خاجی: مشکلی با سعودی‌ها در خصوص میدان گازی آرش نداریم

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با یک رسانه عربی به مسائل مختلف از جمله مسأله میدان گازی آرش پرداخت.

به گزارش ایسنا، علی اصغر خاجی، دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: امیدواریم مذاکرات میان صنعا و عربستان به‌زودی از سر گرفته شود تا از این وضعیت شکننده عبور کنیم.

وی تاکید کرد: دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی یمن را نمی‌پذیریم، ما در جمهوری اسلامی ایران به هر تصمیمی که ملت یمن اتخاذ می‌کند احترام می‌گذاریم و از آن تبعیت می‌کنیم. وجود نیروهای بیگانه در یمن هیچ خدمتی به مردم این کشور نمی‌کند بلکه منجر به قتل و ویرانی و تروریسم در این کشور شده است. نیروهای نظامی خارجی باید فورا از یمن خارج شوند.

خاجی خاطرنشان کرد: کسانی که به دنبال تجزبه یمن هستند باید دستشان به طور کامل از این کشور کوتاه شود. یمن یکپارچه به سود تمام اقشار یمنی است.

دستیار وزیر خارجه ایران همچنین گفت: ما به لزوم از سرگیری مذاکرات میان عربستان و یمن ایمان داریم و وضعیت کنونی را مناسب نمی‌دانیم. هیچ کشوری حق ندارد در امور داخلی یمن دخالت کند و سرنوشت ملت یمن را خود یمنی‌ها تعیین می‌کنند. ما آماده هستیم تا به انجام مذاکرات صلح و تقویت آن و حل مشکلات انسانی در یمن کمک کنیم.

وی درخصوص میدان گازی آرش نیز تاکید کرد: مرزهایمان با عربستان را ترسیم کردیم و این مرزها واضح هستند به همین دلیل هیچ اختلافی با طرف سعودی در این خصوص نداریم. مشخص کردن مرزهای دریایی میان ایران، عربستان و کویت همواره مطرح بوده است و این مساله پیچیده نیست و با توجه به حسن نیتی که مسئولان ایرانی ابراز کردند و روابط خوبی که با کویت داریم قابل حل است.

علی اصغر خاجی گفت: با همکاری با دوستان کویتی و با توجه به قوانین بین‌المللی و وضعیت تاریخی دو کشور می توانیم مساله میدان گازی آرش را حل کنیم. نگران این نیستم که میدان گازی آرش منجر به مشکلاتی بین ما و کویت شود. مشکلات میدان گازی آرش را می‌توان به صورت مسالمت آمیز حل کرد و در سالهای گذشته تا به امروز مذاکرات فنی متعددی با کویتی‌ها انجام دادیم. نه ما به خاک کویت طمع داریم و نه کویتی‌ها به خاک ما طمع دارند. ما نسبت به حل مشکل میدان گازی آرش به دور از فضاسازی‌های منفی رسانه‌ای خوشبین هستیم.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060503367/%D8%AE%D8%A7%D8%AC%DB%8C-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A2%D8%B1%D8%B4-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D9%85