امیرعبداللهیان: آژانس از سیاستکاری دوری کند/ از گفتگوهای یمنی – یمنی حمایت می‌کنیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از تضییقات اتخاذ شده در افغانستان نسبت به حقوق زنان ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبداللهیان، امروز (پنجشنبه) در اولین دور از مذاکرات خود در پرتوریا با خانم «نالدی پاندور»، وزیر همکاری و روابط بین‌الملل آفریقای جنوبی، ضمن تاکید بر جایگاه مهم آفریقای جنوبی در قاره آفریقا و موقعیت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا، توسعه همه جانبه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور را برای تعمیق تعاملات بین قاره‌ای و بین‌المللی ضروری دانست.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تشریح دیدگاههای  جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله جنگ روسیه و اوکراین، اوضاع سودان، وضعیت یمن و فلسطین، ضمن ابراز خوشحالی از نزدیگی دیدگاه‌های تهران – پرتوریا در موضوعات فوق الذکر، خواستار تعمیق همکاری‌ها و تبادل نظرات در موضوعات بین‌المللی شد.

امیرعبداللهیان، با اشاره به اتهامات برخی از کشورهای غربی در خصوص حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه، ضمن تکذیب این اتهامات، از عدم دریافت اسناد ادعایی طرف اوکراینی در نشست هیات‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران و اوکراین در مسقط خبر داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با تشریح شرایط امنیتی و سیاسی افغانستان و افزایش قابل توجه پناهجویان افغانستانی در ایران، از تضییقات اعمال شده در افغانستان نسبت به حقوق زنان ابراز نگرانی کرد .

امیرعبداللهیان، وضعیت کنونی در ارتباط با مواد مخدر، ناامنی و گسیل پناهجویان افغانستانی به ایران را از نتایج ۲۰ سال اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی خواند.

وزیر خارجه کشورمان روند روبه رشد روابط جمهوری اسلامی ایران با عربستان سعودی را از دستاوردهای سیاست همسایگان دولت سیزدهم دانسته و با اشاره به وضعیت یمن، از توافقات مربوط به توقف جنگ در این کشور ابراز خرسندی نموده و بر حمایت تهران از گفتگوهای گروههای یمنی – یمنی تاکید کرد .

 امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از مواضع دولت آفریقای جنوبی در مورد فلسطین، طرح مقام معظم رهبری برای حل مساله فلسطین مبنی بر برگزاری رفراندوم میان کلیه فلسطینیان را تنها راه حل مشروع مساله فلسطین دانست.

امیرعبداللهیان: آژانس از سیاستکاری دوری کند/ از گفتگوهای یمنی - یمنی حمایت می‌کنیم

وی در  ادامه به تشریح آخرین وضعیت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و لزوم تمرکز آژانس به فعالیت‌های فنی و دوری از سیاستکاری توسط آژانس تاکید کرد .

در پایان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تشریح ظرفیت‌های استراتژیک و ژئوپولتیک ایران در همکاری با بریکس، بر علاقه مندی تهران جهت عضویت در این ائتلاف بزرگ اقتصادی تاکید کرده و خواستار حمایت آفریقای جنوبی از عضویت ایران در بریکس شد.

وی همچنین سفر پیش روی ابراهیم رئیسی به آفریقای جنوبی را فرصتی ارزشمند جهت تعمیق همکاری‌های اقتصادی و سیاسی تهران و پرتوریا خواند.

به گزارش ایسنا ، خانم نالدی پاندور، وزیر همکاری و روابط بین‌المللی آفریقای جنوبی نیز در این دیدار ضمن تشریح آخرین وضعیت سیاسی و امنیتی کشورهای آفریقا، بر حمایت کشورش از مردم فلسطین تاکید و از استاندارد دوگانه سازمان ملل در تاکید بر تمامیت ارضی کشورها و همزمان، نادیده گرفته شدن خواسته مردم فلسطین انتقاد کرد.
وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی ضمن تاکید بر اهمیت روابط پرتوریا و تهران، حمایت کشورش از عضویت جمهوری اسلامی ایران در بریکس را یادآور شد.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402051912075/%D8%A7%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A2%DA%98%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C