استاد دانشگاه تهران برنده مدال پوشکین شد


به گزارش گروه علم و آموزش آژانس خبری سیاست خارجی، مدال پوشکین یک نشان دولتی فدراسیون روسیه است که بر اساس رزومه و بررسی فعالیت‌های علمی و پژوهشی نامزدهای برجسته از سراسر جهان به فرمان رییس‌جمهور این کشور به شهروندان روسی و خارجی به دلیل دستاوردهای وزین و ارزشمند در حوزۀ علوم انسانی، ادبیات، آموزش، هنر و فرهنگ اعطا می‌شود.

این مدال بالاترین نشان دولتی در این حوزه است و به‌منظور قدردانی به افرادی اهدا می‌شود که در ترویج فرهنگ مردمی و آموزش، افرادی برجسته بوده و همچنین در راستای تقریب فرهنگ‌ها و ادبیات تلاش کرده‌اند.

دکتر یحیی‌پور استاد دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران (زبان روسی)، نخستین چهره علمی ایرانی است که موفق به کسب مدال پوشکین شده است.

این نشان در سفارت روسیه در ایران توسط سفیر روسیه به نمایندگی از رییس‌جمهور این کشور، به یحیی‌پور اهدا شد.

استاد دانشگاه تهران برنده مدال پوشکین شد

مرضیه یحیی‌پور از جمله اساتید مؤسس محسوب می‌شود؛ به‌طوری‌که پایه‌گذار و عضو مؤسس انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی ۱۳۹۱ (۲۰۱۲)، پایه‌گذار و سردبیر پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی به عنوان اولین و تنها مجله علمی‌-‌پژوهشی به زبان روسی در ایران، عضو مؤسس انجمن ایرانشناسی و عضو مؤسس قطب زبانشناسی پیکره‌ای از جمله سوابق وی محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تربیت مدرس، همکاری در راه اندازی کارشناسی ارشد آموزش زبان دانشگاه تهران، راه‌اندازی کارشناسی رشته مترجمی زبان روسی دانشگاه گیلان، راه‌اندازی کارشناسی ارشد ادبیات روسی دانشگاه تهران، راه‌اندازی کارشناسی ارشد روسیه‌شناسی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و راه‌اندازی کارشناسی رشته زبان روسی دانشگاه الزهرا (س) از دیگر اقدامات تأسیسی این استاد دانشگاه تهران است.

یحیی‌پور در طول فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود موفق به دریافت نشان‌ها و افتخارات متعددی شده است که کسب صاحب نشان درجه یک پژوهش به عنوان پژوهشگر برجسته دانشگاه تهران (۱۳۹۳) در بیست‌وسومین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران و برنده مدال پوشکین (نشان دولتی فدراسیون روسیه) از مهم ترین آنها است.

تألیف و ترجمه بیش از ۲۰ کتاب، سردبیری مجله پژوهش زبان‌های خارجی دانشگاه تهران و عضویت در هیأت تحریریه مجلات و نشریه‌هایی نظیر فیل‌لوگوس «ФИЛОLOGOS» دانشگاه دولتی ایوان بونین یلتس، مجله وستنیک دانشگاه پرم روسیه، پژوهش‌های علوم انسانی اوراسیا، ادبیات تطبیقی دانشگاه کرمان، پژوهش ادبیات معاصر جهان دانشگاه تهران، زن در فرهنگ و هنر دانشگاه تهران و مجله پژوهش زبان‌های خارجی از جمله فعالیت‌های علمی و اجرایی این استاد دانشگاه تهران است.

یحیی‌پور دارای بیش از ۴۰ مقاله علمی- پژوهشی چاپ‌شده در نشریات بین‌المللی، نزدیک ۵۰ مقاله چاپ شده در نشریات داخلی و بیش از ۷۰ مقاله ارائه شده در همایش‌های داخلی و بین‌المللی است.

استاد دانشگاه تهران برنده مدال پوشکین شدمنبع

مطالب مرتبط