امیرعبداللهیان: قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شتابزده و سیاسی استامیرعبداللهیان: قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شتابزده و سیاسی است

به گزارش بامداد یکشنبه آژانس خبری سیاست خارجی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره برخی تحولات منطقه‌ای و بین المللی تلفنی گفت وگو و تبادل نظر کردند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ابراز حمایت از تداوم آتش بس در یمن، بر ضرورت رفع کامل محاصره انسانی تاکید کرد و آن را بستر مناسبی برای آغاز گفت‌وگوهای بیشتر گروه‌های یمنی دانست.  

امیرعبداللهیان با اشاره به مکالمه روز گذشته خود با همتای سوری، تداوم تجاوزات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه و حمله نظامی به فرودگاه غیرنظامی دمشق را نقض فاحش اصول منشور ملل متحد دانست و افزود: شرایط منطقه اثبات کرده است که آتش افروزی رژیم صهیونیستی علیه امنیت و ثبات منطقه به خودش بر خواهد گشت.

گوترش: قطعنامه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی محتوای توصیه‌ای دارد

آنتونیو گوترش در این گفت‌ وگوی تلفنی بر اهمیت ادامه گفت‌ وگوهای وین تاکید کرده و دیپلماسی را بهترین مسیر حل اختلافات بین جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از طرفهای مذاکرات برجام دانست.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین قطعنامه اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران را صرفا دارای محتوای توصیه‌ای خواند و بر اهمیت تداوم مذاکرات تاکید کرد.

همچنین وی در این گفت‌وگو، در خصوص بحران یمن، از تلاش‌ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش بس قدردانی کرد.

گوترش نشست آستانه در خصوص سوریه را بستری مناسبی برای رسیدگی به این بحران و رفع دغدغه‌های احتمالی میان سوریه و ترکیه دانست.

به گزارش آژانس خبری سیاست خارجی، قطعنامه پیشنهادی آمریکا و تروئیکای اروپا علیه ایران، چهارشنبه گذشته به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تصویب رسید.

بیشتر بخوانید 

قطعنامه آمریکا و تروئیکای اروپا علیه ایران به تائید شورای حکام رسید

بیانیه وزارت امور خارجه در واکنش به تصویب قطعنامه ضدایرانی شورای حکاممنبع

مطالب مرتبط