برادری دو کشور ایران و تاجیکستان اثبات شده است

زاهدی با بیان اینکه تحولات مثبتی از همکاری این دو کشور ایجاد شده است، گفت: اقدامات روسای محترم دو کشور و پیگیری‌های دکتر آیت‌الله رئیسی رییس جمهور ایران در دولت سیزدهم باعث شد که دو کشور عزم خود را برای گسترش ارتباطات جزم کنند و آمادگی خود را برای گسترش همکاری‌ها در تمام حوزه‌ها اعلام کنند.

محبی پور با بیان اینکه از دیگر وجوه مشترک بین دو کشور گویش زبان فارسی می باشد، گفت: در این خصوص هر دو کشور نیز با فهم و درک صحیح از زبان با یکدیگر گویش و محاوره داریم و این ارتباط فرهنگی ما را عمق می دهد. 

معاون استاندار ادامه داد: امروز رابطه دو کشور ایران و تاجیکستان نه فقط در عرصه فرهنگی بلکه فراتر از آن با استفاده از ظرفیت های ژئوپولوتیک، ژئوکونومیک، ژئوکالچر و ژئواستراتژیک هر دو کشور که برای همه کشورهای جهان تعریف شده است می تواند برای این دو ملت بزرگ دستاورد های عظیمی را به دنبال داشته باشد.  

وی  با اشاره به اینکه امروز اگر مقبره شاعر نامی “رودکی” در کشور تاجیکستان است و در شهر شیراز خیابانی به نام رودکی داریم، گفت: امروز اشعار این شاعر بزرگ در مجالس و محافل تاجیکستان خوانده می شود و در کشور ما نیز  دانش آموزان و در محافل ادبی اشعار این شاعر بزرگ را زمزمه می کنند.

محبی پور افزود: این دو کشور با ارتباطات و سوابق تاریخی وسیع و عمیق و گسترده می توانند به تمام جهان و همه کسانی که مدعی هستند که بدنبال پیوند بین دولت ها و ملت ها در قالب دهکده جهانی و نظام متمرکز جهانی هستند نشان دهند که این کار شدنی است.

اسماعیل محبی پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز در این مراسم گفت: روابط تاجیکستان و ایران مربوط به تاریخ معاصر نبوده و پیوندهای از هم ناگسستنی میان دو کشور در تاریخ، فرهنگ، علم و در مراودات بخشی از تاریخ مدون و ثبت شده هر دو کشور است.

محبی پور ابراز کرد: پیوندهای عمیقی که امروز در معادلات سیاسی کشورها با ترفندها و روش های مختلفی به دنبال ایجاد آن هستند هر دو کشور دارند و کافی است که اراده کنیم و از این ظرفیت بیش از گذشته استفاده کنیم.  

 وی گفت: پیش از اینکه افرادی به دنبال این پیوندها باشند، این دو کشور این ارتباطات، علاقه و عمق فرهنگی را داشته اند. این در حالیست که استقلال سیاسی ما نیر همواره محفوظ بوده است. 

وی عنوان داشت: امسال ما ۳۰ سالگی روابط دیپلماتیک تاجیکستان و ایران را تجلیل کردیم‌؛ با مروری بر همکاری‌هایی دو کشور در ۳۰ سال گذشته متوجه خواهیم شد که این دو کشور در طول این سالها در کنار هم بودند و هنوز هم در تلاش هستند تا این همکاری‌ها را ادامه دهند.

وی  با اشاره به اینکه ما شاهد افزایش همکاری سیاسی، تجاری و اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور هستیم، گفت: هفته فرهنگی سیر خود را روز دوشنبه از تهران آغاز کرد و درحال حاضر به شیراز مهمان نواز رسیده و در ادامه نیز راه خود را در تبریز ادامه خواهد داد. امیدواریم شاهد تداوم این کارهای فرهنگی با کشور ایران و شهر شیراز باشیم.

سفیر کشور جمهوری تاجیکستان ادامه داد: ما تاریخ، ادبیات، زبان، آداب و رسوم و سنت‌های مشترک داریم. این مشترکات باعث می‌شود که دو کشور روابط و مراودات سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی داشته باشند.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ادامه داد: امروز هر دو کشور مستقل با هویت مستقل همراه با پیوندهای در هم آمیخته و بسیار نزدیک هستند که این پیوند می تواند نشان دهنده در هم تنیدگی های فرهنگی باشد.

نظام‌الدین زاهدی شامگاه پنجشنبه در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی و هنری تاجیکستان در شیراز اظهار کرد: تاجیکستان و ایران در دوران و عرصه‌های مختلف به دلیل ارزش‌های مشترکی که مردمان تاجیک و ایرانی دارند به هم پیوستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اظهار کرد : در سال ۱۹۹۱ در زمانیکه کشور تاجیکستان استقلال خود را اعلام کرد جمهور اسلامی ایران اولین کشوری بود که استقلال آنرا به رسمیت پذیرفت و در سال ۱۹۹۲ جزو اولین کشورهایی بود که سفارت خود را در آن کشور افتتاح کرد و این اقدام نشانه عمق نگاه ما به کشور تاجیکستان است. منبع