استقبال اتحادیه اروپا از آزادی جاسوسان آمریکایی

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آزادی جاسوسان آمریکایی از زندان در ایران استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، پیتر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با صدای آمریکا اظهار داشت: ما از آزادی چهار آمریکایی از زندان اوین که اکنون در حبس خانگی به سر می‌برند، استقبال می‌کنیم. ما می‌دانیم که پنجمین شهروند آمریکایی قبلاً در بازداشت خانگی بود.

پیتر استانو افزود: امیدواریم که آنها به زودی به خانواده‌های خود بپیوندند.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه درباره آزادی این پنج جاسوس آمریکایی که پیشتر در ایران بازداشت شده بودند، گفت که مذاکرات درخصوص آزادی و بازگرداندن زندانیان آمریکایی در ایران به وطن ادامه دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: ما در مذاکرات فعال با ایران همانند توافق هسته‌ای قرار نداریم.

روزنامه نیویورک تایمز روز پنج‌شنبه در گزارشی اعلام کرد که مطابق با توافق حاصل شده میان تهران و واشنگتن، پنج آمریکایی در ازای آزادی چند زندانی ایرانی و دسترسی تهران به شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده‌اش در کره جنوبی برای مصارف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، در اولین قدم این توافق که پس از دو سال «مذاکره پنهانی ایران و آمریکا» به دست آمده است، ایران پنج ایرانی-آمریکایی را از زندان آزاد و آن‌ها را در هتلی نگه‌ می‌دارد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در رابطه با اخبار منتشر شده به شبکه سی‌بی‌اس گفت: به عنوان بخشی از توافق همکاری بشردوستانه که با میانجی‌گری یک دولت ثالث حاصل شده است، ایران و آمریکا پذیرفته‌اند که متقابلا پنج زندانی را آزاد و آن‌ها را عفو کنند. جا به جایی آن‌ها گام ابتدایی حائز اهمیتی در جهت اجرای توافق است.

شبکه سی‌بی‌اس به‌علاوه گزارش داد که اگر توافق پیش برود، این زندانیان احتمالا در ماه سپتامبر (شهریور – مهر) به کشورهای خود بازمی‌گردند.

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا نیز ضمن تائید خبر  آزادی این پنج نفر، آن را گامی مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که آنها به زودی به خانه بازمی‌گردند.

همچنین دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در واکنش به خبر توافق تهران و واشنگتن طی پیامی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: ما از اخباری مبنی بر آزادی پنج جاسوس آمریکایی و انتقال آن‌ها به حصر خانگی در ایران استقبال می‌کنیم. تا زمانی که آن‌ها از ایران عزیمت نکنند و به عزیزان‌شان بپیوندند، استراحت نخواهیم کرد.

سیامک نمازی در سال ۱۳۹۵ به جرم جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا، عماد شرقی در سال ۱۳۹۹ به جرم جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی و مراد طاهباز در سال ۱۳۹۶ به جرم جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط زیستی، هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده بودند. از دو تن دیگر که گفته می‌شود یک نفر از آنها زن بوده، نامی آورده نشده است.

وزارت امورخارجه ایران در مورد آزادسازی منابع توقیف شده ایرانی و آزادی تعدادی از زندانیانی که به‌طور غیرقانونی توسط آمریکا بازداشت شده‌اند، بیانیه‌ای صادر و در آن تصریح کرد: فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران که برای چند سال به‌طور غیرقانونی در کره جنوبی توسط آمریکا توقیف شده بود، آغاز شد. ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود در این خصوص را دریافت کرده‌ است.

دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین با تاکید بر اینکه «جاسوسان مدنظر آمریکا کماکان در ایران حضور دارند» یادآور شد: آزادی تعدادی از زندانیان بی‌گناه ایرانی که طی سال‌های گذشته به طور غیرقانونی و با اتهام واهی دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا، در این کشور دستگیر و زندانی شده‌اند، به طور جدی توسط دستگاه دیپلماسی پیگیری شده است. در این راستا، آزادی تعدادی از این زندانیان بزودی محقق خواهد شد.

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس به آزادی پنج جاسوس آمریکایی از زندان واکنش نشان داد و نوشت: در حالی که من از آزادی این پنج آمریکایی استقبال می‌کنم، مردم آمریکا باید این را بدانند رئیس جمهور بایدن بزرگترین باج در تاریخ آمریکا را به تهران پرداخت کرده است.

وی که برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی در آمریکا تلاش می‌کند، افزود: هر ملت که در دوران دولت من آمریکایی‌ها را به گروگان بگیرد، با قدرت آمریکا مواجه خواهد شد. به آنها هشدار داده شده است که ما باج نخواهیم داد.

انتهای ‌پیام

 

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052112623/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C