امیرعبداللهیان:نشست آستانه تلاش کرد تا مسیر تحولات سوریه از نظامی‌گری فاصله بگیرد/فیصل المقداد: مخالف دخالت ترکیه هستیم

ادامه دارد..منبع

وزیرخارجه سوریه با بیان اینکه تجاربی را در این زمینه داشتیم که طی آن اقتصاد ترکیه شاهد شکوفایی بود و همچنین اقتصاد سوریه شاهد جهش‌های مشابهی بود ولی دخالت در امور داخلی و ارسال صدها هزار تروریست به سوریه باعث توقف این روابط و همچنین مانع پیشرفت روابط شد و این همان چیزی است که آمریکا و اسرائیل می‌خواهند.

فیصل المقداد: جامعه جهانی همواره بر وحدت سوریه تاکید می‌کنند 

وی تاکید کرد: هفتمین نشست سران آستانه شب گذشته در تهران برگزار شد و با توجه به شرایط حساسی که اکنون سوریه در آن به سر می‌برد و احتمال وقوع یک درگیری جدید در مناطق مرزی سوریه متصور است، این نشست تلاش کرد تا کمک کند مسیر تحولات سوریه از جنگ و نظامی گری فاصله بگیرد و در مسیر سیاسی مسائل مورد حل و فصل قرار بگیرد. ما امیدوار هستیم که این توصیه‌ها از زبان سران کشورهای شرکت کننده در اجلاس آستانه مورد تاکید قرار گرفته است، مورد توجه مقامات کشور ترکیه قرار بگیرد. 

امیرعبداللهیان افزود: تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت ملی سوریه برای ما مهم است و همچنین بر حل و فصل برخی مسائل باقیمانده در حوزه منازعات تروریستی در سوریه و برخی از نگرانی‌هایی که ترکیه تاکید می‌کنیم.مبارزه با تروریسم و  ساختن آینده سوریه بر مبنای خواست مردم این کشور همواره مورد توجه ایران است.

فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه در نشست خبری مشترک با حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان در ادامه گفت: از اینکه در جمهوری اسلامی ایران هستم، بسیار خرسند هستم. رئیس جمهور بشار اسد از من خواستند که درود ایشان را به رهبر بزرگ ایران و جناب آقای رئیسی برسانم.

فیصل المقداد تاکید کرد:ما  مخالف هرگونه دخالت ترکیه در سرزمین‌های سوریه هستیم و مخالف ایجاد سکونت‌گاه‌ها در سوریه و سیاست ترکی سازی هستیم. 

تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت ملی سوریه برای ما مهم است

وی افزود: ما آماده دفاع از حاکمیت و امنیت ملت خود هستیم و کوتاه نمی‌آییم.

وزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد: بیانیه آستانه در شرایط حساس منطقه‌ای و بحران در اوکراین و همچنین در حوزه امنیت انرژی  و غذایی مورد توجه کشورهای شرکت کننده قرار گرفته است. در نشست سه‌جانبه با ترکیه و روسیه بر خروج و پاک‌سازی گروه‌های تروریستی از سوریه تاکید شد.

وی ادامه داد: شب گذشته با تدبیر رئیس جمهور کشورمان تلاش شد که بر راه حل سیاسی برای رفع نگرانی‌های امنیتی مقامات ترکیه در موضوع امنیت مرز مشترک دو کشور متمرکز شویم.مایلم در ادامه گفت‌وگوهای دیشب و نشست سران تأکید کنم که ما از احتمال ورود نظامی ترکیه به خاک سوریه ابراز نگرانی می‌کنیم. 

وی با بیان اینکه این سلطه و هیمنه تمام شد و باید از جهان چندقطبی حمایت کنیم، گفت: ما و ایران در کنار ملت فلسطین برای تاسیس کشور مستقل فلسطین هستیم و آنکه نمی‌خواهد تا صلح برقرار شود رژیم نژادپرست صهیونیستی است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، حسین امیر عبدالهیان وزیر امورخارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه که در محل وزارت امورخارجه برگزار شد، گفت: گفت‌وگوهای مهمی با همکارم وزیر خارجه سوریه داشتیم و به همه شهدای سوری و ایرانی و شهدای سایر کشورهایی که در دوران جنگ علیه تروریسم در کنار مردم و نظام سیاسی سوریه ایستادند از جمله سردار شهید سلیمانی و ابو مهدی  المهندس ادای احترام میکنم.

وزیر خارجه سوریه در مورد حضور آمریکایی‌ها در شرق فرات گفت: باید نیروهای سوری حضور داشته باشند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم وارد سرزمین‌های سوریه شود. دولت آمریکا چگونه حق دارد ثروت‌های ما را چپاول کند از قبیل نفت و آب و ملت سوریه تحت تحریم‌ها رنج ببرد. برای هماهنگی بین کشورهای عربی و همکاری با همپیمانان خود به خصوص ایران برای رسیدن به راه‌حل‌های مسالمت آمیز آمادگی داریم. این همان چیزی است که کشورهای غربی مخالف آن هستند زیرا تحریم‌هایی را علیه ایران، ملت سوریه و روسیه اعمال می‌کنند چراکه جهان امروز در هم تنیده است.

وی ادامه داد: بعد از نشست آستانه در تهران، حضور من در تهران بعید نبود و مایل هستم که از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران به جهت بیانیه پایانی مبنی بر تاکید بر تمامیت ارضی و استقلال سوریه رضایت خود را اعلام کنم .هیچ چیزی نمی‌تواند استقلال و حاکمیت سوریه را تهدید کند، نه برای ترکیه و غیر ترکیه هیچ سودی ندارد که وارد مرزهای سوریه شود و این باعث درگیری بین دولت سوریه و ترکیه می‌شود و بر دو ملت دوست و برادر تاثیر می‌گذارد.