رییس سازمان انرژی اتمی: بازکردن پرونده پی ام دی هیچ کمکی به مذاکرات هسته ای نمی کند

اسلامی ادامه داد: این همان سیاست فشار حداکثری است که شکست خورده و الان در واپسین نفس‌های خودشان هستند که پرونده ایران را به شورای حکام بردند و ما هم کاملا حقوقی به آن‌ها پاسخ دادیم.منبع

وی با اشاره به اینکه وقتی در سند برجام توافق دوجانبه ای بین ایران و ۱+۵ وجود دارد که باید هر دو طرف به آن پایبند باشند، تصریح کرد: امروز خواهان بازگشت به برجام هستند، ولی همان دلایل شروع مذاکرات در برجام را مطرح می کنند، ماهم فیلم دوربین هایی که برای برجام نصب شده بود را در اختیار آنها قرار ندادیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: اگر حسن نیت دارند و بخواهند به تعهدات برجام برگردند ما هم عین همان عبارات که در برجام نه یک کلام کمتر و نه یک کلام زیادتری که گفتیم را می‌پذیریم.

وی گفت: ما در حدود کمتر از  ۳درصد ظرفیت هسته‌ای دنیا را داریم ولی بیش از ۲۵ درصد بازرسی‌ها از ایران انجام شده ولی همین کشورهایی که جنجال علیه ایران راه انداختند،اصلا تن به بازرسی‌ها نداده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: عملیات روانی، فشارها و جنجال‌های رسانه‌ای و سیاسی علیه ایران به هیچ وجه درگذشته نتیجه نداشته و الان هم تاثیری ندارد، چرا که پرونده پی ام دی قبلا بسته شده و باز کردن مجدد آن و رو کردن برگه های مختلف هیچ کمکی به آن‌ها نخواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در دو دهه گذشته گفت‌وگوهای بسیار زیادی صورت گرفته و بازدیدهای مفصلی نیز انجام شد که نهایتا به توافقنامه برجام رسید، خاطر نشان کرد: قرار شد در برجام این اتهامات در قالب پی ام دی با توجه به بازرسی‌ها صورت گرفته بسته شود.

به گزارش آژانس خبری سیاست خارجی، محمد اسلامی عصر پنجشنبه در گفت‌ وگو با خبرنگاران در نطنز افزود: فلسفه وجودی برجام به این دلیل بود که در ۲۰ سال گذشته غربی‌ها اتهامات واهی را علیه ایران تولید کرده و مطرح می‌کردند.

اسلامی با بیان اینکه در ازای بسته شدن این پرونده قرار شد آن‌ها نیز تحریم‌ها را لغو کنند، خاطر نشان کرد: ما هم پذیرفتیم فعالیت هسته‌ای خومان را محدودتر کنیم و با این محدودیت ها از حقوق مسلم خودمان کوتاه آمدیم و نظارت‌هایی را هم پذیرفتیم و دلیل این پذیرش این بود که اتهامات قبلی برای همیشه برداشته و ثانیا تحت رفتارهای اعتمادساز و نظارت شدید اقدامات خود را انجام دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه طرف‌های مقابل به این تعهدات پای‌بند نبودند و تعهدات خودشان را انجام نداده اند، ادامه داد: الان که مذاکرات برای بازگشت به برجام صورت گرفته همان اتهامات قبلی را با مدارک ادعایی رژیم صهیونیستی تکرار می‌کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: مردم گمان نکنند که این به معنای این است که ما ارتباطمان را با آژانس قطع کردیم، بلکه ما تحت مقررات آژانس فعالیت می‌کنیم اما دوربین‌ و وسایل اضافه ای که برای برجام نصب شده بود را جمع کردیم.