رئیس‌جمهور کنیا: مایل به تقویت حجم تجارت خود با ایران هستیم

مقامات عالی‌رتبه دو کشور همچنین با استقبال از توسعه و ایجاد خط کشتیرانی میان بنادر جمهوری اسلامی ایران و کنیا راهکارهای موثر برای همکاری در این زمینه‌ها را نیز بررسی کردند.

پیش از برگزاری نشست هیئت‌های عالی‌رتبه، روسای جمهور دو کشور در نشستی خصوصی دیدار و گفت‌وگو کردند.

رئیس‌جمهور کنیا در پی دیدار خود با سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان در توییتی تمایل خود نسبت به تقویت همکاری‌های تجاری با ایران را ابراز کرد.

ویلیام روتو رئیس جمهور کنیا نیز در این نشست، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به کنیا را سرآغاز فصل جدیدی در روابط دو کشور دانست و بر علاقمندی کشورش برای توسعه تعاملات تجاری و سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگردی، شیلات و کشاورزی و تجهیزات پزشکی و دارویی با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

در مراسم استقبال رسمی ویلیام سامویی روتو در محل کاخ ریاست‌جمهوری این کشور از سید ابراهیم رئیسی که در رأس هیئت عالی‌رتبه اقتصادی و سیاسی به کنیا سفر کرده است، پس از گرفتن عکس یادگاری روسای جمهور ایران و کنیا، اعضای هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور معرفی شدند.

وی در توییت دیگری نوشت: این همکاری به رسیدن به زنجیره ارزش دستورکار تحول اقتصادی‌مان کمک خواهد کرد.

سیدابراهیم رئیسی که صبح امروز در اولین مقصد از سفر منطقه‌ای خود به قاره آفریقا وارد نایروبی پایتخت کنیا شده بود، مورد استقبال رسمی رییس‌جمهور این کشور قرار گرفت.

رئیسی سطح فعلی تجارت دو کشور را ناکافی و غیرقابل قبول دانست و بر افزایش سطح این همکاری‌ها تا ۱۰ برابر در گام اول تاکید کرد.

همچنین در ابتدای این جلسه هیئت‌های عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و کنیا به بحث و تبادل نظر درباره راهکارهای گسترش همکاری‌ها و تعاملات دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین معرفی ظرفیت‌های متنوع ایران و کنیا در حوزه‌های مختلف کشاورزی، دامپروری، تجهیزات پزشکی، صنایع و مصالح ساختمانی و پتروشیمی برای توسعه همکاری پرداختند.

سید ابراهیم رئیسی در نشست هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و کنیا، که پیش از ظهر امروز چهارشنبه برگزار شد، روابط دو کشور را دارای ریشه‌های عمیق تاریخی دانست و با اشاره به ظرفیت‌های عظیم موجود در ایران و کنیا بر ضرورت بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها در راستای توسعه تعاملات تجاری تاکید کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز به یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه‌های مختلف پزشکی، کشاورزی، علم و فناوری و صنعت تبدیل شده است، بر آمادگی ایران برای به اشتراک گذاشتن این تجربیات در قالب مبادلات تجاری و اقتصادی با کنیا تاکید کرد.

به گزارش ایسنا،‌ ویلیام سامویی روتو رئیس‌جمهور کنیا روز چهارشنبه در توییتر نوشت: کنیا مایل به تقویت حجم تجارت خود با ایران است. برای همین است که درحال همکاری نزدیک با تهران جهت تسهیل صادارات بیشتر چای، گوشت و دیگر محصولات زراعی به ایران هستیم و این همچنین به عنوان نقطه ورود کلیدی به کشورهای آسیای مرکزی عمل می‌کند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402042113888/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%AD%D8%AC%D9%85-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%85