سفر مقام خزانه‌داری آمریکا به بغداد

سفیر آمریکا در عراق از سفر دستیار وزیر خزانه‌داری این کشور به بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، «آلینا رومانوسکی» سفیر آمریکا در بغداد در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: خوشحالم که میزبان «الیزابت روزنبرگ»، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا در بغداد هستم.

وی اعلام کرد که دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا دیدارهای مهمی با مقامات دولتی و مسئولان بانک مرکزی عراق خواهد داشت.

رومانوسکی تاکید کرد که این امر به «پیشرفت در مبارزه با پولشویی بین‌المللی و اصلاحات بانکی در مبارزه با فساد و حمایت از سرمایه‌گذاری بین المللی در عراق کمک خواهد کرد».

پیش‌تر روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن ۱۴ بانک عراقی را به اتهام انجام معاملات دلاری با ایران و سایر کشورهایی که در فهرست تحریم‌ها در منطقه قرار دارند، تحریم کرده است.

این مقامات آمریکایی ادعا کردند که در حال انجام اقداماتی علیه بانک‌های عراقی هستند چراکه دریافته‌اند، این بانک‌ها پول‌شویی کرده و تراکنش‌های ساختگی داشته‌اند.

این مقامات همچنین مدعی شدند که برخی از این تراکنش‌های ساختگی ممکن است با افراد تحریم شده از سوی آمریکا مرتبط بوده باشد و این مسئله نگرانی‌ها درخصوص منفعت بردن ایران از این معاملات را بیشتر می‌کند.

اخیراً «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با ۱۰ میلیارد دلار، اموال ایران در بانک‌های عراق گفته است: می‌توانم تایید کنم که عمان تمایل خود برای دریافت بخشی از این اموال را از خود نشان داده است. ما انتظار داریم که این اتفاق رخ دهد. به گمان ما این گامی حائز اهمیت است چرا که خارج کردن این پول‌ها از عراق مهم است.

میلر بیان کرد: «این اموال در حسابی در عمان نگهداری خواهند شد اما محدودیت‌های اعمالی علیه آن همانند محدودیت‌هایی است که برای استفاده از این اموال در بانک‌های عراق وضع شده بود. این بدان معناست که از این اموال می‌توان تنها برای اقدامات غیرتحریم شده از جمله کمک‌های بشردوستانه استفاده کرد و تمامی تراکنش‌ها باید از پیش به تایید وزارت خزانه‌داری آمریکا برسد».

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402062214037/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%BA%D8%AF%D8%A7%D8%AF