تروریسم به یک قوم و جامعه خاص تعلق ندارد/مهاجران ساماندهی شوند

یک فعال فرهنگی با بیان اینکه تروریسم و خشونت‌طلبی به یک قوم و جامعه خاص تعلق ندارد، گفت: من عامل اصلی ایجاد جو منفی علیه مهاجران افغانستانی را نقشه دشمن می‌دانم.

علیرضا کمیلی در گفت وگو با ایسنا درباره ایجاد جو منفی نسبت به مهاجران افغانستانی پس از حادثه تروریستی شاهچراغ، اظهار کرد: در اوایل انقلاب اسلامی، ۱۶ هزار نفر کشور توسط صدها تروریست منافقین به شهادت رسیدند. این تروریست‌ها ایرانی و شیعه بودند بنابراین تروریسم و خشونت‌طلبی به یک قوم و جامعه خاص تعلق ندارد و نمی‌توان اینگونه قضاوت کرد که مردم یک کشور، یک قوم یا مذهب همگی تروریست هستند.

وی ادامه داد: بین ایران و کشورهای همسایه علقه‌های زبانی، تاریخی و فرهنگی زیادی وجود دارد. شخصیت‌های فرهنگی ما از جمله سعدی، حافظ یا مولانا مورد احترام کشورهای همسایه هستند. در این بین دشمن تمام تلاش خود را می کند تا این علقه‌ها کمرنگ شود پس بین همسایگان اختلاف می‌اندازد. در بین مهاجران افغانستانی، پاکستانی یا عراقی همه جور آدم پیدا می‌شود. بین ۸ تا ۷ میلیون یا براساس آمارهای غیررسمی  تا ۱۰ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران وجود دارد که عدد بزرگی است و به اندازه جمعیت چند استان ما می‌شود ولی آنها کمترین تنش و مشکل را ایجاد کرده‌اند. به نظر من آنها افراد آرامی بوده و به کار خود مشغول هستند و آسیبی به اطراف خود نمی‌رسانند. ذات فرهنگ آنها مثل فرهنگ جامعه ایرانی و چه بسا سنتی‌تر است.

این فعال فرهنگی که پس از تسلط طالبان بر افغانستان برای تهیه مستندی از وقایع افغانستان به این کشور سفر کرده است، با بیان اینکه نژادپرستی در ایجاد جو منفی نسبت به مهاجران افغانستانی نقش دارد، گفت: با این حال من عامل اصلی ایجاد جو منفی علیه مهاجران را نقشه دشمن می‌دانم. البته بین این مهاجران افرادی هم حضور دارند که مشکل درست می‌کنند که راهکار مقابله این افراد هم ساماندهی مهاجران است. در این زمینه ساماندهی تاکنون نبوده است. نباید مهاجران رها باشند بلکه باید اطلاعات دقیقی از این افراد، محل کار و زندگی آنها وجود داشته باشد.

کمیلی همچنین بیان کرد: من افراد زیادی از افغانستانی‌ها را می‌شناسم که طالب بوده‌اند و پس از تسلط طالبان بر افغاستان از ایران خارج شده‌اند تا به تشکیل دولت خود کمک کنند. قاعده حکمرانی هم اقتضا دارد که وقتی دولت در اختیار آنها قرار می‌گیرد آنها به سوی ایجاد آرامش و امنیت و برقراری روابط مناسب با همسایگان حرکت کنند. به هر حال طالب یک بخش و واقعیتی از جامعه افغانستان است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مهاجران افغانستانی تاثیر مثبت بر اقتصاد ایران دارند یا منفی، گفت: نمی‌توان به دلیل پیچیدگی مسائل به این پرسش پاسخ صرف مثبت یا منفی داد. در برخی حوزه‌ها حضور آنها به نفع کشور است. همه مهاجران که کارگر نیستند و بین آنها تاجر، مهندس و دکتر هم داریم. گفته شد که سال پیش اولین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران از افغانستان بوده‌اند که باید از این فرصت استفاده کرد و در مقابل در برخی حوزه‌ها اجازه فعالیت به ‌آنها نداد و کنترل شوند.

کمیلی در پایان گفت:من معتقدم همه مهاجران افغانستانی تهدید امنیتی برای ایران نیستند اما باید حضور آنها در کشور قانونی باشد و به کار و زندگی آنها نظارت شود. ساماندهی مهاجران باید جدی‌تر در دستور کار باشد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052314493/%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D9%82%D9%88%D9%85-%D9%88-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B5-%D8%AA%D8%B9%D9%84%D9%82-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF