آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی پیشین – مند

ایران و پاکستان در موضوع افغانستان موضع مشترک دارند

وزیر امور خارجه با ابراز تأسف از جانباختن جمعی از مردم پاکستان در فاجعه سیل اخیر در این کشور، مراتب تسلیت و همدردی خود را با دولت و ملت این کشور ابراز داشت و تأکیدکرد: جمهوری اسلامی ایران کمک‌های انسان دوستانه خود را به پاکستان ارسال کرده است.

وی از آمادگی ایران برای افتتاح بازارچه مرزی پیشین – مند خبر داد و تأکید کرد: ما اتفاق نظر داریم که بازگشایی بازارچه‌های مرزی در توسعه تجاری و امنیت مرزهای مشترک دو کشور نقش بسزایی دارند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی آژانس خبری سیاست خارجی، حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با بلاول بوتو زرداری همتای پاکستانی خود در خصوص مهمترین موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه‌ای و همچنین آخرین تحولات مربوط به مذاکرات برای رفع تحریم‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.  

وی همچنین از وزیر امور خارجه کشورمان دعوت کرد تا جهت پیگیری روند توسعه بیش از پیش روابط بین تهران و اسلام آباد، در آینده نزدیک به این کشور سفر کند.
 منبع

امیرعبداللهیان همچنین آخرین تحولات مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها را بیان داشت.

زرداری با اشاره به رویکرد مثبت ایران در مذاکرات وین، عنوان کرد: تلاش شما را تحسین می‌کنم و از جانب دولت پاکستان اعلام می‌کنم که ایران حق دارد با دنیا تعامل آزاد داشته باشد و شرکت‌های مختلف باید بتوانند بدون هیچ محدودیتی در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن تشکر از ابراز همدردی و کمک‌های دولت و مردم ایران به مردم سیل زده پاکستان، خواهان همکاری و تداوم کمک‌های ایران با توجه به وسعت بالای خسارات وارده شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به تحولات افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر با حضور قوی اقوام افغانستانی در این کشور تأکید و ابراز امیدواری کرد نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به زودی و با مشارکت کشورهای منطقه برگزار شود.

وی همچنین ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، از آمادگی کشورش برای برگزاری کمیته‌های فنی میان دو کشور خبر داد.  

وزیر امور خارجه پاکستان همچنین تأکید کرد: دو کشور در موضوع افغانستان موضع مشترک دارند.

امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری بیست و یکمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اظهارداشت: در این نشست که پس از پنج سال وقفه برگزار شد، توافقات خوبی انجام شد و امیدواریم این توافقات هر چه زودتر اجرایی و عملیاتی شود.