امیر عبداللهیان: تحولات‌ منطقه به نفع سوریه است

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تحولات‌ منطقه به نفع سوریه است اما دشمنان این را نمی‌خواهند،گفت: افزایش تحرکات تروریستی در مناطقی از سوریه نشان می‌دهد که برخی طرف‌ها نمی‌خواهند شرایط سوریه بهتر شود و این کشور از شرایط مثبت منطقه‌ای استفاده کند.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در دیدارش همتای سوری خود، تداوم مشورت‌های مقامات دو کشور در فواصل زمانی نزدیک را ضروری دانست و این دیدار را فرصت مناسبی برای مشورت و پیگیری موضوعات مهم روابط دوجانبه و نیز مسائل و موضوعات منطقه ای و بین‌المللی دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: بر هیچیک از ما پوشیده نیست که ایستادگی ارتش، دولت و ملت سوریه پیروزی های بزرگی نصیب سوریه کرده و دشمنان به دشمنی خود ادامه می دهند و مسیر تکمیل موفقیت سوریه نیز تداوم همین ایستادگی است.

امیرعبداللهیان با تاکید بر ادامه همکاری دو کشور در روند مبارزه با تروریسم گفت: تحولات‌ منطقه به نفع سوریه است اما دشمنان این را نمی خواهند و افزایش تحرکات تروریستی در مناطقی از سوریه نشان می دهد که برخی طرفها نمی‌خواهند شرایط سوریه بهتر شده و از شرایط مثبت منطقه ای استفاده کند.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز خرسندی از روند همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور، بر اهمیت استمرار تلاش های مشترک برای اجرایی کردن توافقات و اسناد امضا شده در سفر جناب آقای دکتر رئیسی به دمشق تاکید کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست کمیسیون عالی مشترک دو کشور در آینده نزدیک تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: خوشبختانه سوریه همزمان با مقاومت، مسیر سیاسی را نیز دنبال می کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به موفقیت های روند آستانه، دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران در خصوص تداوم گفتگوها و همکاری ها در این‌ چارچوب را تشریح کرد.

فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه نیز در این دیدار تداوم اشغال بخش هایی از خاک سوریه و افزایش تحرکات نظامی آمریکا در منطقه را در راستای تداوم تلاشهای این کشور برای تنش آفرینی و افزایش بی ثباتی در منطقه دانست.

وی افزود: فشار و محاصره اقتصادی آمریکا علیه سوریه با هدف ممانعت از عادی‌سازی شرایط سوریه و دستیابی به اهداف سیاسی شناخته شده واشنگتن ادامه دارد و در حال افزایش است اما دولت و ملت سوریه اجازه نخواهن داد که آمریکا به اهداف خود برسد.

فیصل مقداد گفت: آنچه که باعث شد شرایط اقتصادی و معیشتی مردم سوریه سخت شود، تروریسم بین المللی و فشارهای آمریکاست.

وزیر خارجه سوریه گفتگوهای انجام شده میان دکتر امیرعبداللهیان با نخست وزیر سوریه در موضوعات اقتصادی و تجاری را حائز اهمیت دانست و ضمن اظهار خرسندی از روند همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور، از برنامه برگزاری نشست کمیسیون مشترک عالی دو کشور استقبال کرد.
فیصل مقداد همچنین همتای ایرانی خود را در جریان تحولات روابط میان سوریه و کشورهای عربی و همسایه قرار داد.

در این دیدار، برخی تحولات سیاسی مورد اهتمام در منطقه، تحولات فلسطین و نیز برخی موضوعات جهان اسلام مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402060805991/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%AD%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%81%D8%B9-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA