امیر عبداللهیان: هدف آمریکا از طرح قطعنامه در آژانس، امتیازگیری سیاسی در میز مذاکره است

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه و «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق امروز- پنجشنبه طی مکالمه تلفنی درباره علایق دو کشور در موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و همچنین لغو تحریم‌ها گفت و گو و تبادل نظر کردند.

فواد حسین همچنین آمادگی عراق برای اجرای توافق‌های انجام شده در ارتباط با بازگشایی مرزهای زمینی و تردد زائران از جمله در اربعین را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با قدردانی از اقدامات دولت عراق در زمینه تسهیل گفت‌وگوها برای حضور حجاج ایرانی بیت الله الحرام در حج جاری ، ابراز امیدواری کرد با تلاش مسئولان حج عربستان سعودی، فریضه حج تمتع به خوبی و بدون هرگونه مشکلی برای حجاج تمامی کشورهای اسلامی و از جمله حجاج کشورمان انجام پذیرد.

وی  به سفر اخیر وزیر کشور عراق به تهران و توافق‌های انجام شده در خصوص تردد زمینی زائران در آینده نزدیک و از جمله اربعین اشاره کرد و آن را حائز اهمیت خواند.

امیرعبدالهیان در خصوص مناسبات تهران و ریاض هم گفت: ارزیابی ما از دور اخیر مذاکرات در بغداد مثبت است و تهران از اجرایی کردن نتایج مذاکرات فیمابین استقبال می کند. 

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما همواره غرب را به مسیر دیپلماسی فراخواندیم و حتی به ابتکار ایران و چند روز قبل از نشست اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طرحی سیاسی برای تداوم گفت‌وگو تا رسیدن به توافق نهایی روی میز قرار گرفت. اما در مقابل رفتار غیرسازنده آمریکا در آژانس، اقدام متقابل ما نیز افزایش فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز ایران در چارچوب قانون مجلس شورای اسلامی بود.

او همچنین دیدگاه کشورش در خصوص ضرورت نیل به نتایج نهایی در حوزه گفت‌وگوهای مربوط به برجام را مورد تصریح قرار داد و افزود: عراق همواره آمریکا و طرف‌های غربی را به حل مشکلات و برطرف کردن تحریم‌ها تشویق کرده است.منبع

وزیر امور خارجه عراق نیز در این تماس تلفنی با ابراز خرسندی از روند گفت‌وگوهای جاری بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان، بر اراده دولت عراق در زمینه تداوم تسهیل‌گری در این خصوص تا برقراری گفت‌وگوهای مستقیم بین وزرای خارجه دو کشور و بازگشت مناسبات به حالت طبیعی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با قدردانی از میهمان نوازی مردم و دولت عراق از زائران ایرانی در ایام اربعین حسینی (ع) ، ابراز امیدواری کرد در بازگشایی مرزهای زمینی، تسریع شود.

او اضافه کرد: ما دیپلماسی را بهترین مسیر برای نیل به توافق خوب ، قوی و پایدار می‌دانیم اما در مقابل رفتار قلدرمآبانه ، واکنش ما بر مبنای اقتدار است.