هیروشیما خیلی کار کردند که مردم این دو شهر را به هم وصل کنند ما کمال احترام را برای آنچه ایشان انجام داده اند قائلیم .

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402051509074/%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%B1-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B3%D9%84%DB%8C%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D8%B5%D8%B1