تخت‌روانچی: در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ایمتخت‌روانچی: در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ایم

 دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد افغانستان با اشاره به تحولات  و اهمیت تشکیل حکومت فراگیر در این کشورافزود: نیاز مطلق به تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان که نماینده واقعی جامعه چند قومیتی کشور باشد، کاملاً واضح است.

تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان جزء حیاتی شناسایی بین‌المللی

سفیر ایران در سازمان ملل افزود: مردم افغانستان از پیشینه های مذهبی و قومی مختلف، به ویژه نسل جوانی که در آینده رهبری افغانستان را بر عهده خواهند داشت، باید مطمئن باشند که در امور کشور خود حرفی برای گفتن دارند. این امکان پذیر نخواهد بود، مگر اینکه یک حکومت فراگیر ایجاد شود و توجه کافی به ساختارهای سیاسی و اجتماعی افغانستان مبذول شود که بتواند مردم را از هر طبقه از جمله قومیت ها، مردان، زنان و جوانان مشارکت دهد.

نماینده ایران در سازمان ملل تصریح کرد: با این حال، علیرغم درخواست های مکرر بین المللی، طالبان هنوز نتوانسته است تلاش های قابل توجهی برای تضمین فراگیری قومی و سیاسی واقعی حکومت انجام دهد. تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان یک پیش نیاز و جزء حیاتی برای شناسایی بین‌المللی است.

ایران میزبان میلیون‌ها پناهنده و دریافت کننده کمترین کمک بین‌المللی

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه با افغانستان، در کنار مردم افغانستان ایستاده و از ظرفیت‌ها و منابع خود برای غلبه بر چالش‌هایی که در چهار دهه گذشته با آن‌ها مواجه بوده‌اند، استفاده کرده است.

وی گفت ایران میزبان میلیون‌ها پناهنده بوده است که متأسفانه در ۴۰ سال گذشته کمترین کمک بین المللی را دریافت کرده اند. آخرین نمونه از تلاش های ایران ، واکسیناسیون گسترده علیه کووید-۱۹ افغان های مقیم ایران بوده است. نماینده ایران تاکید کرد همسایگان افغانستان، از جمله ایران، نباید تمام فشارهای مربوط به پذیرش پناهجویان افغان را تحمل کنند و سایر کشورها نیز باید از پناهجویان استقبال کنند.

  سفیر ایران در سازمان ملل بر اهمیت تعامل مستمر جامعه جهانی با افغانستان به ویژه در حمایت از نیازهای بشردوستانه مردم تاکید کرد و از جامعه بین المللی به ویژه کشورهای کمک کننده  خواست که به ارائه همه کمک های ممکن و ضروری به مردم افغانستان ادامه دهند.

  تخت روانچی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در چند ماه گذشته بیش از ۳۰ محموله کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان ارسال کرده است.

آزادی دارایی‌های مسدود شده افغانستان نباید سیاسی و مشروط شود

  نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین تاکید کرد دارایی های مسدود شده افغانستان متعلق به مردم بوده و آزادی آنها که برای کمک به اقتصاد افغانستان حیاتی است، نباید به هیچ وجه سیاسی و مشروط گردد.

وی گفت ما بر نیاز به انجام اقداماتی همچون بازگشایی کانال‌های حمایت مالی و غیرنقدی و منابع برای مردم افغانستان، و همچنین بررسی جایگزین‌های واقعی برای آزادسازی دارایی‌های مالی افغانستان و بهبود دسترسی به خدمات قانونی بانکی تاکید می‌کنیم.

تحریم‌های شورای امنیت نباید مانع همکاری‌های بشردوستانه و اقتصادی شود

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد که تحریم های اعمال شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد بر افراد و نهادهای خاص در افغانستان نباید مانع همکاری های بشردوستانه، اقتصادی یا توسعه ای با افغانستان شود.

ابراز نگرانی از اقدامات تروریستی اخیر

تخت روانچی در ادامه با ابراز نگرانی از اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان گفت حملات منتسب به داعش و گروه های وابسته به آن در افغانستان گسترش یافته است. این روند بر درخواست مستمر جامعه بین‌المللی تاکید می‌کند که طالبان باید به مبارزه با تروریسم متعهد بوده و اطمینان حاصل کنند که افغانستان دیگر پناهگاه امنی برای گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده نیست که نه تنها در افغانستان، بلکه مسئول اعمال وحشیانه تروریستی در سراسر منطقه و فراتر از آن بوده‌اند.

  سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: به همان اندازه ضروری و حیاتی است تا تلاش برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز در اولویت قرار گیرد.  هر ساله ایران مستقیماً تحت تأثیر این تهدید قرار می گیرد و هزینه زیادی برای آن می پردازد.

استقبال از تصمیم طالبان برای غیرقانونی کردن مواد مخدر

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: ما از تصمیم طالبان برای غیرقانونی کردن مواد مخدر استقبال می کنیم. با این حال، با توجه به این واقعیت که طالبان اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام نداده و همچنین به دلیل فقدان اطلاعات در مورد کشف و ضبط مواد مخدر و دستگیری قاچاقچیان، نگرانی ها در مورد تأثیر تجارت غیرقانونی مواد مخدر همچنان باپرجا است.

 ادامه مشورت با همسایگان افغانستان و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی

تخت روانچی گفت گزارش دبیرکل نشان می دهد که بسیاری از تصمیمات طالبان حقوق اساسی بشر، به ویژه زنان و دختران را تضعیف کرده است. طالبان باید از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها و همچنین حق تحصیل حافظت کنند.

وی افزود جمهوری اسلامی ایران به مشورت با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان ملل ادامه می دهد تا به افغانستان در دستیابی به صلح، امنیت و ثبات درازمدت کمک نماید. ایشان در پایان گفت ایران از تلاش‌های یوناما برای ارتقای صلح و ثبات در افغانستان مطابق با وظایفش حمایت می‌کند.منبع

مطالب مرتبط