خطیب زاده: پیمان AUKUS ریسک اشاعه هسته‌ای را افزایش می‌دهد

خطیب زاده تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اعمال استانداردهای دوگانه در برخورد با اعضای معاهده عدم اشاعه از سوی غرب به ویژه آمریکا و انگلیس تاکید کرده و سابقه منفی استرالیا در زمینه عدم اشاعه در گذشته را مورد توجه قرار می دهد.

خطیب زاده پیشنهاد مطرح شده برای رسیدگی به ریسک های اشاعه ای ناشی از AUKUS در آژانس را مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران دانست.منبع

به گزارش حوزه سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی،  سعید خطیب زاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در زمینه قرار گرفتن همکاری سه جانبه آمریکا، انگلیس و استرالیا موسوم به  AUKUS در دستورکار اخیر نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان نهادی تخصصی وظیفه کمک به بهره مندی اعضا از انرژی صلح آمیز هسته ای و جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته ای را دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: حق همه کشورهای عضو ان. پی. تی است که از انرژی صلح آمیز هسته ای بهره برداری نمایند.  

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: پیمان AUKUS به صورت بالقوه می تواند ریسک اشاعه هسته ای را افزایش دهد. در این خصوص سکوت، مخفی کاری یا توجیه سیاسی برخی کشورها کمکی به رفع نگرانی ها نمی کند و ایران ضمن دعوت همگان به مقابله با خطرات اشاعه هسته ای و تهدید صلح، از این کشورها می خواهد تا به تعهدات خود ذیل معاهده ان. پی. تی پایبند باشند.