امیرعبداللهیان: ایران باید از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد/آمریکا واقع‌بینانه عمل کند

امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر مخالفت جمهوری اسلامی ایران با توسل به جنگ چه در یمن یا افغانستان و یا اوکراین افزود: در بحران اوکراین ما تلاش کردیم از طریق تماس‌های خود با مسکو و کی‌یف دو طرف را به گفتگو دعوت کنیم. همچنین در سطح منطقه ای، در فعالیت های دیپلماتیک خود تلاش می‌کنیم که مسائل میان ترکیه و سوریه از طریق مذاکره و گفتگوهای مسالمت آمیز حل و فصل شود و از بروز جنگ جدید در این بخش از جهان جلوگیری به عمل آید.

وزیر امور خارجه ضمن ابراز علاقه مندی به حضور تکنولوژی و کالاهای ایتالیایی و ایرانی در بازار دو کشور، شرایط فعلی را فرصتی مناسب برای دو طرف به منظور گسترش تبادلات تجاری عنوان و پیشنهاد کرد بخش‌های خصوصی دو کشور برای تعمیق همکاری‌های اقتصادی و تجاری فعال شوند.

ایتالیا و اتحادیه اروپا علاقه‌مندند مذاکرات برجام به نتیجه برسد

وزیران خارجه ایران و ایتالیا دیدار کردندمنبع

لوییجی دیماریو ادامه داد: شرکت‌های ایتالیایی علاقه مند هستند به فعالیت‌های اقتصادی خود در ایران ادامه دهند.  

به گزارش آژانس خبری سیاست خارجی، امیرعبداللهیان امروز(دوشنبه) به منظور گفت‌ وگو و تبادل نظر با مقامات ایتالیا و واتیکان درباره موضوعات دوجانبه و تحولات بین المللی و منطقه ای در صدر هیاتی تهران را به مقصد رم ترک کرد.

وزیر امور خارجه ایتالیا از تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه گسترش مبادلات علمی و فرهنگی قدردانی و تشکر به عمل آورد.

وزیر امور خارجه درمورد این سفر گفت: سفر به ایتالیا به دعوت وزیر خارجه این کشور انجام می‌شود، ما دوبار در نیویورک و مونیخ رایزنی و گفت‌وگو داشتیم. پیگیری همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی، از اهداف اصلی این سفر است و برنامه‌های متنوعی برای دستور کار این اهداف قرار گرفته است.

دو وزیر در زمینه گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی میان دو کشور اعلام آمادگی کردند.

وی تاکید کرد ایتالیا و اتحادیه اروپا علاقه‌مندند مذاکرات در خصوص بازگشت همه طرف‌ها به برجام به نتیجه برسد و ایتالیا آماده است در این زمینه نقشی مثبت ایفا کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در این ملاقات سفر وزیر امور خارجه در مقطع کنونی تحولات بین المللی را از اهمیت بالایی برخوردار دانست و آن را فرصت مناسبی برای گسترش روابط دو جانبه ارزیابی کرد.  

وی با ابراز امیدواری در حصول توافق بین ایران و ۵+۱ تاکید کرد روابط دو کشور باید فراگیر باشد و منحصر به یک بخش خاص مانند انرژی نشود.

امیرعبداللهیان با اشاره به سابقه دیرینه روابط دوستانه و ظرفیت‌های موجود در دو کشور، بهره گیری از این ظرفیت‌ها برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها به ویژه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی میان ایران و ایتالیا را مورد تاکید قرار داد.

موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین المللی بخش دیگری از گفت وگوهای میان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا بود.

در این ملاقات دو وزیر راههای گسترش هر چه بیشتر مناسبات دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار دادند.  

در این دیدار مسائل متنوع همکاری ها واز جمله ضرورت پیگیری برخی مباحث کنسولی مورد توجه طرفین قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در خصوص برجام اظهار کرد: می‌خواهیم که برجام خوب کار کند. ما به طور جدی خواستار یک توافق خوب و پایدار هستیم؛ معتقدیم ایران باید قادر باشد از برجام نفع کامل اقتصادی ببرد. آمریکا باید این واقعیت را در حوزه تضمین به خوبی درک کند. در این راستا جمهوری اسلامی ایران همواره ابتکارات جدید خود را ارائه کرده است؛ با این حال آمریکایی‌ها درست و منطقی عمل نکرده‌اند. آنها باید درک خود از موضوع را واقع بینانه کنند.  

وزیر امور خارجه همچنین افزود: ایران علاقه‌مند است سهم طبیعی خود را در بازار انرژی داشته باشد و از این طریق به جامعه بین المللی مساعدت کند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که به منظور گفت‌وگو و رایزنی با مقامات کشورهای ایتالیا و واتیکان وارد رم شده است، روز دوشنبه با لوییجی دیماریو وزیر امور خارجه ایتالیا دیدار کرد.

در این راستا اهمیت توسعه گردشگری میان دو کشور با توجه به جاذبه‌های توریستی ایران و ایتالیا و افزایش پروازها میان دو کشور مورد توجه و تاکید قرار گرفت.

وی اهمیت بررسی موضوعات کنسولی و تسهیل در تردد و تبادلات مردمی میان دو کشور در این رابطه را یادآور شد.