امیرعبداللهیان: توافق اخیر ایران و آمریکا به گفت و گو برای لغو تحریم ها کمک خواهد کرد

وزیر خارجه کشورمان مداخلات خارجی در تصمیمات سیاسی لبنان را نادرست دانست.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در نشست  خبری خود در بیروت با رسانه ها با گرامیداشت یاد امام موسی صدر گفت: بین تهران و بیروت روابطی دیرینه و استراتژیک برقرار است، تحولات لبنان را به دقت پی گیری میکنیم و به حمایت خود در ارتباط با امنیت لبنان در رابطه با جنایات رژیم صهیونیستی ادامه می دهیم.

وی تصریح کرد: در دهه های اخیر رهبران سیاسی لبنان و مقاومت اثبات کرده اند برای امنیت لبنان تلاش می کنند. تاریخ لبنان نشان داده رهبران سیاسی لبنان از شایستگی و درایت برای حل مسائل سیاسی برخوردارند.
امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: هرگونه مداخلات خارجی در تصمیمات سیاسی لبنان را نادرست می دانیم و معتقدیم این دخالت ها شرایط را پیچیده می کند.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز در امور داخلی لبنان دخالت نداشته است مادامی که لبنان بخواهد حمایت از ملت، ارتش و دولت را ادامه می دهد.
وزیر امور خارجه در مورد  این که بعد از برقراری روابط ایران و عربستان، گفت و گوهایی آیا در ارتباط با شرایط لبنان انجام شده است؟ چه راهکاری مطرح شده است؟ گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر همکاری با کشورهاست در این چارچوب فرمت گفت و گو و همکاری با کشورهای منطقه را در میان گذاشته ایم و مورد استقبال قرار گرفته است.
بازگشت روابط تهران و ریاض را گاهی مثبت ارزیابی می کنیم تعدادی دیگر کشورها در حال گفت و گوهای آشکار و محرمانه با ما هستند برای بازگرداندن روابط به حالت طبیعی. بر شما پوشیده نیست بعد از قطع روابط دیپلماتیک عربستان با تهران، تعدادی از کشورها روابط خود را به حالت تعلیق در آوردند.
وی اظهار داشت: تهران و عربستان قصدی برای دخالت در امور لبنان ندارند، البته در دیداری که در ریاض با مقامات این کشور داشتم ایده هایی را در ارتباط با منطقه از جمله لبنان دریافت کردم.
جمهوری اسلامی از هر گونه توافق رهبران لبنانی استقبال می کند.
وی در مورد این که مواضع مثبتی از عربستان درباره لبنان دریافت کردید در عین حال گفتید ایران و عربستان دخالتی در امور این کشور ندارند، اگر امکان دارد بیشتر توضیح دهید؟ گفت: گفت و گوها و بازگشت روابط ایران و عربستان آثار مثبتی در منطقه داشته است. تصمیم در مورد انتخاب رئیس جمهور به لبنان و رهبران لبنان باز می گردد.
وی تصریح کرد: روز گذشته در نشست با رهبران فلسطینی از جمله حماس و جهاد و دیگر رهبران فلسطینی، شنیدم امروز مقاومت در بهترین و آماده ترین شرایط خود قرار دارد. در صورت ترور هر یک از رهبران فلسطینی از زبان رهبران فلسطین شنیدم معادله را در  منطقه به نفع مقاومت و ضرر صهیونیست تغییر می دهند.
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در خصوص مشکل برق در لبنان پیشنهادات را بارها مطرح کردیم این موضوع نیازمند تصویب در هیات وزیران است. هر زمان هیات وزیران تصمیم بگیرد ایران آمادگی برای اعزام نیروهای فنی و مهندسی خود دارد که نیروگاه ایجاد کند. شرکت های خصوصی امروز در کشورهای همسایه و جهان اقدام به تاسیس نیروگاه کرده اند.

وی درخصوص همزمانی سفرش به لبنان و سفر یک مقام آمریکا به منطقه گفت: سفرم به لبنان براساس برنامه ریزی قبلی انجام شد، اما برخی رسانه ها مسائل را به هم ربط می دهند.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در مورد مسائل یمن نیز اظهار کرد: در موضوع انصار الله و یمن این یمنی ها هستند که تصمیم می گیرند. ما همواره تاکید کرده ایم از بر قراری آتش بس و گفت و گوهای سیاسی استقبال می کنیم. امیدوارم گفت و گوهایی که یمنی و سیاسی که وجود دارد به حل و فصل سیاسی مسائل یمن منجر شود.
امیر عبداللهیان در ادامه در مورد شرایط اقتصادی و مشکل برق در لبنان گفت: امروز می گویند از اردن و مصر خط لوله شبکه گاز را به لبنان وصل می کنند و روز دیگر حرف دیگری می زنند، ما از هر طرحی که مشکل برق و انرژی را در لبنان حل کند استقبال می کنیم، اگر ۱۰ سال پیش هیات وزیران لبنان پیشنهاد ایران را پذیرفته بود امروز لبنان از صادرکنندگان برق بود.

وی درباره این که رایزنیهایش در سفر به سوریه و لبنان در مورد مسائل منطقه چگونه بوده است؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری که به ثبات آرامش و امنیت منطقه منجر شود استقبال می کند، برای امنیت منطقه در مبارزه با تروریسم شهدایی را تقدیم کردیم. ادای احترام می کنیم به همه شهدای لبنانی مقاومت و ایرانی که نقش مهمی در تثبیت امنیت در منطقه ایفا کردند. ادای احترام می کنیم به همه شهدای منطقه از جمله شهید سردار سلیمانی عزیز.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ابراز کرد: معتقدیم صفحه و فضای جدید در منطقه ایجاد شده است. در این فضای جدید بسیاری از رهبران منطقه باور دارند کمک خارجی، کمکی به حل مشکلات منطقه نکرده است، همواره از طرح هایی که در آن امنیت منطقه توسط اهل منطقه تامین شود استقبال می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با عربستان سعودی در مورد مناسبات جدید تهران و ریاض گفت و گوهای مثبت و سازنده ای داشتیم. در خصوص مسائل منطقه ایده هایی را از مقامات عربستان دریافت کردیم.
وی درباره این که قطر و عمان گفت و گو انجام می دهند در مورد تبادل زندانی میان ایران و آمریکا، آیا این مساله به بازگشت برجام منجر می شود، گفت: در خصوص توافق هسته ای و مذاکره برای لغو تحریم ها، ما همواره در مسیر دیپلماسی و مذاکره قرار داریم. طبعا انجام درست توافق اخیر غیرمستقیم ایران و آمریکا برای آزادی بخشی از اموال ما و تبادل زندانی، به گفتگو برای لغو تحریم ها کمک خواهد کرد. تهران از اراده لازم برای بازگشت به تعهدات و  در خصوص به کارگیری دیپلماسی برای لغو تحریم ها، از سوی سلطان عمان ابتکاری روی میز است و از طریق آن ابتکار تبادل پیام هایی در جریان است.
وی درباره نتایج رایزنی های خود در سفرش به سوریه و لبنان گفت: در گفت و گو با مقامات سوریه و لبنان مسائل مهم بین المللی را مورد توجه قرار دادیم. هر گونه تصمیم گیری در مورد تردد کامیون ها در مرزهای ایران و سوریه به تصمیم تهران و دمشق بر می گردد، هیچ طرفی قادر نخواهد بود مسیرهای مواصلاتی تاریخی را مسدود کند ، مرزهای ما باید دوستی و تجاری باشد مرز مشترک عراق و سوریه نیازی به بازگردان فضای نظامی میان خود نمی بینند.
وی درباره موضوعات مربوط به فلسطین گفت: در مورد فلسطین تلاش ما این است کشورهای اسلامی همگام با مردم به حمایت خود از فلسطین ادامه دهند، در روزهای اخیر جهانیان شاهد بودند مردم لیبی چگونه غیرتمندانه از فلسطین حمایت کردند.
وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: ما هرگونه عادی سازی روابط با رژیم جعلی اسرائیل را خطای استراتژیک می دانیم. به دوستان مان در منطقه توصیه می کنیم که مانع هرگونه عادی سازی روابط شوند. خرسندیم روابط دیپلماتیک بین دمشق و ریاض براساس توافق موجود از سر گرفته خواهد شد.
وزیر امور خارجه کشورمان درباره نقش فرانسه در تحولات لبنان اظهار داشت: بار دیگر تکرار می کنم کنشگران خارجی می توانند برای روند گفت و گو در لبنان تاثیر بگذارند. همه ما باید به تصمیم سیاسی و رهبران لبنان احترام بگذاریم رهبران سیاسی ثابت کرده اند تسلیم دیدگاه خارجی نمی شوند.
وی تصریح کرد: دیدار با مقامات لبنانی به نفع دو کشور است فکر می کنم کنشگران فرا منطقه ای به خوبی می دانند و باید مرزها را به حال خود بگذارند تا صاحبان آن مناطق تصمیم بگیرند.
وی با بیان اینکه از بازگشت سوریه به جامعه عربی و روابط و عصر جدید روابط در منطقه استقبال می کنیم، گفت : امروز منطقه وارد صفحه جدیدی از همکاری و درک متقابل شده است به کاخ سفید توصیه می کنیم واقعیت های جدید منطقه را درک کند.
امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: مناسبات تهران و ریاض در مسیر درست قرار دارد . دیپلمات های دو کشور در پایتخت ها مستقر هستند و وظایف خود را انجام می دهند، سفرای دو کشور تعیین شده اند و در محل ماموریت شان مستقر می شوند.

وی در مورد مناسبات و تعاملات حزب الله گفت: این که حزب الله در مناسبات خارجی و روابطش چگونه عمل می کند موضوعی است که حزب الله خود می داند. همه در جهان می دانند حزب الله سهم بزرگی در مبارزه با داعش داشت.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اینکه جهانیان می دانند مقاومت و حزب الله سهم عظیمی را در مقابله با صهیونیست ها ایفا کرده و ادامه می دهد، گفت: حزب الله امروز در قلب مقاومت در منطقه  و در مبارزه با صهیونیسم و تروریسم قرار دارد. باور داریم اگر حزب الله در قلب مقاومت منطقه در مبارزه حضور نداشت امروز منطقه شکل دیگری داشت، لذا می خواهم در بیروت یکبار دیگر ادای احترام کنم به همه شهدای لبنان و حزب الله.

وی در مورد همکاری های فنی و پزشکی ایران با لبنان گفت: شرکتهای ایرانی برای هرگونه کمک های فنی، مهندسی و پزشکی به لبنان آمادگی دارند. مفتخرم که امروز با صدای بلند اعلام کنیم که ایران به رغم فشارهای غرب، امروز در رده کشورهای بزرگ و مهم در زمینه علمی و فنی قرار گرفته است.
امیر عبداللهیان درباره اظهارات  ماکرون در امور لبنان و در ارتباط با ایران گفت: به ماکرون توصیه می کنیم به جای پرداختن به مسائل مداخله آمیز در امور کشورها بعد از این به امور فرانسه توجه کند. ایران همواره سازنده ترین نقش را در کمک به لبنان داشته است، ما با قدرت در کنار دوستانمان در لبنان خواهیم بود.
وی درباره این که ارزیابی شما از  دیدار با سیدحسن نصرالله دبیر کل حزب الله چیست؟ گفت: خوشبختانه در دیدار با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله سخنان امید بخشی را در حوزه مقاومت و منطقه از ایشان شنیدیم. برای ما همواره دیدار با ایشان و نظرات شان در مورد صلح و ثبات و امنیت در منطقه بسیار امید بخش و مفید است.
وی افزود: همه مطلع هستند رژیم صهیونیستی از بحران های چند لایه درون سرزمین های اشغالی رنج می برد از جناب سید حسن نصرالله شنیدم اگر رژیم جعلی اسرائیل مرتکب خطایی شود این بار در کمتر از چند ساعت وضعیت علیه صهیونیست ها تغییر خواهد کرد. همگان و حتی دشمنان مقاومت و حزب الله اعتراف می کنند کلام سید حسن نصرالله صادق بوده و او به وعده‌ خود عمل می کند.
انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402061006789/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D9%88-%DA%AF%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%84%D8%BA%D9%88