آزادی آمریکایی‌ها در ایران با هیچ موضوع دیگری مرتبط نیست

معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا آزادی جاسوسان آمریکایی در ایران را گامی مثبت ارزیابی و تاکید کرد که این موضوع هیچ ارتباطی با مسائل دیگر در رابطه با ایران ندارد.

به گزارش ایسنا، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره روند آزادی پنج جاسوس آمریکایی در پی توافقی با تهران که منجر به آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی شده است، آن را یک گام مثبت ارزیابی کرد و گفت: مذاکره برای آزادی این افراد همچنان ادامه دارد اما من نمی‌خواهم وارد جزئیات زیرا این فرآیند فعال و ادامه‌دار است. برای اینکه کاملاً واضح باشد، اما چیزی جز این نمی خواهیم که این شهروندان آمریکایی فوراً به ایالات متحده بازگردند.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پاتل حاطر نشان کرد: تا زمانی که آنها را به ایالات متحده برگردانیم، آرام نخواهیم گرفت. 

وی در پاسخ به سوالی درباره یک آمریکایی دیگر به نام شهاب دلیلی که گفته می‌شود در ایران بازداشت شده است، از ارائه جزئیات در رابطه با او سر باز زد و گفت: شهاب دلیلی هنوز به عنوان یک فرد بازداشت شده به صورت اشتباه یا غیرقانونی اعلام نشده است. چیزی که می‌توانم بگویم این است که آبرام پالی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، فرصت گفت‌وگو با خانواده دلیلی را داشته است. وزارت امورخارجه همچنین این فرصت را داشت که با این پنج نفر (جاسوسان آمریکایی) در روزی که به حبس خانگی منتقل شدند، صحبت کند. تعامل ما با آنها و همچنین خانواده‌هایشان ادامه دارد. مشارکت ما در این امر همچنان ادامه دارد و کماکان قوی خواهد بود.

معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا همچنین درباره دسترسی ایران به وجوه مسدود شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی تصریح کرد: این پول ایران است که در بانک‌های کره جنوبی قرار دارد و دادن اجازه به ایران برای استفاده از این پول برای اهداف بشردوستانه، بخشی از سیاست آمریکا برای اطمینان از این است که تحریم‌های ما مانع از سرازیر شدن کالاها و خدمات بشردوستانه به مردم عادی نمی‌شود.

وی افزود: وجود این پول در بانک‌های کره جنوبی به دلیل موافقت دولت پیشین آمریکا با ادامه خرید نفت ایران از سوی کشورهای مختلف است. هرگونه انتقال پول حاصل از این خریدها تحت نظارت شدید خواهد بود. و این پول نیز (شش میلیارد دلار ایران) پس از خروج از کره جنوبی مشمول همان محدودیت‌های سخت‌گیرانه خواهد بود.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتقال شش میلیارد دلار پول به ایران مشکل‌ساز نمی‌شود؟ به تکرار ادعاهای ساختگی و خصمانه واشنگتن علیه ایران پرداخت و گفت: باید به صورت واضح اعلام کنم که استفاده از این پول‌ها در راستای اهداف بشردوستانه همیشه مجاز بوده و شامل تحریم‌ها نمی‌شده است اما در خصوص اقدامات خرابکارانه ایران در منطقه، حمایت آن از تروریسم و سایر اقدامات باید بگویم آمریکا به مقابله با آنها ادامه خواهد داد. ما به مسئول دانستن ایران در موارد مربوط به نقض حقوق بشر و حمایت آن از روسیه ادامه خواهیم داد.

پاتل در پاسخ به این سوال که آیا این مذاکرات منجر به گفت‌وگوی احتمالی درباره توافق هسته‌ای با ایران خواهد شد؟ تاکید کرد که توافق کنونی یک گام مثبت در راستای آزادی این آمریکایی‌ها و بازگشت آنها به خانه است اما این مذاکرات به هیچ مساله دیگری ارتباط ندارد. ما رویکردمان را درقبال ایران تغییر نداده‌ایم. در مورد برنامه هسته‌ای ایران نیز باید بگویم که هدف ما همچنان جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است و نظر ما در خصوص سیاست‌های منطقه‌تی ایران در منطقه هم تغییر نکرده است.

انتهای پیام

منبع: https://www.isna.ir/news/1402052414779/%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%DB%8C%DA%86-%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%B7-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA