امیرعبداللهیان: اقدام آژانس انرژی اتمی غیرسازنده بود/ اقدام متقابل می‌کنیم

وی افزود: سلطنت عمان سیاست حسن همجواری را در قبال ایران در پیش گرفته و بر اهمیت آن تاکید دارد.

وزیر خارجه سلطنت عمان تصریح کرد: ما همواره سعی کردیم امنیت کشتیرانی و تردد تجاری را فراهم کنیم چراکه به نفع ملت های منطقه است. چالش ها و اختلافات زیادی وجود دارد اما تنها راه حل آن گفت و گو و راه حل های دیپلماتیک است.

وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به حوادث تروریستی اخیر در کشورمان تاکید کرد: در روزها و هفته‌های گذشته دشمنان ایران با سوءاستفاده از احساسات پاک مردم ایران با دخالت‌های مکرر تلاش کرده‌اند که وضعیت داخلی و محیط داخلی ایران را تاثیر قرار بدهند.

امیرعبداللهیان بیان کرد: مردم یمن شرایط اسفباری را همچنان پشت سر می‌گذارند ما معتقد هستیم که توقف جنگ و آتش‌بس و لغو محاصره انسانی دو روی یک سکه هستند.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: هم اکنون تعداد زیادی از شناورهای بدون سرنشین متعلق به کشورهای خارج در آب‌های خلیج‌فارس و درمان عمان در حال تردد هستند و مشکلات امنیتی منطقه را مضاعف کرده‌اند.

تاکید بر توقف جنگ یمن و لغو کامل محاصره انسانی

وزیر امور خارجه بیان کرد: ما از تلاش‌های سازنده سلطنت عمان در کمک به رفع تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران تشکر می‌کنیم و تلاش‌های این کشور را برای رسیدن به گام‌های نهایی توافق را ارج می‌نهیم.

امیرعبداللهیان گفت: ما اقدام متقابل و موثر را انجام می‌دهیم در عین حالی که به حقوق بین‌الملل و تعهدات بین‌المللی‌ خود پایبند خواهیم ماند.

رئیس دستگاه دیپلماسی عمان همچنین هرگونه اعمال تروریستی و خشونت بار را محکوم و بر تلاش این کشور برای تعامل مثبت با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.منبع

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست خبری اظهار داشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدام غیرسازنده‌ای را در پایان هفته گذشته انجام داد در حالی که دو هفته پیش هیاتی متشکل از مقامات وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی به وین سفر کردند، در خصوص همکاری نیرومندتر آژانس و ایران توافق کردند و دیدار سازنده‌ای را با رافائل گروسی مدیرکل آژانس انجام دادند.

وی گفت: شاهد هستیم که در هفته‌های گذشته آتش‌بس موقت در یمن تمدید نشد و امیدواریم که نسبت به استمرار آتش‌بس و لغو کامل محاصره انسانی هرچه سریع‌تر اقدام شود و مردم یمن از شرایط سختی که در آن به سر می‌برند خارج شوند. مقاومت مردم یمن در سالهای گذشته در مقابل اشتغال خارجی ستودنی است.

امیر عبداللهیان در ادامه با اشاره به رایزنی های امروز خود با وزیرخارجه سلطنت عمان ، روابط تهران – مسقط را ممتاز و مبتنی بر دوستی و صداقت توصیف کرد و افزود: ما امروز موضوعات مختلف و مناسبات دوجانبه را مورد بررسی قرار دادیم. آخرین توافقات سران دو کشور نیز مورد پیگیری قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه معتقد هستیم که کشورهای منطقه توانایی حفظ صلح و امنیت در منطقه را دارند، اظهار داشت: ما حضور نیروهای خارجی در منطقه را تهدید صلح و ثبات منطقه می‌دانیم و باور داریم که نیروهای خارجی نظامی امروز به یک تهدید در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان تهدیدی برای امنیت انرژی در منطقه شده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: با این وجود به یکباره در راستای تاثیرگذاری بر محیط داخلی و همچنین اعمال فشار حداکثری و در تداوم سیاست این روزهای به‌شدت ریاکارانه ایالات متحده آمریکا، قطعنامه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران روی میز گذاشتند و بار دیگر از آژانس سوء‌استفاده سیاسی کردند.

حوادث تررویستی اخیر در راستای فشار حداکثر آمریکا و کشورهای اروپایی علیه ملت ایران است

وی افزود: بسیار خرسندیم که توافقات و نیت و اراده رهبران دو کشور به سرعت در ابعاد مختلف از جمله در نمودار همکاری‌های اقتصادی و تجاری رشدی فزاینده را نشان می‌دهد.

شناورهای بدون سرنشین کشورهای بیگانه مشکلات منطقه را مضاعف کرده‌اند

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، حسین امیرعبداللهیان و السید بدر البوسعیدی وزیر خارجه سلطنت عمان پس از دو دور گفت و گوهای دوجانبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی به سوالات آنان پاسخ دادند.

امیرعبداللهیان یادآور شد: این اقدامات تا جایی پیشرفت که حملات تروریستی در شیراز و ایذه منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از هموطنان عزیز ما شد که ما ضمن تسلیت به ملت ایران و خانواده‌های این عزیزان این حوادث را قویا محکوم می‌کنیم و آن را در راستای تداوم فشار حداکثری آمریکا و سه کشور اروپایی علیه مردم ایران می‌دانیم.

السید بدر البوسعیدی وزیر خارجه سلطنت عمان نیز در این نشست خبری گفت: ما در نشست امروز بسیاری از مسائل دوجانبه را مورد بررسی قرار داریم و در خصوص اجرای توافق های قبلی و نیز توافقی که در جریان سفر آقای رییسی به عمان انجام شد، گفت و گو کردیم و اجرای این توافقات را پیگیری خواهیم کرد.

تلاش از عمان برای رفع تحریم ناعادلانه علیه ایران تشکر می کنیم

هرگونه اعمال تروریستی و خشونت بار را محکوم می کنیم