ایران تجاوزهای مکرر و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ازسوی رژیم اسرائیل را محکوم کرد

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست امروز چهارشنبه (۲۳ آگوست) در شورای امنیت در مورد تحولات سیاسی سوریه گفت: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و از سرگیری روابط با کشورهای عربی که نمونه آن را در نشست اخیر قاهره در ۱۵ اگوست شاهد بودیم، نشان دهنده گام های مهمی در جهت تقویت امنیت، ثبات و رفاه سوریه است.

به گزارش ایسنا، سعید ایروانی در نشست شورای امنیت گفت: تروریسم همچنان یک تهدید برای سوریه و منطقه است و کانون آن در مناطق خارج از کنترل دولت سوریه قرار دارد. تردد بدون مانع و آزاد گروه‌های تروریستی، از جمله داعش به داخل خاک سوریه در جایی که نیروهای خارجی به طور غیرقانونی در آن حضور دارند، تهدیدی جدی برای صلح و امنیت منطقه و جهان است.
 وی افزود: حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه به دلیل اشغال برخی مناطق این کشور توسط نیروهای خارجی غیرقانونی و تجاوزات رژیم اسرائیل و گروه‌های تروریستی دائم در معرض نقض شدید است. این نقض ها رنج مداومی را بر مردم سوریه تحمیل کرده که با اعمال تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی تشدید شده است.
نماینده ایران در سازمان ملل اظهار کرد: مبارزه با تروریسم نباید بهانه ای برای تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه باشد. جمهوری اسلامی ایران از خواسته های مشروع دولت سوریه برای خروج کامل تمامی نیروهای نظامی غیرقانونی خارجی از خاک سوریه حمایت می کند. حضور  غیرقانونی نیروهای خارجی شرایط مساعدی را برای فعالیت های تروریستی در داخل سوریه ایجاد کرده است.
وی گفت: ثبات پایدار در سوریه تنها با حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور محقق می‌شود. ما تجاوزهای مکرر و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توسط رژیم اسرائیل را به شدت محکوم می کنیم. این اقدامات شرورانه مانند حملات تروریستی اخیر به دمشق و مناطق اطراف در ۲۱ اگوست، که عمداً زیرساخت های غیرنظامی را هدف قرار می دهد، نقض آشکار قوانین بین المللی بشردوستانه و منشور سازمان ملل بوده و همچنین تهدیدی جدی برای صلح و ثبات منطقه هستند. ناتوانی جامعه بین المللی در رسیدگی به این تجاوزات مداوم، عمیقاً نگران کننده است. شورای امنیت باید موضعی قاطع اتخاذ کرده و این گونه نقض های فاحش را محکوم کرده  و رژیم اسرائیل را مجبور به توقف تجاوزات خود و پایان دادن به اشغال جولان سوریه کند.
ایروانی ادامه داد: در فرایند سیاسی، هیچ جایگزینی برای پیگیری حل و فصل بحران به رهبری و هدایت خود سوری با کمک سازمان ملل وجود ندارد. ما بر اهمیت از سرگیری نشست های کمیته قانون اساسی به عنوان یک سازوکار موثر برای پیشبرد روند سیاسی تاکید می کنیم. بسیار مهم است که فعالیت کمیته قانون اساسی کاملاً به شرایط قواعد مرجع و شرح وظایف و آیین کار آن پایبند بوده و بدون دخالت یا فشار خارجی و عاری از ضرب الاجل های ساختگی انجام شود. نقش سازمان ملل باید تسهیل کننده باقی بماند و این روند کاملاً تحت رهبری سوریه و تحت هدایت سوری ها باشد. ما از تلاش های مستمر آقای پدرسون، نماینده ویژه دبیرکل و تماس های او با طرفین برای غلبه بر بن بست فعلی کمیته قانون اساسی حمایت می کنیم. ما فعالانه در تعامل با کانال های ارتباطی با دولت سوریه، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و شرکای خود با هدف اصلی حل بحران و کاهش درد و رنج عظیمی هستیم که مردم سوریه متحمل شده اند.
این دیپلمات کشورمان تصریح کرد: ما از توافق دوجانبه اخیر بین سازمان ملل متحد و دولت سوریه برای ارسال کمک‌های بشردوستانه ضروری از طریق گذرگاه مرزی باب الهوی برای یک دوره شش ماهه به کسانی که نیاز مبرم دارند، حمایت می‌کنیم.

ایروانی افزود: ما از دولت سوریه به خاطر همکاری سازنده اش که عامل محوری در امکان گسترش عملیات های بشردوستانه است، تمجید می کنیم. تصمیم دولت سوریه برای تمدید فعالیت گذرگاه های مرزی باب السلام و باب الراعی به مدت سه ماه دیگر تا ۱۳ نوامبر، پتانسیل افزایش چشمگیر دسترسی مستقیم و کارآمد به افراد نیازمند به کمک را دارد. ما فعالانه از حضور منطقه‌ای رو به رشد سوریه حمایت می‌کنیم و تحولات مثبت اخیر در روابط دیپلماتیک سوریه چه در سطح منطقه و چه در سطح جهانی را تحسین می‌کنیم.

وی اظهار کرد: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و از سرگیری روابط با کشورهای عربی، که نمونه آن را در نشست اخیر قاهره در ۱۵ اگوست شاهد بودیم نشان دهنده گام های مهمی در جهت تقویت امنیت، ثبات و رفاه سوریه است. ما همچنین بر حمایت خود از گفت‌وگوهای جاری سوریه-ترکیه تأکید می‌کنیم.
ایروانی گفت: ما امیدواریم که سیاست کشورهای غربی در قبال سوریه به سرعت ارزیابی و اصلاح شود. چنین اصلاحی پتانسیل کمک قابل توجهی به احیای ثبات، صلح و رفاه در منطقه را دارد. ایران بر تعهد خود برای همکاری با شرکای خود و تلاش برای دستیابی به عادی سازی طولانی مدت و پایدار در سوریه ثابت قدم است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060100819/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D9%88%D8%B2%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DA%A9%D8%B1%D8%B1-%D9%88-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D8%AD%D8%A7%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B6%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D9%88%DB%8C-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85