الکنانی: روند مذاکرات میانجیگری با آمریکا ادامه دارد

الکنانی: روند مذاکرات میانجیگری با آمریکا ادامه دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تامین منافع ملی ایران به کار گرفت و این تلاش ها در مدت باقی مانده نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، ناصر الکنانی در این دیدار با تسلیت حلول ماه محرم الحرام، به برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و مشارکت شگفت انگیز مردم در این انتخابات اشاره کرد و گفت: ای مردم، علیرغم این مشارکت، صفحه زرین دیگری را در تاریخ 45 ساله جمهوری اسلامی تشکیل داده است.

وی ادامه داد: برگزاری این انتخابات در دو مرحله و در دو هفته متوالی و آن هم در کمتر از 50 روز پس از شهادت شهدا، بیانگر عمق مردم سالاری دینی در کشور است.

برگزاری انتخابات آزاد و شفاف؛ ثبت یک رویداد قابل توجه در تاریخ تحولات مهم

الکنانی افزود: برگزاری انتخابات آزاد و شفاف پس از یک رویداد غم انگیز و وحشتناک با حضور و مشارکت مردم، رویدادی درخشان در تاریخ تحولات مهم و ارزشمند جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تبریک به مسعود مزیگیان رئیس جمهور منتخب گفت: سربازان وزارت امور خارجه از همه توان و تجربیات حرفه ای خود برای کمک به رئیس جمهور منتخب در راستای تحقق اهداف کشور در راستای میهن پرستی استفاده می کنند. منافع کشور است.

الکنانی همچنین از حضور ایرانیان خارج از کشور در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تشکر و قدردانی کرد.

تلاش های دیپلماتیک دولت سیزدهم در خصوص مذاکره برای رفع تحریم ها

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: مذاکرات برای رفع تحریم‌ها سازوکار مشخص و روشنی دارد و دولت سیزدهم تمام تلاش دیپلماتیک خود را در چارچوب برجام انجام داده است. سیاست های کلی کشور تا این تاریخ لحظه ای و تا روزی برسد که دولت مسئولیت پذیرفته و در چارچوب سازوکار مشخص شده به همه تلاش خود ادامه دهد.

الکنانی ادامه داد: باید منتظر آغاز به کار دولت جدید باشیم تا ببینیم در آینده چگونه عمل خواهد کرد. طبیعتاً کاندیداها در جریان تبلیغات انتخاباتی به طرق مختلف توجه افکار عمومی را به جهت گیری های خود جلب می کنند.

دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تامین منافع ملی انجام داد

وی با بیان اینکه در مورد مسیر دولت بعدی در این زمینه اظهار نظر نمی کنم، گفت: در دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تامین منافع ملی ایران به کار گرفتیم و این تلاش ها در دوره باقی مانده نیز ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر برخی اخباری که چندی پیش درباره مذاکرات ایران و آمریکا در عمان مطرح شد، گفت: در همان زمان نسبت به اخبار منتشر شده در این زمینه موضع گرفتم. همانطور که قبلاً گفتم، کانال‌های دیپلماتیک بین ما و طرف‌های مذاکره وجود دارد و راه‌های متفاوتی برای تبادل پیام داریم.

الکنانی افزود: مذاکرات میانجیگری با طرف آمریکایی در مقاطع مختلف انجام شد و روند مذاکرات ادامه دارد و هر زمان که لازم باشد جزئیات آن منتشر خواهد شد.

وی تاکید کرد: ایران پای میز مذاکره متعهد است و همواره سعی کرده از مجاری دیپلماتیک به بهترین نحو برای تامین منافع ملی کشور استفاده کند.

نظام دیپلماتیک با تمام توان در خدمت رئیس جمهور منتخب خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا دستگاه دیپلماسی با رئیس جمهور منتخب تعامل و رایزنی می کند، گفت: دستگاه دیپلماسی به عنوان یک نهاد حاکمیتی با تمام توان در خدمت رئیس جمهور منتخب خواهد بود.

وی ادامه داد: در این زمینه رایزنی ها و تبادل نظر با رئیس جمهور منتخب در بالاترین سطح در وزارت امور خارجه انجام شد و همکاری و رایزنی در این زمینه با رئیس جمهور منتخب به صورت روزانه بوده و تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت. تشکیل دولت جدید و پس از آن دستگاه دیپلماسی به عنوان یک نهاد حاکمیتی و یکی از ارکان اساسی دولت به تلاش های وی ادامه خواهد داد.

این خبر کامل شد