بازتاب سفر امیرعبداللهیان به عربستان در رسانه‌های جهان

هم‌زمان با سفر وزیر امورخارجه به عربستان و دیدار او با مقامات سعودی رسانه‌های جهان اخبار مربوط به آن را به‌طور گسترده و مفصل منتشر کردند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز با اشاره به دیدار حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در جریان سفر او به عربستان گزارش داد: این نشست برنامه‌ریزی نشده در جده یک روز پس از آن برگزار شد که امیرعبداللهیان در دیدار با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود اعلام کرد که روابط بین دو کشور «در مسیر درست» قرار دارد.

رویترز همچنین به تصویر منتشر شده در رسانه‌ها از ملاقات امیرعبداللهیان و بن سلمان اشاره کرد و چهره خندان هر دو طرف در این دیدار را مورد توجه قرار داد.

بنابر گزارش رویترز، پس از سال‌ها رقابت و اختلاف نظر در عرصه‌های اصلی منطقه‌ای، هر دو طرف دلایلی برای تغییر مسیر دارند. عربستان سعودی اعتماد خود را به تعهد ایالات متحده به نگرانی‌های مشترک امنیتی منطقه‌ای از دست داده بود و می‌خواست روابط خود را با چین که روابط خوب خود با ایران را حفظ کرده است، تقویت کند.

ریاض در این ماه موفق شد موافقت چین را برای شرکت در یک نشست دیپلماتیک در مورد اوکراین که پکن قبلاً از حضور در آن اجتناب کرده بود، جلب کند.

شبکه الجزیره در گزارشی درباره سفر امیرعبداللهیان به عربستان سعودی تصریح کرد: وزیر امورخارجه ایران پس از دیدار با ولیعهد سعودی گفت که محمد بن سلمان دعوت او را برای سفر به ایران پذیرفته است. وی همچنین گفت‌وگوهای خود را صریح، سازنده و مفید توصیف کرد.

الجزیره در ادامه به توافق تهران و ریاض در ماه مارس برای عادی‌سازی روابط اشاره کرد و گزارش داد: این توافق که با میانجگری چین صورت گرفت باعث خوش‌بینی شد و از آن زمان، عربستان سعودی تلاش‌ها را برای توافق با حوثی‌ها در یمن، انجام مذاکرات مستقیم در صنعا و حمایت از بازگشت سوریه، متحد کلیدی ایران به اتحادیه عرب افزایش داده است.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی دیدار وزیر امورخارجه ایران با ولیعهد سعودی را نشان دهنده تلاش دو کشور برای کاهش تنش‌ها اختلاف نظر و آشفتگی در روابطشان توصیف کرد.

آسوشیتدپرس افزود: تصاویر مربوط به دیدار حسین امیرعبداللهیان و محمد بن سلمان چند ماه پیش از این غیرقابل تصور بود، اما ایران و عربستان پس از توافق ماه مارس برای عادی‌سازی روابط به سمت بازگشایی سفارت‌خانه‌های خود در دو پایتخت حرکت کردند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: این اولین باری بود که یک مقام ارشد ایرانی با محمد بن سلمان، ولیعهد 37 ساله سعودی که یک سری اصلاحات را در پادشاهی عربستان آغاز کرده است، ملاقات کرد.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به دعوت ایران از بن سلمان برای سفر به این کشور تصریح کرد: ملاقات ولیعهد سعودی با وزیر امورخارجه ایران در حالی انجام گرفت که عربستان همچنان در تلاش است تا از جنگ چند ساله‌ خود در یمن علیه حوثی‌های مورد حمایت ایران که پایتخت صنعا را در دست دارند، عقب‌نشینی کند.

رسانه‌های صهیونیستی هم خبر دیدار حسین امیرعبداللهیان با ولیعهد سودی در عربستان را منتشر کردند.

روزنامه تایمز آو اسرائیل نوشت: در حالی‌که تهران و ریاض پس از قطع روابط دیپلماتیک خود در سال 2016 دوباره به یکدیگر نزدیک شده‌اند، دیپلمات ارشد ایران سفر به عربستان سعودی را که روز پنج‌شنبه آغاز شد برای ملاقات با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی تمدید کرد.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز، العربیه و روزنامه‌های عرب نیوز، هندوستان تایمز و پایگاه خبری- تحلیلی نشنال از جمله دیگر رسانه‌هایی هستند که خبر دیدار مقامات ارشد ایران و عربستان سعودی را پوشش دادند.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052817637/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86