بررسی حمله تروریستی در شاهچراغ محور گفت‌وگوی وزیران خارجه ایران و سریلانکابررسی حمله تروریستی در شاهچراغ محور گفت‌وگوی وزیران خارجه ایران و سریلانکا

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، حسین امیرعبداللهیان و علی صبری وزیران خارجه ایران و سریلانکا به ابتکار طرف سریلانکایی درخصوص روند توسعه و گسترش روابط دو کشور و برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک، تلفنی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

در این گفت‌وگو همچنین در مورد آخرین تحولات مربوط به جنایت تروریستی در شیراز و مناسبات فی مابین دو کشور تبادل نظر به عمل آمد.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر از ابراز همدردی و پیام تسلیت طرف سریلانکایی تاکید کرد: دولت و مردم سریلانکا، تجربه تلخ عملیات تروریستی را در کشورشان داشته‌اند و به خوبی از  آثار سنگین چنین جنایتی و آلام انسانی مردم ایران به ویژه خانواده قربانیان این جنایات تروریستی اطلاع دارند.

برخی کشورهای غربی به دنبال ایجاد اغتشاش و ناامنی در ایران هستند

رئیس دستگاه دیپلماسی با انتقاد شدید از رویکرد برخی دولت های غربی در تشویق ترور و خشونت در ایران و حمایت از فضاسازی دروغین رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ما در جمهوری اسلامی ایران از مردمسالاری برخورداریم و احترام به کرامت انسان ها از اصول مهم جمهوری اسلامی است. اما متاسفانه برخی کشورهای غربی به دنبال ایجاد اغتشاش و ناامنی در ایران هستند و در این راستا دو روز پیش شاهد یک اقدام تروریستی در یک مکان مقدس دینی بودیم.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این گفت وگوی تلفنی، ضمن ابلاغ سلام گرم آیت‌الله رییسی رئیس جمهور کشورمان به مقامات عالی سریلانکا و همچنین دعوت از وزیر امور خارجه این کشور برای سفر به تهران، به دیدار و تبادل نظر خوب فی مابین طرفین در نیویورک اشاره و تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران از توسعه بیش از پیش روابط رو به گسترش دو کشور در همه ابعاد حمایت می‌کند.

وزیر خارجه سریلانکا:‌امیدوارم در آینده نزدیک برای پیگیری روابط به ایران سفر کنم

علی صبری وزیر امور خارجه سری لانکا نیز در ابتدای این گفت و گوی تلفنی، مراتب تسلیت و ابراز همدردی دولت و مردم کشورش را در مورد حمله تروریستی به زائران حرم شاه چراغ در شیراز ابراز داشت.

وزیر خارجه سریلانکا ابراز اطمینان کرد جمهوری اسلامی ایران بر حوادث اخیر فائق می آید و آرامش و امنیت کامل برای مردم ایران فراهم می‌شود.

علی صبری خطاب به همتای ایرانی خود گفت: امیدوار هستم در نزدیکترین زمان ممکن برای پیگیری توسعه و گسترش روابط دو کشور به جمهوری اسلامی ایران سفر کنم.منبع