بغداد به توافق امنیتی با تهران پایبند است/ بسیاری از تروریست‌ها از مرز دور شده‌اند

برخی از مسئولان عراقی در اظهاراتی با تاکید بر پایبندی این کشور در اجرای توافق امنیتی با ایران اعلام کردند که بسیاری از گروه‌های کرد تجزیه‌طلب از مرزها دور شده و خلع سلاح شده‌اند.

به گزارش ایسنا، تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در گفت‌وگو با العربی الجدید تاکید کرد که نیروهای امنیتی این کشور فرایند اعمال قانون و حاکمیت بر تمام نقاط مرزی با ایران را آغاز کرده است تا از خاک عراق برای تعرض به کشورهای همسایه استفاده نشود و قانون اساسی عراق نیز بر همین مساله تاکید دارد.

وی گفت: نیروهای عراقی توانایی نظامی کنترل نوار مرزی عراق با ایران را دارند و ما هماهنگی سطح بالایی با دولت اقلیم کردستان در این زمینه داریم و عراق به طور کامل به اجرای توافق امنیتی با ایران پایبند است و این امر به سود امنیت ملی کشورمان است.

از سوی دیگر، غیاث سورجی، از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق تاکید کرد که بغداد به طور عملی اجرای توافق امنیتی با ایران درخصوص انحلال گروه‌های کرد تجزیه‌طلب موجود در مرزهای عراق و ایران را آغاز کرده و بسیاری از این گروه‌ها را از مرزها دور کرده و خلع سلاح کرده است.

وی گفت: اربیل و بغداد برای اجرای توافق امنیتی با یکدیگر هماهنگی کامل دارند زیرا اجرای توافق بر عهده طرفین است و عراق پایبند به اجرای این توافق و انحلال سریع گروه‌های کرد تجزیه‌طلب است. تا از اقدامات نظامی زمین و هوایی ایران در داخل اقلیم کردستان ممانعت کند.

سورجی خاطرنشان کرد که اگر بغداد به اجرای این توافق پایبند نباشد، ایران در مبارزه با این احزاب جدی خواهد بود.

وی در پایان گفت که در روزهای آینده تمام گروه‌های کرد تجزیه‌طلب از نوار مرزی به مناطق دیگر منتقل خواهند شد و این فرایند با نظارت سازمان ملل انجام خواهد شد زیرا این احزاب مطابق با قوانین بین‌المللی و قوانین پناهندگی سازمان ملل در عراق حضور دارند.

اخیرا «نچیروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در یک نشست خبری گفت که «اربیل به توافق امنیتی بغداد و تهران پایبند است و توجیهی برای آغاز عملیات نظامی ایران علیه گروه‌های مخالف ایران وجود ندارد».

بازرانی افزود: «توافق امضا شده‌ای بین عراق و ایران وجود دارد و ما در اقلیم کردستان به عنوان بخشی از عراق پایبند به این توافق هستیم. ما اجازه نخواهیم داد خاک اقلیم کردستان عراق منبع تهدیدی برای هر کدام از کشورهای همسایه باشد».

«فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز  روز چهارشنبه در کنفرانس خبری با همتای ایرانی خود در تهران گفت: «ما متعهد هستیم که گروه‌های تروریستی در مرزهای مشترک ایران و عراق خلع سلاح شوند. این گروه‌های تروریستی به اردوگاه پناهندگان که زیر نظر سازمان ملل است، منتقل می‌شوند. دولت عراق و اقلیم کردستان عراق با هم همکاری دارند تا این توافق امنیتی اجرا شود».

او همچنین گفت: «پیاده‌سازی این توافق امنیتی ۲ روز دیگر تمام می‌شود و رسانه‌های ایرانی می‌توانند به منطقه بیایند و اجرای این توافق را ببینند».

رئیس منطقه کردستان عراق روز دوشنبه نیز در دیدار با «محمدکاظم آل‌صادق» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت که اربیل به توافق امنیتی ایران و عراق پایبند است.

بارزانی در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت که ایران همسایه‌ای مهم برای منطقه کردستان است، گفت: «منطقه کردستان به توافق امنیتی ایران و عراق پایبند است و ایران مطمئن باشد که اجازه نخواهیم داد امنیت این کشور از داخل این منطقه تهدید شود».

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402062615778/%D8%A8%D8%BA%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A8%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7