سفیر بولیوی در تهران: یادداشت تفاهم دو کشور منافع دو ملت را تامین می‌کند

سفیر جمهوری بولیوی در تهران بر افزایش تعاملات دو کشور ایران و بولیوی تاکید کرد و خواستار تاسیس خانه دوستی دو کشور شد.

به گزارش ایسنا، رومینا گوادلوپه پرز راموس، سفیر جمهوری بولیوی در تهران، در ابتدای مراسم جشن سالگرد استقلال کشورش در تهران، با اشاره به تاریخچه ای از مبارزات ملت قهرمان و آزادی خواهی بولیوی در قرون اخیر ارائه کرد و بر افزایش تعاملات فرهنگی و هنری دو کشور تاکید کرد. 

با توجه به این که بولیوی و جمهوری اسلامی ایران، عضو مجمع تمدن های کهن محسوب می شوند و هر یک دارای پتانسیل های فوق العاده طبیعی ، تاریخی و فرهنگی در قاره آسیا و آمریکا هستند، تعاملات فرهنگی و هنری دو کشور می تواند بستری برای ارتقا مناسبات های سیاسی و اقتصادی دو جانبه باشد. موضوعی که پیش تر، سفیر بولیوی در تهران نیز بر آن تاکید کرده بود و خواستار تاسیس خانه دوستی دو کشور شد.

سفیر بولیوی در تهران، شاکله روند انقلابی استقلال بولیوی را از سال ۱۸۷۱ میلادی برشمرد که با غلبه بر طرفداران پادشاه آن زمان، سرزمین های اشغالی را آزاد کردند و بستر شکل گیری جمهوری بولیوار را فراهم کرد. 

وی از امضا یادداشت های تفاهم میان دو کشور استقبال و ابراز امیدواری کرد که اهداف مشترک، منافع دو ملت دوست و برادر را در عصر حاضر، تامین کند. 

 یک صد و نود و هشتمین سالگرد استقلال بولیوی در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران برگزار شد، شماری از سفرا و رایزن های کشورهای قاره آمریکا، آسیا و آفریقا مقیم ایران و هم چنین مسئولان وزارت امور خارجه حضور داشتند تا قرن‌ها تلاش مردم آزادی خواه بولیوی را در راه استقلال طلبی، گرامی دارند. 

در این مراسم که با نورپردازی برج آزادی تهران و نقش بستن پرچم بولیوی روی نماد استقلال و آزادی جمهوری خواهی ملت ایران همراه شده بود، دکتر بهرام شهاب الدین، سفیر جدید جمهوری اسلامی در لاپاز نیز در کنار معاون آمریکا وزارت امور خارجه کشورمان در این مراسم حضور یافت. 

مراسم امسال سالگرد استقلال بولیوی در تهران، با یک نمایش عکس نیز در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی همراه شده بوده تا شرکت کنندگان ، با ظرفیت های فرهنگی، گردشگری، طبیعی و تاریخ مبارزات چریک‌های تاریخ ساز بولیوار، آشنا شوند. 

نمایش منسوجات بولیوی، نمایش ظرفیت های طبیعی ناب و غنی بولیوی و معرفی شماری از آثار تاریخی این کشور که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند و عکس‌هایی از تاریخ پیشا کلمبی تا عصر حاضر، روایتی از ده ها تصویر بخش گالری مراسم استقلال بولیوی در پایتخت بود. 

در انتهای مراسم از دکتر مهدی سالم مدیرعامل بنیاد رودکی و شماری از مسئولان ، توسط سفیر بولیوی در تهران، با اعطای تقدیرنامه، تجلیل شد. 

بخش پایانی مراسم، افتتاحیه نمایشگاه‌های عکس و تجسمی از کشور بولیوی به همراه اجرای ویدئومپینگ پرچم دو کشور بر روی برج آزادی بود.

گفتنی است، کشور بولیوی، حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد و با دارا بودن ۲۳ میلیون تن لیتیوم، بزرگ ترین ذخایر لیتیوم در جهان است. بولیوی طبق داده های وزارت اقتصاد این کشور، یکی از پایین ترین نرخ های تورم در جهان را تجربه می کند. مراسم ملی روز استقلال بولیوی، ششم آگوست امسال در محل کاسا د لیبرتا بولیوی با حضور رئیس جمهور این کشور نیز برگزار شد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402051710870/%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%AF%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D8%B9-%D8%AF%D9%88-%D9%85%D9%84%D8%AA-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86